Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brexit pogłębia niepewność wokół światowej gospodarki

2
Podziel się:

Już trzy miesiące temu, czyli przed ogłoszeniem rezultatów brytyjskiego referendum, G20 wymieniało ewentualny Brexit wśród zagrożeń dla globalnej gospodarki.

Brexit pogłębia niepewność wokół światowej gospodarki
(lightspring / Shutterstock)

Decyzja Wielkiej Brytanii, by opuścić Unię Europejską, "pogłębia niepewność" wokół światowej gospodarki - oświadczyli w niedzielę ministrowie finansów i prezesi banków centralnych krajów G20, którzy w weekend spotkali się w Chengdu, w środkowych Chinach.

Przedstawiciele G20 zapewnili jednocześnie, że kraje członkowskie są dobrze przygotowane, by "w aktywny sposób" odpowiedzieć na potencjalne skutki gospodarcze i finansowe Brexitu - wynika z końcowego oświadczenia po dwudniowym spotkaniu. Wyrazili też nadzieję, ze Wielka Brytania w przyszłości pozostanie "bliskim partnerem" UE.

Już trzy miesiące temu, czyli przed ogłoszeniem rezultatów brytyjskiego referendum, G20 wymieniało ewentualny Brexit wśród zagrożeń dla globalnej gospodarki.

Jak pisze agencja AFP, podczas spotkania w Chengdu poruszano liczne kwestie dotyczące przyszłego kształtu rozwodu pomiędzy Londynem a Europą. Gubernator Banku Japonii mówił w sobotę, że był to najważniejszy temat rozmów.

- Oczywiście negocjacje nie zakończą się w ciągu tygodnia czy miesiąca, ten proces zajmie o wiele więcej czasu - przyznał na marginesie spotkania anonimowy przedstawicieli amerykańskiego ministerstwa finansów. - Jeśli przerodzą się one w ogromną konfrontację (między dwiema stronami), to bardzo zdestabilizuje to zaufanie wobec tych podmiotów gospodarczych - dodał.

W końcowym oświadczeniu wśród zagrożeń oprócz Brexitu wymieniono "niestabilność finansową", która wciąż jest na wysokim poziomie, "konflikty geopolityczne, terroryzm oraz napływ migrantów".

Ministrowie finansów i prezesi banków centralnych krajów G20 przyznali, że globalny wzrost gospodarczy "jest słabszy niż by sobie tego życzono".

Aby stawić temu czoło i osiągnąć silny, trwały, zrównoważony wzrost zebrani w Chengdu przedstawiciele G20 zobowiązali się do korzystania - indywidualnie i wspólne - ze "wszystkich narzędzi politycznych - monetarnych, fiskalnych i strukturalnych".

Agencja AP zaznacza, że chociaż uczestnicy spotkania zapewnili, że będą działać na rzecz wzrostu gospodarczego, to nie ogłosili żadnych wspólnych inicjatyw.

G20 skupia 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Real Ekonom.
8 lat temu
Jaki kryzys w Polsce inwestuje coraz więcej firm zagranicznych. Budują fabryki zatrudniają ludzi, Polska stała się dolina krzemowa Europy. Fakty mówią same za siebie.
kwrm2korm
8 lat temu
Co za bzdury, biednieje świat przez Brexit .A co takiego Angole produkowali na skalę światową lub co takiego kupowali na skalę światową,coś tam na pewno ,ale w skali światowej to kropelka maleńka. Po prostu ratują się jak mogą i piszą bzdury żeby Funt nie leciał w dół,ale tego nie powstrzymają ,niestety .Tym bardziej że Niemcy na to nie pozwolą bo się teraz będą mścić na Angolach za odejście z Unii będą chcieli światu pokazać że bez Niemieckiej Unii niema życia.