Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Bruksela chce 50 mld euro więcej na czystą energię

0
Podziel się:

Zdaniem Komisji Europejskiej tyle trzeba wydać na badania czystych technologii do 2020 roku.

Bruksela chce 50 mld euro więcej na czystą energię
(photo-service.europarl.europa.eu)

Co najmniej 50 mld euro trzeba będzie dodatkowo wydać do 2020 roku w Unii Europejskiej na przyjazne dla środowiska technologie energetyczne - ogłosiła Komisja Europejska. Wskazując różne źródła finansowania, nie zapowiedziała żadnych nowych pieniędzy z budżetu UE do 2013 roku.

Komisarz ds. energii Andris Piebalgs ( na zdjęciu) przekonywał, że UE musi działać szybko, by zrealizować zakładany cel redukcji emisji CO2 o 20 proc. do 2020 roku. Do tego samego roku udział energii odnawialnej w UE ma wynieść 20 proc. Do 2050 r. energia w UE ma być produkowana ze źródeł całkowicie nieemisyjnych.

Z wyliczeń KE zawartych w europejskim strategicznym planie w dziedzinie technologii energetycznych wynika, że rocznie inwestycje w odnawialne źródła energii powinny już od przyszłego roku wzrosnąć z obecnych 3 mld euro do 8 mld euro._ _

_ - Konieczne jest jak najszybsze zwiększenie nakładów na badania w dziedzinie czystych technologii. KE pragnie, aby opublikowany plan stał się punktem wyjścia dla gospodarki niskoemisyjnej, co będzie możliwe pod warunkiem, że zasoby sektora publicznego i sektora prywatnego będą wykorzystywane łącznie w skoordynowany sposób _ - oświadczył unijny komisarz ds. nauki badań Janez Potocznik.

_ _Wśród różnych źródeł finansowania wielomiliardowych inwestycji, KE wymienia przede wszystkim sektor prywatny, krajowe nakłady publiczne oraz ograniczone wsparcie z budżetu UE na badania naukowe i kredyty Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dodatkowo stawia na zaangażowanie różnych funduszy kapitału podwyższonego ryzyka i innych funduszy, takich jak Marguerite Fund, założony przez kilka europejskich banków, wśród nich - PKO BP.

W toku prac nad dokumentem KE wykreśliła wygospodarowanie dodatkowych środków w ramach obecnego wieloletniego budżetu do 2013 roku. Komisarze przekonywali, że _ czasy są trudne _, więc unijne pieniądze mają przede wszystkim zapewnić efekt _ dźwigni _, która wygeneruje właściwe środki.

To dotyczy np. nakładów na pilotażowe inwestycje w technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS), o które ubiega się m.in. elektrownia w Bełchatowie (180 mln euro). KE wskazuje, że źródłem finansowania inwestycji będą dochody z handlu uprawnieniami do emisji CO2 przez zakłady przemysłowe.

Zieloni krytykują Komisję za minimalizm

Takie mało ambitne podejście skrytykowali europejscy Zieloni. _ Mimo deklarowanego przywiązania do celów na 2020 rok w planie nie ma zapowiedzi wydania ani jednego euro z budżetu przed 2013 rokiem _ - ubolewał eurodeputowany Claude Turmes. Protestował przeciwko wrzuceniu do jednego worka energii wiatrowej czy słonecznej z energią nuklearną i ryzykowną - jego zdaniem - technologią CCS.

| Wydatki planowane przez Komisję Europejską na czyste technologie |
| --- |
| W planie KE szacuje koszty inwestycji w różne technologie: w energię wiatrową - 6 mld euro, w słoneczną - 16 mld euro, energię z biomasy - 9 mld euro, bezpieczną energię nuklearną IV generacji - 7 mld euro, inwestycje w _ inteligentne eko-miasta _ (gdzie redukcja emisji CO2 sięgnie co najmniej 35-40 proc. w porównaniu z 1990 rokiem) - 11 mld, CCS - 13 mld euro. |

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)