Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bronisław Komorowski: Zapisać w ustawie program obrony powietrznej

0
Podziel się:

Prezydent powiedział, że jego propozycja będzie polegała na dopisaniu do ustawy programu obrony powietrznej - przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Bronisław Komorowski: Zapisać w ustawie program obrony powietrznej
(PAP/Paweł Supernak)

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że zaproponuje nowelizację ustawy o przebudowie i modernizacji sił zbrojnych, by zapisać w niej program obrony powietrznej. Wyraził przekonanie, że projekt zyska poparcie wszystkich sił politycznych.

Na rozpoczętym w poniedziałek w Kielcach XX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego prezydent powiedział, że jego propozycja będzie polegała na dopisaniu do ustawy programu obrony powietrznej - przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. _ Krótka nowelizacja dobrej ustawy, która się sprawdziła, będzie polegała na dodaniu paru ambitnych zadań, ale absolutnie realnych, także z punktu widzenia finansowania, bo opartych o tę samą zasadę, że budżet obrony przeznaczamy w coraz większym stopniu na modernizację techniczną, to 1,95 procent PKB _ - wyjaśnił Bronisław Komorowski.

_ Chcę zapowiedzieć inicjatywę ustawodawczą, przygotowaną razem z panem ministrem Siemoniakiem i z rządem, zmierzającą do nowelizacji ustawy z 2001 r., która była ustawą o finansowaniu procesu modernizacji na zasadzie partycypacji budżetu obronnego na poziomie 1,95 proc. w trwającym wzroście gospodarczym, jak i zawierała trudny, ambitny, ale już dziś widoczny, bardzo skuteczny program modernizacji technicznej od samolotu wielozadaniowego przez Rosomaki, rakiety przeciwpancerne, po inne środki uzbrojenia _ - argumentował prezydent.

Wyraził przekonanie, że podobnie jak przy uchwalaniu ustawy z 2001 r., która zagwarantowała stały udział wydatków obronnych w PKB, jego inicjatywa ustawodawcza znajdzie poparcie wszystkich sił politycznych. Zapowiedział, że po planowanym na 12 września posiedzeniu RBN zacznie konsultacje ze wszystkimi klubami parlamentarnymi - _ tak aby uzyskać to, co udało się w roku 2001 _.

_ - Chcę wyrazić głęboką wdzięczność, że możemy mówić absolutnie jednym głosem z rządem _ - powiedział Komorowski, przypominając złożoną przez premiera Donalda Tuska deklarację poparcia projektu obrony powietrznej. Wyraził satysfakcję, że na konferencji prasowej występuje razem z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem, _ który wykazuje ogromną determinację w kontynuowaniu modernizacji już w ramach budowania armii profesjonalnej _. Prezydent wyraził też przekonanie, że rząd wykaże determinację w reformowaniu struktury dowódczej.

_ Chciałbym potwierdzić ze strony rządu pełne współdziałanie z panem prezydentem i jeśli chodzi o duże inicjatywy, i jeśli chodzi o codzienne sprawy związane z bezpieczeństwem i obronnością _ - zadeklarował Siemoniak.

_ Wielkim walorem tej propozycji jest, że zapewni ona stabilność finansowania tego projektu na kilkanaście lat, niezależnie od zmian rządów _ - powiedział o pomyśle zapisania w ustawie programu obrony powietrznej.

Według prezydenta uruchomienie tego programu obrony _ już samo w sobie jest nową szansą, zarówno dla firm polskich, które mają aspiracje do jego realizacji, jak i do kooperacji z firmami, które dysponują sprawdzonymi systemami na świecie _.

Szef MON przypomniał, że rząd pracuje nad zmianami w ustawie offsetowej, związanymi m.in. z unijną dyrektywą dotyczącą zakupów zbrojeniowych, ponieważ _ offset w niektórych obszarach się sprawdził, w innych nie _.

