Notowania

zaufanie
19.06.2015 07:02

Brak zaufania w polskich firmach to gigantyczne straty

Przedsiębiorcy nie mają do siebie nawzajem zaufania, a przy takim podejściu trudno zawierać transakcje - pokazuje badanie, które przeprowadziły Krajowy Rejestr Długów, Rzetelna Firma i warszawski Uniwersytet Vistula.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Gorsze niż biurokracja i złe prawo. Brak ufności firm do siebie nawzajem sprawia, że te w strachu przed oszustwem często nie podpisują umów. A to oznacza miliardowe straty dla gospodarki - pisze "Puls Biznesu".

Przedsiębiorcy nie mają do siebie nawzajem zaufania, a przy takim podejściu trudno zawierać transakcje - pokazuje badanie, które przeprowadziły Krajowy Rejestr Długów, Rzetelna Firma i warszawski Uniwersytet Vistula.

Generalnie zaufanie firm do firm jest na niskim poziomie. W skali od 0 do minus 100, gdzie zero oznacza zaufanie, a minus 100 sytuację, w której nikt nikomu nie ufa, średnia wynosi minus 51,42.

Poziom zaufania nie rozkłada się jednak równomiernie na terenie całego kraju. Najbardziej nieufni są przedsiębiorcy działający na zachodzie - w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim, a także małopolskim, śląskim, dolnośląskim i opolskim. W pozostałych 9 województwach jest lepiej.

W wielu przypadkach brak zaufania oznacza brak transakcji. Średnio 47,1 proc. przedsiębiorców deklaruje, że część ich transakcji nie doszła do skutku z powodu braku zaufania do potencjalnych kontrahentów. Również w tym zakresie sytuacja wygląda gorzej w regionach zachodnich.

Czytaj więcej w Money.pl
Fala przejęć opadła. Ale wkrótce wróci Od stycznia do marca nowych właścicieli znalazło w Polsce tylko 15 przedsiębiorstw. To 10 razy mniej niż trzy lata temu.
To największe bariery dla firm w Polsce Właściciele firm wskazali przeszkody związane z urzędami, klientami, rynkiem i dostawcami usług.
Europa rozmawia z Japonią o wolnym handlu UE reprezentowali przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker a Japonię premier Shinzo Abe.
Tagi: zaufanie, przedsiębiorczość, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, strategie, zarządzanie, gospodarka polska, najważniejsze, marketing i zarządzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz