Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boni: W pierwszym kwartale PKB wzrośnie o 1 proc.

0
Podziel się:

Minister zapewnia, że w całym 2009 roku PKB będzie dodatnie.

Boni: W pierwszym kwartale PKB wzrośnie o 1 proc.
(PAP/Leszek Szymański)

W pierwszym kwartale wzrost PKB wyniesie ok. 1 proc., a w całym 2009 roku PKB Polski będzie dodatni - uważa Michał Boni, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

_ Wszystko wskazuje na to, że wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale będzie ok. 1 proc. _ - powiedział w TVN CNBC Boni. Zdaniem Boniego w całym roku wzrost PKB powinien być dodatni.

_ - W ciągu roku mogą być jeszcze różne perturbacje, ale trzeba być bardzo ostrożnym i moim zdaniem, przy tej nieprzewidywalności tego co się dzieje w świecie, trzeba sensownie krok po kroku podejmować działania _ - wyjaśnił Boni.

Przewidywania ministra Boniego rozmijają się z tym, co prognozuje dla Polski Komisja Europejska.

| KE: Polska będzie w recesji |
| --- |
| W poniedziałek Komisja Europejska opublikowała najnowsze prognozy dla Unii Europejskiejwedług których polska gospodarka skurczy się w tym roku o 1,4 proc., by w 2010 r. lekko wzrosnąć - o 0,8 proc.. Z tymi szacunkami nie zgodził się minister finansów Jacek Rostowski, który podtrzymał rządowe prognozy wzrostu PKB w 2009 r. na ponad 1,0 proc.. Natomiast w ustawie budżetowej na 2009 r. nadal jest zapisany wzrost PKB o 3,7 proc., choć oficjalna wersja resortu finansów to 1,7 proc. i pod taki wzrost zostały w grudniu 2008 r. poczynione 18-mld cięcia w wydatkach budżetowych. |

Wczoraj wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld zapewnił, że rząd nie pracuje nad zmianą prognozy PKB na 2009 rok. Według niego rada ministrów przyjmie założenia budżetu na 2010 r. też ze wzrostem PKB o 0,5-1,3 proc. procent.

_ - Chcemy poczekać do zakończenia I półrocza i jego oceny tak, żebyśmy mieli naprawdę wiarygodny fundament do tworzenia konkretnych rozwiązań. Jeszcze w styczniu prognozowano dla Polski wzrost 2-proc., teraz prawie 2-proc. spadek - więc widzimy, że w jednej instytucji różnice prognoz są horrendalne. Rząd nie powinien co miesiąc majstrować przy budżecie _ - zaznaczył Szejnfeld.

WIĘCEJ INFORMACJI O PROGNOZACH PKB DLA POLSKI
*PKB w przyszłym roku wzrośnie o 5 procent? * Wzrost PKB w 2010 roku powinien się zbliżać do poziomu 4,5-5 procent - uważa Maciej Krzak, szef Zespołu Makroekonomicznego z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE.
*Polska gospodarka wśród najsilniejszych w UE * Według Eurostatu w IV kw. 2008 roku PKB w Polsce wzrosło o 3,1 procent.
*Wzrost PKB najniższy od 2001 roku? * Według GUS, w IV kwartale 2008 roku wzrost gospodarczy wyniósł 2,9 procent w skali roku
*Nie ma szans na wzrost PKB powyżej 2 procent * Ministerstwo Gospodarki podtrzymało szacunek, według którego Polska gospodarka wzrośnie w tym roku o nie więcej niż 2 procent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)