Notowania

finanse
28.06.2018 15:32

Rynek pracy ulgą dla budżetu. Kolejny miesiąc z nadwyżką

Kolejny miesiąc z rzędu budżet państwa odnotował nadwyżkę. Po pięciu pierwszych miesiącach tego roku w kasie państwa jest 9,6 mld zł. Dochody ze wszystkich podatków były wyższe niż przed rokiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Wiśniewski)
Teresa Czerwińska ma powody do zadowolenia

Wydatki ograniczyła dobra sytuacja w ZUS.

Dochody budżetu państwa od stycznia do maja wyniosły 154 mld zł, czyli 43,3 proc. planu. Strona wydatków wygląda dla resortu jeszcze lepiej - wydano dopiero 36,4 proc. zaplanowanej kwoty (przed rokiem do maja wydano ponad 37 proc. - red.), co daje 144,4 mld zł. Różnica, czyli 9,6 mld zł, to nadwyżka, która jednak jest tymczasowa. Resort jasno to zastrzega – na koniec roku zaplanowano bowiem w państwowej kasie manko na poziomie 41,5 mld zł, choć Teresa Czerwińska oczekuje, że będzie nawet o połowę niższe.

Wpływy podatkowe w tym roku były wyższe o ok. 7 proc. do analogicznego okresu poprzedniego toku. Z kolei całkowite dochody budżetu państwa przewyższały ubiegłoroczne o 10,7 mld zł. Rozbicie ich na poszczególne strumienie także daje powody do optymizmu urzędnikom z Ministerstwa Finansów: dochody z VAT-u wzrosły o 2,8 proc., dochody z akcyzy i podatku od gier o 5,9 proc., z PIT i CIT w obu wypadkach o 16,4 proc., a podatku bankowego o 4 proc.

Zobacz też, jak działa ustawa hazardowa:

Najbardziej uwagę przykuwa znaczący wzrost wpływów z tytułu podatku PIT, czyli tego, który odprowadza większość Polaków. Ministerstwo znalazła wytłumaczenie. "Wysokie dochody z podatku PIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą" – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Budżet zyskał także na dochodach niepodatkowych – przede wszystkim dzięki wyższym wpływom ze sprzedaży prawa do emisji gazów cieplarnianych. Niższe niż przed rokiem oraz niższe niż planowano wydatki to pokłosie niskiego bezrobocia, a w efekcie niższej dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (około 5,3 mld niż przed rokiem).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, budżet państwa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2018

MargotZbliżają się wybory , więc jest super, wspaniale jak jeszcze nie było. Któryś komentator powiedział, że gdyby ta władza przestała kłamać jej dni … Czytaj całość

28-06-2018

KrzysiekJak budżet taki piękny to dlaczego złoty leci na łeb ?!

28-06-2018

TakBrawo PIS! Do tej pory wszystko na minusie, przyszedl PIS, pozwalnial kolesi tuska i W CIAGU JEDNEGO DNIA wszystko na plusie. Spolki, stocznie, lot, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (43)