Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bronisław Komorowski zapowiada zwiększenie współpracy z Indonezją

0
Podziel się:

Polska jest obecnie liczącym się członkiem UE, państwem aktywnym w rejonie Europy Środkowej. Coraz częściej też szukamy partnerów politycznych i gospodarczych wśród państw azjatyckich - powiedział prezydent.

Bronisław Komorowski zapowiada zwiększenie współpracy z Indonezją
(PAP/Jacek Turczyk)

Polska może być dla Indonezji bramą do gospodarczej obecności w całej Unii Europejskiej - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas oficjalnego obiadu w Pałacu Prezydenckim, który wydał na cześć przebywającego z wizytą w Polsce prezydenta Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono.

Bronisław Komorowski nawiązał do podobieństwa flag Polski i Indonezji oraz przypomniał, że poprzednia wizyta prezydenta Indonezji w Polsce miała miejsce w 2003 r., kiedy to nasz kraj odwiedziła prezydent Megawati Sukarnoputri.

_ - Chcę wyrazić swoją radość, że znowu po dziesięciu latach Pałac Prezydencki w Warszawie zdobi dwa razy więcej flag o tych samych barwach bieli i czerwieni _ - powiedział Komorowski. Wyraził przekonanie, że obecnie nadszedł czas, by uczynić kolejny krok i otworzyć nowy, bardziej dynamiczny etap w relacjach między Polską i Indonezją.

Komorowski podkreślił, że przez dziesięć lat od poprzedniej wizyty prezydenta Indonezji w Warszawie wiele się w obu krajach zmieniło. _ - Polska jest obecnie liczącym się członkiem UE, państwem aktywnym w rejonie Europy Środkowej. Coraz częściej też szukamy partnerów politycznych i gospodarczych wśród państw azjatyckich, a Indonezję uważamy za najważniejsze z nich w regionie Azji Południowo-Wschodniej _ - powiedział.

Polski prezydent zaznaczył, że również dzisiejsza Indonezja to kraj, którego osiągniecia w dziedzinie demokratyzacji i rozwoju gospodarczego robią wielkie, pozytywne wrażenie.

Komorowski przypomniał, że Indonezja to piąty partner gospodarczy Polski wśród państw Azji Południowo-Wschodniej. _ - Nie ukrywam, że chciałbym widzieć pana kraj, panie prezydencie, na miejscu pierwszym, bo Indonezja z 250-milionowym rynkiem jest miejscem godnym uwagi polskich eksporterów _ - powiedział polski prezydent.

Jak zaznaczył, Polska jako kraj ze stabilną gospodarką i dobrymi prognozami rozwoju, może być także atrakcyjną lokalizacją dla indonezyjskich inwestycji, _ bramą do obecności w całej Unii Europejskiej _. _ - Cieszy więc nawiązanie współpracy między indonezyjską prowincją Kalimantan Południowy a województwem śląskim, bo to obiecujący, nowy kierunek polsko-indonezyjskiego współdziałania _ - powiedział Komorowski.

Także prezydent Susilo Bambang Yudhoyono podkreślił, że Polskę i Indonezję łączy wiele podobieństw, m.in. doświadczenie transformacji politycznej i gospodarczej. Zaznaczył też, że w dobie ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego zarówno Polska, jak i Indonezja cieszą się dodatnim wskaźnikiem wzrostu gospodarczego.

_ - Wyrażam nadzieję, że Polska i Indonezja będą umacniać współpracę, która okaże się korzystna dla społeczeństw obu naszych krajów _ - powiedział. Wyraził też zadowolenie z zawartych podczas jego wizyty w Warszawie dwustronnych porozumień dotyczących współpracy w sektorze energetycznym, spożywczym i ochrony środowiska, a także w zakresie edukacji, turystki i przemysłu obronnego.

Zwrócił uwagę, że w 2012 r,. wartość wymiany handlowej między naszymi krajami wyniosła ponad 700 mln dolarów. _ - Jestem przekonany, że potencjał współpracy gospodarczej jest ogromny i należy jak najlepiej go wykorzystać, również w zakresie inwestycji _ - podkreślił Susilo Bambang Yudhoyono.

Wyraził przekonanie, że wiele korzyści Polska i Indonezja mogą czerpać w związku ze swoim strategicznym położeniem. _ - Zarówno Polska, jak i Indonezja stanowią drogi dostępu do poszczególnych regionów. Na przykład poprzez Indonezję produkty polskie mogą uzyskać dostęp do pozostałych krajów Stowarzyszenia Krajów Azji Południowo-Wschodniej ASEAN, którego liczba mieszkańców przekracza już 600 mln, a wkrótce stanie się jedną wspólnotą gospodarczą _ - powiedział prezydent Indonezji. Po zakończeniu wizyty w Polsce prezydent Indonezji udaje się na szczyt grupy G20 do Petersburga.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Indonezji w Polsce. Ważna wizyta To pierwsza wizyta prezydenta tego kraju w Polsce od 10 lat.
Powódź odcięła 14 milionowe miasto Sparaliżowana jest znaczna cześć zamieszkanego przez 14 mln ludzi miasta.
Komorowski wspomina te czasy z nostalgią Prezydent Bronisław Komorowski w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego zachęcił samorządy do ochrony systemu szkolnictwa przed skutkami kryzysu demograficznego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)