Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: W dwa lata musimy podjąć 25 strategicznych decyzji

0
Podziel się:

Przesądzą one o przyszłym rozwoju Polski i jej innowacyjności - stwierdził szef doradców strategicznych premiera.

Boni: W dwa lata musimy podjąć 25 strategicznych decyzji
(kprm.gov.pl)

Przesądzą one o przyszłym rozwoju Polski i jej innowacyjności - stwierdził szef doradców strategicznych premiera na Kongresie Innowacyjnej Gospodarki.

Michał Boni zaprezentował na warszawskim kongresie założenia kolejnej części prognozy Polska 2030, nad którą pracuje. Większość z nich dotyczy koniecznych zmian w edukacji.

Najważniejsze z tych decyzji to przesunięcie środków na badania i rozwój, unowocześnienie i poprawa jakości edukacji, jej dopasowanie do potrzeb zmieniającej się gospodarki, cyfryzacja nauczania w szkole, otwarcie zasobów publicznych, również do wykorzystania komercyjnego.

Boni uważa, że do 2030 r. około 5 proc. PKB - dziś około 75 mld zł - trzeba przesunąć w stronę wydatków prorozwojowych. Jako przykład takiego przesunięcia podał ustawę o refundacji leków. Jak wyjaśniał, okazało się, że polskie firmy farmaceutyczne, produkujące leki generyczne, dużo zainwestowały w laboratoria, badania, naukowców. - _ Dodatkowe obciążenia, które ponosiłyby bez ustawy, mogłyby sprawić, że nie utrzymałyby się na rynku _ - stwierdził.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/boni;firmy;nie;umieja;korzystac;z;internetu,196,0,827332.html) Boni: Firmy nie umieją korzystać z internetu
Za podstawę utrzymania potencjału innowacyjności Boni uznał poprawę jakości edukacji przez całe życie. Jak podkreślał, należy też odpowiedzieć na pytanie, czy Polacy nie mają zbyt wysokich ambicji edukacyjnych. _ Być może więcej osób powinno kończyć solidne studia zawodowe na poziomie licencjatu, a nie zmagać się ze studiami magisterskimi, zresztą dzisiaj niekoniecznie na wysokim poziomie _ - mówił.

Zauważył, że pewne badania wskazują już na urealnienie tych aspiracji, jednak problemem jest ciągle zły stan polskiego szkolnictwa zawodowego, które określił jako archaiczne. Konieczne jest szybkie jego powiązanie z biznesem - stwierdził.

Podkreślał też, że w Warszawie odbywa się w tym samym czasie kongres edukacji. _ - Oznacza to, że coraz bardziej dostrzegamy, od czego zależy przyszłość kraju _ - mówił.

Konieczne wsparcie małych i średnich firm

Z kolei ekonomista Krzysztof Rybiński mówił, że czas na to, aby polskie firmy _ zmieniły akwarium _ - zamiast dobrze pływać na krajowym rynku, muszą zacząć myśleć i działać w skali globalnej. Ma w tym pomóc raport opracowany przez Rybińskiego wraz z grupą naukowców i praktyków, wskazujący na wyzwania i zagrożenia dla innowacyjności w Polsce. Jednym z takich wyzwań jest - w ocenie ekonomisty - większe wykorzystanie funduszy unijnych, nie tylko przez duże ośrodki badawcze, lecz także mniejsze firmy, które mają innowacyjne pomysły, ale brak im infrastruktury, by się o te środki ubiegać.

W jego ocenie zamiast cieszyć się z kolejnych inwestycji zagranicznych w kraju, trzeba zmienić nastawienie i oceniać gospodarkę przez pryzmat innowacyjności. Metodą dla jej rozwoju jest lepsza współpraca - między firmami i twórczymi ludźmi.

Rybiński apelował, by wzorem innych krajów, zapisać w prawie, że część przetargów rządowych trafia do małych i średnich firm, a nie do wielkich. Te środki mogą wesprzeć rozwój tych przedsiębiorstw - argumentował. Jego zdaniem ułatwieniem byłaby też zmiana filozofii jednego okienka - w którym można założyć działalność gospodarczą - na _ trzy kliknięcia _, pozwalające na uczynienie tego przez internet.

Minister nauki Barbara Kudrycka podkreślała, że unijne fundusze pozwalają zmieniać polską naukę, coraz większa jest też współpraca biznesu i nauki. Podkreślała, że zgodnie z nowymi rozwiązaniami nawet osoba, która nie ma firmy, ale ma ciekawy pomysł, może uzyskać promesę kredytową Narodowego Centrum Badan i Rozwoju.

W jej ocenie takie inicjatywy jak kongres pozwalają na zwiększenie _ kultury innowacyjności _, szczególnie wśród przedsiębiorców i firm. W jej ocenie szkoły wyższe już ten etap przeszły i wiedzą, że takie rozwiązania warto wspierać i promować.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t141266.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/komorowski;wspiera;innowacyjnosc;i;turcje,137,0,845705.html) Komorowski wspiera innowacyjność i Turcję Prezydent stwierdził, że mechanizmy znane z gospodarki należy przenieść do sfery nauki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t85954.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;raport;boniego;polska;2030;-;trzecia;fala;nowoczesnosci,81,0,838737.html) Nowy raport Boniego. Polska 2030 - Trzecia fala nowoczesności Dokument, zaprezentowany przez szefa doradców premiera, zawiera 25 kluczowych dla rozwoju Polski decyzji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/reforma;mundurowek;rzad;sie;spieszy,72,0,832840.html) Reforma mundurówek. Rząd się spieszy Michał Boni chce jak najszybciej przeprowadzić zmiany w systemie emerytalnym. Jednak nie wszystkie pomysły podobają się związkowcom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)