Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
19.01.2018 14:48

Budżet na 2018 przyjęty przez Senat. Założenia są optymistyczne

Senat przyjął bez poprawek ustawę budżetową na 2018 r. Zgodnie z założeniami rządu deficyt w tym roku ma nie przekroczyć 41,5 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
Jak szacuje rząd, z budżetu państwa w do końca 2018 roku zostanie wydanych 397,2 mld zł.

"Za" zagłosowało 60 senatorów, przeciwko było 25, a jeden wstrzymał się od głosu.

Według założeń przyjętej w piątek przez Senat ustawy budżetowej dochody państwa w 2018 roku powinny wynieść 355,7 mld zł. Planowane wydatki będą jednak znacznie większe. Jak szacuje rząd,z budżetu państwa do końca 2018 roku zostanie wydanych 397,2 mld zł.

Jak pisaliśmy w money.pl, po stronie wydatków w projekcie budżetu zapewniono m.in. środki na kontynuację dotychczasowych, priorytetowych działań rządu (program 500+, emerytury dla osób korzystających z obniżonego wieku emerytalnego), jak również na realizację nowych zadań.

Zobacz też: Czy polska gospodarka jest silna?

Oznacza to, że tegoroczny deficyt budżetowy będzie wynosił 41,5 mld zł i ma być niższy niż założony w roku poprzednim o 18 mld zł. Natomiast deficyt sektora finansów publicznych przewidywany jest na 2,7 proc. PKB.

Zgodnie z prognozami rządu nasza gospodarka będzie rosła w tempie 3,8 proc. Z budżetowych założeń średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc.

W ubiegłym tygodniu ustawę budżetową na 2018 r. przegłosował Sejm. - W 2018 roku dokonujemy przełomu po stronie podatkowej i dzięki temu zaplanowane deficyty są najniższe w historii ostatnich 28 lat. Jednocześnie możemy mieć środki na całą politykę społeczną, bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego - komentował wówczas w Sejmie założenia budżetowe premier Mateusz Morawiecki.

W środę zajął się nią Senat, w którym zgłoszono dziesiątki poprawek i ustawa została skierowana do komisji finansów publicznych. Tam jednak żadna z poprawek nie przeszła. W piątek ustawa wróciła Senatu i ostatecznie została przegłosowana.

Tagi: gospodarka, sejm, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-01-2018

MSII cały misterny plan z przyspieszonymi wyborami w p**********du, ah ten TVN kłamczuszek

19-01-2018

jaPolitycy (nie tylko w Polsce) zadłużają swoje kraje. Rozdawnictwo pomaga wygrywać wybory, a zaciskanie pasa nie jest popularne. Żeby jednak zwykły … Czytaj całość

19-01-2018

piotrjestem ciekaw ile vatu zalegaja dla społeczenstwa ???

Rozwiń komentarze (7)