Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nadwyżka w budżecie. Po trzech miesiącach 3 mld zł na plusie

30
Podziel się

Ustawowy plan na cały rok to 41,49 mld zł deficytu.

Mateusz Morawiecki po raz kolejny ma się czym chwalić.
Mateusz Morawiecki po raz kolejny ma się czym chwalić. (Radek Pietruszka)
bDIsGqgl

W budżecie państwa na koniec marca odnotowano nadwyżkę w wysokości 3,13 mld zł - podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane. Ustawowy plan na cały rok to 41,49 mld zł deficytu.

Resort finansów podał w komunikacie, że dochody w okresie styczeń-marzec wyniosły 88,47 mld zł, tj. 24,9 proc. rocznego planu.

W tym samym czasie wydatki były niższe, na poziomie 85,34 mld zł. Kwota ta stawi 21,5 proc. planu. W analogicznym okresie ubiegłego roku przekazano na wydatki 87,5 mld zł.

bDIsGqgn

Statystyki budżetu po marcu wyglądają nieco gorzej niż po lutym. Po pierwszych dwóch miesiącach w kasie państwa było 4,46 mld zł nadwyżki.

Na prawie 88,5 mld zł dochodów 82,86 mld zł to dochody podatkowe. Po pierwszych trzech miesiącach były wyższe w stosunku do okresu styczeń - marzec 2017 o około 3,3 proc.

"Dochody z podatku VAT po pierwszym kwartale br. były na zbliżonym poziomie jak w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jednocześnie wpływy w samym marcu z tego podatku były wyższe o ok. 27 proc. r/r. Pozwoliło to zrekompensować niższy poziom dochodów z VAT po styczniu związany z większym poziomem zwrotów dotyczących realizowanych inwestycji" - czytamy w komunikacie MF.

bDIsGqgt
Zobacz także: Statistica: Samorządy w Polsce wydają fortunę. Skąd mają na to pieniądze?

W ramach pozostałych kategorii podatków: PIT, akcyza, gry oraz podatku od niektórych instytucji finansowych w pierwszym kwartale odnotowano wzrost. Dochody z podatku PIT były wyższe o 16,3 proc. (ok. 1,8 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier o 6,5 proc. (ok. 1,0 mld zł), dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych o 3,4 proc.

Dochody z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) wyniosły po trzech miesiącach 12,82 mld zł (23,1 proc. rocznego planu), a od osób prawnych (CIT) - 9,37 mld zł (28,9 proc. planu).

bDIsGqgu

"Wysokie dochody z podatku PIT wiążą się z dobrą sytuacją na rynku pracy oraz wysokimi wpłatami podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą. Natomiast dochody z podatku CIT po pierwszym kwartale były niższe o 4,1 proc. r/r (tj. ok. 0,4 mld zł), co było związane głównie z układem kalendarza - termin rozliczenia rocznego CIT przypadał na sobotę (31 marca), co oznaczało przesunięcie części wpływów na kwiecień" - czytamy dalej.

Ministerstwo Finansów tłumaczy też niższe wykonanie wydatków budżetowych w stosunku do okresu styczeń - marzec roku ubiegłego. Wskazuje, że jest to wynikiem niższej dotacji przekazanej do FUS (mniej o ok. 5,2 mld zł), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS.

Ponadto w związku ze skorzystaniem przez Komisję Europejską z możliwości przyspieszenia w pierwszym półroczu wpłat składek przez państwa członkowskie, w okresie styczeń-marzec 2018 odnotowano wyższe wykonanie wydatków w ramach Środków własnych Unii Europejskiej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (więcej o ok. 1,4 mld zł).

Jednocześnie wydatki na obsługę długu Skarbu Państwa były niższe o ok. 0,5 mld zł (tj. 8,7 proc.) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. To z kolei jest związane z harmonogramem płatności w tym okresie. Wyniosły 5,13 mld zł, tj. 16,7 proc. rocznego planu.

bDIsGqgv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIsGqgO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(30)
haahahah
3 lata temu
hahahahahahahahaahahha
Adolf H.
3 lata temu
Co za fałsz i obłuda po stronie pisu. Oszuści ,złodzieje, w oczy będą kłąmać co oni nie zrobili! A na wszystko brak naszych pieniędzy a dla siebie złodzieje wypłacają!
kaleki
3 lata temu
Jest nadwyżka w budżecie , to po cholerę "krzywousty"gada głupoty i tumani ludzi że nie ma kilku milionów zł na kalekie dzieci i sięga do portfeli innych ludzi Głupków robią z obywateli. Jest taki jeden o twarzy mafioza który gada, że nie można podjąć ustawy natychmiast, a przecież to ta sekta specjalizuje się w nocnych posiedzeniach. Już chyba niedługo społeczeństwo odszczurzy to dziadostwo
bDIsGqgP
Trzeżwy
3 lata temu
To jak to jest ?Mamy nadwyżkę i jest super....Z drugiej zaś strony na spotkaniu z niepełnosprawnymi Morawiecki kwilił,że na dziś nie ma na środków na poprawę ich bytu i konieczna jest kolejna danina...Zwykłe złodziejstwo....Kto się na to łapie?
fdsfdsf
3 lata temu
A na koniec roku minus 40 mld. juz kreatywną ksiegowosc pokazaliscie w zeszłym roku.. Cały rok na plusie a tu grudzien minus chyba 30 mld.
...
Następna strona