_ Większą wagę chcemy przyłożyć do tego, aby przy okazji zakupów zbrojeniowych polonizować produkcję, żeby powstawały nowe miejsca pracy w Polsce. Offset działający do tej pory ma także i taki wymiar, że część inwestycji nie zawsze trafia w potrzeby sił zbrojnych i zamówienia ministerstwa obrony _ - mówił Siemoniak.

Komorowski zwrócił uwagę na _ potrzebę dokonania rzetelnej oceny, na ile mechanizm offsetowy stał się dobrą szansą dla przemysłu zbrojeniowego w Polsce, a na ile był tylko źródłem zwiększenia ceny produktów kupowanych przez wojsko _. Dodał, że po zakupie F-16 _ miały miejsce różne korekty, dosyć dziwne sposoby zaliczania dawnych zakupów na poczet rozwiązań offsetowych _. _ Warto być realistą, warto pilnować przede wszystkim interesu polskiego systemu obronnego jako całości, a to oznacza równowagę między potrzebami sił zbrojnych a oczekiwaniami przemysłu zbrojeniowego _ - zaznaczył prezydent.

Szef MON zapowiedział, że we wrześniu MON poda dalszy harmonogram rozpisanego wiosną przetargu na 26 śmigłowców dla wojska. W tegorocznych kieleckich targach uczestniczą m.in. producenci zgłoszonych do przetargu maszyn - włosko-brytyjska AgustaWestland, PZL Świdnik, amerykańska korporacja Sikorsky, do której należą PZL Mielec, i firma Eurocopter.

Otwierając targi prezydent powiedział, że są one ilustracją postępu w modernizacji polskich sił zbrojnych. _ Jak w soczewce widać zmiany zachodzące w polskim systemie obronności i w relacjach między Polską a światem _ - powiedział Komorowski. Nazwał MSPO _ w porę wymyśloną, uchwyconą szansą gospodarczą, polityczną dla miasta, dla regionu dla całego polskiego przemysłu zbrojeniowego _.

Na inauguracji Salonu Przemysłu Obronnego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z ministrem obrony Uzbekistanu Kabulem Berdijewem i rozmawiał z nim o współpracy władz uzbekistańskich w zakresie obecności Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Poruszono także kwestię opieki nad polskimi miejscami pamięci w Uzbekistanie. Sikorski zwiedził stoiska czołowych polskich i zagranicznych producentów sprzętu obronnego i obejrzał pokaz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Minister obrony Włoch, które mają w tym roku w Kielcach wystawę narodową, Giampaolo Di Paola przekonywał do zacieśnienia współpracy wojskowej i technologicznej. _ Naszym wspólnym celem jest praca nad obronnością zintegrowanej Europy. Współpraca przemysłu obronnego, szczególnie Polski i Włoch, jest ważna teraz w okresie kryzysu. Wspólna praca nad technologiami obronnymi, przemysłem obronnym i bezpieczeństwem jest ważna dla wzmocnienia Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego _ - mówił Di Paola.

Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podkreślił, że kielecka impreza należy - po wystawach w Londynie i Paryżu - do największych w Europie; przyczynia się do modernizacji i profesjonalizacji polskiej armii, a także zachęca młodych ludzi do służby wojskowej.

Od poniedziałku przez cztery dni na terenach wystawienniczych Targów Kielce najnowocześniejszy sprzęt, rozwiązania technologiczne i wsparcie dla wojska prezentują producenci z 27 krajów, m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Finlandii, Belgii, Francji, Brazylii, Danii, Izraela, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Obecne są także delegacje resortów obrony.

Czytaj więcej o działaniach prezydenta Komorowskiego w Money.pl
Zmiany w armii? Prezydent tego dopilnuje Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego zostanie omówiona reforma systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi
Nowy sondaż. Tak Polacy oceniają prezydenta 64 procent badanych w sierpniu przez CBOS dobrze oceniło działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego (wzrost o 2 punkty proc. w stosunku do lipca). 22 proc. miało złą opinię o jego pracy (spadek o 3 punkty proc.).
Armii ubędzie 14 generałów Prezydent Bronisław Komorowski nadał stopnie generalskie i admiralskie dziewięciu oficerom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)