Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budzanowski o wydobyciu gazu łupkowego

0
Podziel się

40 odwiertów poszukiwawczych, które w Polsce zrobiono, oraz kilka zabiegów szczelinowania, to za mało, żeby decydować o poważnych inwestycjach w konkretnym miejscu.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski
Minister skarbu Mikołaj Budzanowski (Adam Guz/Reporter)
bDHPPFDV

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski ocenił, że skala eksploatacji gazu łupkowego powinna być znana w ciągu kilku miesięcy. PGNiG spodziewa się, że pierwszą kopalnię uruchomi w 2015 r., Orlen Upstream liczy na pierwsze wydobycie w 2016 r.

Jednym z głównych tematów debaty o gazie łupkowym, zorganizowanej w ramach projektu Energetyka Ekstra we współpracy z PGNiG, była najbliższa przyszłość całego sektora gazu łupkowego w Polsce.

Mikołaj Budzanowski wyraził przekonanie, że od odpowiedzi na pytanie o możliwość wydobycia na większą skalę gazu łupkowego dzieli nas już nie kilka lat, ale kilka miesięcy. Podkreślał jednocześnie, że 40 odwiertów poszukiwawczych, które w Polsce zrobiono, oraz kilka zabiegów szczelinowania, to za mało, żeby decydować o poważnych inwestycjach w konkretnym miejscu.

bDHPPFDX

Budzanowski zaznaczył, że dzięki zmianie strategii największych spółek energetycznych udało się zagwarantować finansowanie poszukiwań gazu łupkowego, w które podstawowe spółki mają zainwestować 10 mld zł.

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa podkreśliła, że do 4 maja powinny zakończyć się negocjacje ostatniego aneksu do umowy z 4 lipca 2012 r. podpisanej przez PGNiG, PGE, Tauron, Eneę oraz KGHM, a dotyczącej współpracy przy wydobyciu gazu z łupków.

Prezes PGE Krzysztof Kilian również był zdania, że nic nie powinno już przeszkodzić podpisaniu umowy do 4 maja. _ - Negocjacje są trudne, bo uczestniczy w nich kilka podmiotów, a każdy ma trochę inne interesy. My nie jesteśmy firmą, która poszukuje gazu, tylko jesteśmy w konsorcjum, które ma pokazać czy uda się uzyskać tani gaz do celów produkcji energii elektrycznej _ - mówił Kilian.

Kierownik Katedry Inżynierii Gazowniczej AGH prof. Stanisław Nagy zaznaczył, że wiadomo już, iż w poszczególnych miejscach będą potrzebne dość znaczne różnice w technologii szczelinowania. Podkreślał też, że trzeba się uzbroić w cierpliwość, ponieważ w USA standardem jest 2-letni okres badawczy dla danej koncesji. - _ Mówi się, że 4-5 otworów pracujących przez dwa lata na jednej koncesji daje przesłanki do eksploatacji komercyjnej, czyli takiej, która da gaz energetyce po określonej cenie _ - mówił.

bDHPPFEd

Zdaniem dyrektora ds. rozwoju firmy United Oilfield Services Cezarego Filipowicza - nadzieje na polski gaz łupkowy zostały na tyle rozbudzone, że rynek oczekuje pierwszego sukcesu. Jego zdaniem, dla PGNiG kluczowy jest region Lubocina, a takim sukcesem byłby duży przepływ gazu na odwiercie w Lubocinie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/76/89164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezenie;muskulow;a;realia;energetyki,87,0,1190487.html) *Prężenie muskułów a realia energetyki * Profesor Jan Winiecki ocenia, czym dla Polski może się zakończyć sen o staniu się Kuwejtem.

- _ Planowany jest otwór Lubocino 3H. PGNiG podjął decyzję, by nim zaprojektuje ostateczny kształt i położenie odcinka horyzontalnego 3H, poddać głębokiej analizie wyniki otworu 1H i 2H. (...) W tej chwili trwa etap głębokiej analizy wyników budowy geologicznej, składu, testów pobranych z rdzenia, by w najbliższym czasie wybrać najlepszą koncepcję dla otworu 3H, by nie powtarzać błędów, które dotychczas się zdarzały _ - powiedział Filipowicz.

Zwrócił uwagę, że lokalizacja Lubocina jest stosunkowo niedaleko od otworu Kochanowo, o zbliżonej budowie geologicznej i perspektywiczności, który z kolei będzie wiercony przez PGNiG wspólnie z firmami energetycznymi.

bDHPPFEe

Według prezes Piotrowskiej-Oliwy pierwsza kopalnia gazu łupkowego PGNiG powinna powstać w rejonie Wejherowa w 2015 r., z kolei prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar ocenił, że pierwsze wydobycie gazu łupkowego na koncesjach tej spółki jest możliwe w 2016 r., a w 2017 roku powinno być już liczone w milionach metrów sześciennych.

Prugar podkreślał, że poszukiwania gazu łupkowego to ciągle eksperymenty. _ - Trzeba stworzyć środowisko, byśmy mogli kontynuować wciąż ryzykowne prace, bo pamiętajmy, że jesteśmy w fazie poszukiwań. To dalej są swego rodzaju eksperymenty, co prawda poparte amerykańskimi doświadczeniami, ale to dalej faza początkowa _ - zaznaczył. Orlen Upstream planuje na ten rok dwa zabiegi szczelinowania i obecnie przygotowuje się do przeprowadzenia zabiegu na jednej z koncesji.

Czytaj więcej w Money.pl
Gaz z łupków wystarczy na 65 lat? Będą liczyć Nowy raport dotyczący szacunkowych zasobów gazu łupkowego w Polsce zostanie opublikowany prawdopodobnie na początku 2014 r.
Koncerny energetyczne spowalniają inwestycje Ministerstwo środowiska z miesiąca na miesiąc przesuwa termin konsultacji.
Gaz łupkowy w Polsce. Jest wielu chętnych do badań - _ Naszym zadaniem jest zapewnienie środków na wdrożenie nowatorskich technologii, które zaproponują firmy i instytuty _ - informuje Agencja Rozwoju Przemysłu.
bDHPPFEy
Źródło:
KOMENTARZE
(0)