Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budowa Nord Stream 2. Naftohaz: przesył gazu przez Ukrainę bardziej opłacalny niż przez planowany gazociąg

16
Podziel się:

Jest to reakcja na plany rosyjskiego Gazpromu, który dąży do przesunięcia obecnych prowadzących przez Ukrainę centralnych szlaków transportowych gazu na północ.

Szefowie Shella i Gazpromu: Ben van Beurden i Alieksiej Miller
Szefowie Shella i Gazpromu: Ben van Beurden i Alieksiej Miller (PAP/EPA)

Przesyłanie rosyjskiego gazu na Zachód przez Ukrainę jest o wiele bardziej opłacalne niż wykorzystywanie do tego gazociągu Nord Stream 2 - oświadczyła w piątek ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz.

Jest to reakcja na plany rosyjskiego Gazpromu, który dąży do przesunięcia obecnych prowadzących przez Ukrainę centralnych szlaków transportowych gazu na północ.

Naftohaz zwrócił uwagę, że rosyjski gaz, który obecnie jest przesyłany do UE przez ukraiński system gazowy, przeznaczony jest przeważnie dla konsumentów z państw centralnej, wschodniej i południowej Europy oraz Turcji.

"W UE nie ma wystarczających mocy do przesyłania gazu dla tych odbiorców przez północne Niemcy, gdzie kończy się Nord Stream. Próby zmiany kierunku transportu gazu doprowadzą do problemów z dostawami dla tego regionu i zwiększenia cen gazu dla konsumentów" - głosi oświadczenie ukraińskiej spółki.

Według Naftohazu cena transportu błękitnego paliwa z Rosji przez Nord Stream 2 będzie trzykrotnie wyższa niż stawki za tłoczenie go przez Ukrainę. "Istotne jest, że ukraińska trasa zapewnia dostawy gazu dla krajów wschodniej, centralnej i południowej Europy oraz Turcji już od kilkudziesięciu lat" - podkreślono w komunikacie.

W czwartek podczas 20. Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu szef Gazpromu Aleksiej Miller akcentował opłacalność ekonomiczną i infrastrukturalną przydatność planowanego gazociągu Nord Stream 2.

Argumentował m.in., że w Europie spada wydobycie gazu, więc tradycyjni klienci Gazpromu, zwłaszcza w Europie Północno-Zachodniej, kupują więcej rosyjskiego surowca. Uznał za naturalne, że Gazprom przenosi uwagę z centralnych na północne trasy przesyłowe.

Szef Gazpromu podkreślał, że Nord Stream 2 jest efektywnym projektem komercyjnym i najkrótszą trasą od zasobów na Jamale do kluczowych odbiorców. Wskazywał też, że korytarz ukraiński jest półtora raza dłuższy niż Nord Stream 2.

Miller oświadczył, że opracowywany jest nowy plan infrastruktury gazowej dla Rosji. Wskazał, że Gazprom rozpoczął program optymalizacji kosztów w korytarzu centralnym, który ma wolne moce. Zapowiedział likwidację 4300 km rur i zamknięcie 62 stacji kompresorowych, by zredukować koszty w korytarzu centralnym. - To oznacza, że do 2020 roku przepustowość tranzytowa pozostawiona w kierunku Ukrainy będzie wynosiła 10-15 miliardów metrów sześciennych - powiedział i dodał, że Gazprom zaoszczędzi dzięki temu 1,6 mld dolarów do 2020 r.

Argumentował również, że koszty dostaw gazu do Niemiec gazociągiem Nord Stream będą 1,6 raza niższe niż dostawy przez Ukrainę. Wskazywał w tym kontekście na korzyści ekonomiczne. Nawiązał do "sugestii, by pozostawić 30 mld metrów sześciennych w tranzycie przez Ukrainę", i powiedział, że z wyliczeń Gazpromu wynika, że kosztowałoby to rosyjski koncern od 25 do 43 mld dolarów w ciągu 25 lat. - Kto zrekompensuje nam te koszty? - pytał.

Nord Stream 2 to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Na początku września 2015 roku przedstawiciele Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) i austriackiego OMV podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy gazociągu.

Gazociągowi temu, omijającemu kraje tranzytowe dla rosyjskiego gazu wysyłanego na Zachód, sprzeciwia się Ukraina, a także kraje bałtyckie i Polska.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
WYRÓŻNIONE
kvack
8 lat temu
przesył przez ukrainę jest bardziej opłacalny dla ukrainy niż przez bałtyk, To ich doradca balcerowicz odkrył ? Bystry jest.
RPawłowski
8 lat temu
"...Przesyłanie rosyjskiego gazu na Zachód przez Ukrainę jest o wiele bardziej opłacalne niż wykorzystywanie do tego gazociągu Nord Stream 2..." To OCZYWIŚCIE jest PRAWDA. Jest tylko jedno ALE! Jeżeli uwzględnić gaz KRADZIONY przez UPAdlińców to wtedy NS2 jest bardziej opłacalny.
ddk
8 lat temu
i co z tego wynika . Wynika że pieniądze za przesył nie będą zasilały kasy pejsatych z Uk,,,,,,
NAJNOWSZE KOMENTARZE (16)
Mw
8 lat temu
Ha ha ha ha ci Ukraińcy upadli na łeb i to koński .Ze złodziejami się nie handluje .
PISIOR
8 lat temu
a co ukrów obchodzi ile będzie kosztował przesył gazu !
Rolof318
8 lat temu
Cały ten Naftohaz powinien powoli już zwijać swoje manatki, a cały ten rurociąg ukraiński oddać na złom. Wreszcie mądra decyzja Gazpromu. Ukraina gaz jak zwykle dostanie za darmo od Polski.
jan
8 lat temu
Przez Polskę nie puszczą gazu bo rurociągiem mogliby przerzucić żołnierzy i Macierewicz miałby problem
Kazimierz
8 lat temu
[QUOTE] koszty dostaw gazu do Niemiec gazociągiem Nord Stream będą 1,6 raza niższe [/QUOTE] D Niemiec tak, szczególnie północnych -ale do tego wystarczy istniejący gazociąg. Jeżeli doliczymy do tego koszt transportu przez Niemcy np. do Bułgarii sytuacja zmieni się -transport przez Ukrainę będzie tańszy..
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.