Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brytyjczycy walczą po stronie dżihadystów

0
Podziel się:

Około 400 osób posiadających obywatelstwo brytyjskie walczy w Syrii w szeregach dżihadystów, a niektórzy mogli włączyć się w niedawną ofensywę w Iraku.

Brytyjczycy walczą po stronie dżihadystów
(U.S. Department of State/PD/wikimedia)

Około 400 osób posiadających obywatelstwo brytyjskie walczy w Syrii w szeregach dżihadystów, a niektórzy mogli włączyć się w niedawną ofensywę w Iraku - oświadczył w Izbie Gmin brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague.

Wcześniejsze nieoficjalne doniesienia sugerowały, że takich osób może być od stu do tysiąca. To największy ochotniczy, zagraniczny kontyngent wśród dżihadystów. Ich ugrupowanie ISIL (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu) chce ustanowienia islamskiego sunnickiego kalifatu we wschodniej Syrii oraz w północno-wschodnim i zachodnim Iraku. Jego liczebność ocenia się na ok. 10 tys. bojowników. Hague zaznaczył, że _ osoby takie stanowią ryzyko w przypadku powrotu do Wielkiej Brytanii _.

_ - O tym, że około 400 obywateli brytyjskich walczy w Syrii, wiadomo od pewnego czasu. To, co jest w wypowiedzi Hague'a nowe, to to, że rząd łączy ich obecność z ostatnią ofensywą w Iraku, w czasie gdy ekstremistów oskarża się o masowe egzekucje na terenach przez nich kontrolowanych _ - skomentował wypowiedź Hague'a komentator telewizji ITV Chris Ship.

Minister potwierdził też swoje wcześniejsze stanowisko, że Londyn nie ma w planach wojskowego zaangażowania się w Iraku, ale rozważa zwiększenie pomocy humanitarnej dla tego kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Terroryści z Syrii szkolili się w Madrycie W ciągu 3 lat w Hiszpanii aresztowano 48 islamistów. Ostatnią akcję policja przeprowadziła 30 maja w Melilli. Rozpracowano tam 6-osobową siatkę, która wysyłała ochotników na wojnę do Syrii.
Zaskakujące informacje w sprawie Syrii i Iraku W Syrii i Iraku walczy coraz więcej islamistów pochodzących z Niemiec - informuje niemiecki tygodnik Focus.
Zabili 21 osób. Ciała wrzucili do studni Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka żołnierze ISIL dokonali egzekucji 17 osób w Haritan, na północny zachód od Aleppo. Ciała zabitych, wśród których są bojownicy syryjskiej opozycji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)