Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budowlana lokomotywa

0
Podziel się:

W lipcu nastąpiła wyraźna poprawa koniunktury w budownictwie. Jest ona oceniana najlepiej od dziesięciu lat. Niewielki wzrost koniunktury zanotowały również przedsiębiorstwa z branży przemysłowej oraz w handlowej.

Według lipcowych badań GUS wyraźnej poprawie uległa sytuacja w branży budowlanej, gdzie 43 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a jedynie 5 proc. jej pogorszenie (w czerwcu odpowiednio 38 proc. i 6 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie

"W lipcu ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest optymistycznie, korzystniej niż w czerwcu i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziesięciu lat. Na poprawę tę wpływają optymistyczne, lepsze niż przed miesiącem, oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej przedsiębiorstw. W najbliższych
_ Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa budowlane związane są z konkurencją ze strony innych firm. _ miesiącach oczekiwany jest dalszy, znaczący wzrost portfela zamówień i produkcji oraz poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych" - napisał GUS w komentarzu do badania.

GUS napisał, że w lipcu przedsiębiorstwa odnotowują znaczny wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe i w większym stopniu niż przed miesiącem rozszerzana jest również bieżąca produkcja budowlano-montażowa.

Według badania, zdecydowanie poprawia się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych i przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są bardzo korzystne, zbliżone do prognoz z ubiegłego miesiąca.

Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją ze strony innych firm (barierę tę zgłasza 66 proc. przedsiębiorstw wobec 69 proc. w czerwcu i 75 proc. w lipcu 2005 roku).

Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (50 proc. badanych przedsiębiorstw w lipcu wobec 49 proc. w czerwcu i 46 proc. w lipcu 2005 roku).

"W porównaniu z lipcem ubiegłego roku w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 51 proc. do 28 proc.)" - napisano.

GUS podkreślił, że według badania zdecydowanie wzrosło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 14 proc. do 39 proc.).

Niewielka poprawa koniunktury w przemyśle

Według lipcowych badań poprawę koniunktury sygnalizuje 29 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 12 proc. (w czerwcu odpowiednio: 28 proc. i 12 proc.).

Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Bieżący portfel zamówień (zarówno krajowy jak i zagraniczny) jest oceniany optymistycznie, nieco lepiej niż w ubiegłym miesiącu. Wpływa to na zwiększenie bieżącej produkcji. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy _ 29 proc. przedsiębiorstw sygnalizuje poprawę koniunktury. _oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji, jednak w skali mniejszej niż wskazywały prognozy sprzed miesiąca" - napisano.

Według GUS, zapasy wyrobów gotowych kształtują się w lipcu na poziomie nieco niższym od uważanego przez przedsiębiorców za wystarczający.

Z badań wynika również, że liczba zatrudnionych pracowników może nieznacznie wzrosnąć. Spodziewany jest też wzrost cen wyrobów gotowych, nieco szybszy niż prognozowano w czerwcu.

*Lekka poprawa koniunktury w handlu *
18 proc. przedsiębiorstw handlowych sygnalizuje poprawę koniunktury, a 20 _ W najbliższych miesiącach sprzedaż i sytuacja finansowa przedsiębiorstw handlowych może ulec pogorszeniu. _proc. - jej pogorszenie (w czerwcu odpowiednio 19 proc. i 22 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisali eksperci GUS w raporcie.

Według raportu sytuacja finansowa przedsiębiorstw - choć nadal negatywnie - oceniana jest lepiej niż w czerwcu, dzięki wzrostowi bieżącej sprzedaży w lipcu.

"Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach sprzedaż i sytuacja finansowa przedsiębiorstw mogą ulec pogorszeniu. Przy utrzymującym się nieznacznie nadmiernym poziomie zapasów, ilość towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może być w niewielkim stopniu ograniczana" - podał GUS.

Zgodnie z opracowaniem, firmy sygnalizują nieco wolniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Według raportu można oczekiwać dalszych niewielkich redukcji zatrudnienia.

budownictwo
przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)