Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bronisław Komorowski: Polacy i Słowacy razem wygrali wolność

0
Podziel się

Prezydent podkreślił, że nie była to droga łatwa: Poprzedni ustrój zostawił nam wspólny spadek, niewydolną gospodarkę i niewydolne państwo.

Bronisław Komorowski: Polacy i Słowacy razem wygrali wolność
(eecpoland.eu)
bDzfKEHp

Polacy i Słowacy przeszli w ciągu ostatnich 25 lat długą drogę, razem wygraliśmy wolność i dziś też jesteśmy razem - mówił prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz podkreślał, że stosunki słowacko-polskie są najtrwalsze w dziejach.

Wczoraj wieczorem Bronisław i Anna Komorowscy wydali w Pałacu Prezydenckim oficjalny obiad na cześć słowackiej pary prezydenckiej przebywającej w Polsce w dwudniową wizytą.

_ - Polacy i Słowacy, tak jak inne narody Europy Środkowej, w ciągu ostatnich 25 lat przeszły długą drogę, którą wspólnie rozpoczęliśmy w 1989 roku. Wtedy byliśmy razem, byliśmy solidarni, razem wygraliśmy wolność, dziś też jesteśmy razem _ - powiedział Komorowski. _ - Dlatego cieszę się - _kontynuował _ - że już niedługo, na początku czerwca, razem rozpoczniemy obchody naszego wspólnego zwycięstwa wtedy i naszej wspólnej drogi poprzez odzyskaną wolność _.

bDzfKEHr

Podkreślił, że nie była to droga łatwa. _ - Poprzedni ustrój zostawił nam wspólny spadek, niewydolną gospodarkę i niewydolne państwo. Dziś jesteśmy razem i w NATO, i w Unii Europejskiej, i współtworzymy dziś Grupę Wyszehradzką _ - mówił polski prezydent.

Dodał też: _ Wiemy również, że waży coraz więcej nasz wspólny głos także w Unii Europejskiej. Podziwiamy to, że Słowacja umocniła dodatkowo swą pozycję, wstępując do strefy euro _.

Zdaniem prezydenta bliska współpraca obu krajów sprawi, że będą nie tylko zasobniejsze, ale bezpieczniejsze. _ - Będziemy bezpieczniejsi w wyniku współpracy i energetycznej, i wojskowej. Bo przecież kryzys ukraińsko-rosyjski przypomniał nam boleśnie, że bezpieczeństwo równie cenne jak wolność, nie jest dane raz na zawsze _ - zaznaczył. _ - Liczę więc na pogłębioną współpracę także i w Sojuszu Północnoatlantyckim, jeśli chodzi o rozwój jego infrastruktury, sił i środków tam, gdzie zagrożenie jest zawsze większe, a więc na flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, na flance wschodniej _ - powiedział.

_ Liczę również na to - mówił Komorowski - że Polacy i Słowacy, którzy pamiętają czas, kiedy o udziale w działaniach wolnego świata mogli tylko marzyć, w sposób szczególny będą czuli także odpowiedzialność za pomoc udzielaną naszym sąsiadom, także naszym sąsiadom ukraińskim w realizacji ich marzenia o Europie _ - zakończył.

bDzfKEHx

Prezydent Ivan Gaszparovicz podkreślał, że miła i przyjazna atmosfera, która towarzyszy mu od momentu przylotu do Warszawy, jest prawdziwym odzwierciedleniem _ wyjątkowo bliskich, przyjaznych i rzeczywiście wszechstronnie rozwijających się stosunków _. _ - Jest to również dobra wiadomość dla mieszkańców naszych krajów, bo dziś, bardziej niż kiedykolwiek widzimy, jakie to ważne mieć dobrych sąsiadów. Jestem wam za to, panie prezydencie, wdzięczny _ - powiedział słowacki polityk.

Podkreślił, że to jego pożegnalna wizyta w Polsce jako urzędującego prezydenta. _ - Mówiąc zupełnie szczerze, uważam, że obecne stosunki słowacko-polskie są najtrwalsze, najbardziej przyjazne i najintensywniejsze na przestrzeni naszych wspólnych dziejów _ - ocenił.

_ - Słowacy i Polacy musieli w przeszłości przejść trudną drogę transformacji politycznej i gospodarczej, często to była transformacja bolesna. Wierzę, że możemy być dobrym przykładem dla naszych wschodnich sąsiadów, aby znaleźli wewnętrzną siłę do pójścia po tej samej drodze _ - powiedział Gaszparovicz.

_ - Jesteśmy przyjaciółmi, szanowny panie prezydencie, sojusznikami i wiarygodnymi sąsiadami do takiej miary, jaka nie wszędzie jest powszechna _ - podkreślił. Wcześniej we wtorek słowacki prezydent rozmawiał z Bronisławem Komorowskim, spotkał się również z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem; w środę słowacka para prezydencka zwiedzi Malbork i Frombork.

bDzfKEHy
Czytaj więcej w Money.pl
Poparcie dla Tuska pikuje w dół. Popiera go... 69 proc. respondentów źle oceniło w maju pracę rządu, w tym zdecydowanie źle o pracy Rady Ministrów mówi 22 proc. badanych.
70. rocznica zwycięskiej Bitwy o Monte Cassino. Prezydent pisze do kombatantów Z wdzięcznością myślimy o naszych bohaterach, którzy tak ofiarnie przelewali żołnierską krew za Ojczyznę - napisał do kombatantów Bronisław Komorowski.
Poważne problemy na Słowacji i w Czechach Silne deszcze i wichury spowodowały lokalne podtopienia, zakłócenia w transporcie drogowym i kolejowym oraz awarie energetyczne.
bDzfKEHS
wiadomości
wiadmomości
kraj
KOMENTARZE
(0)