Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet 2014: nie będzie ograniczenia finansowania wyrobów medycznych

0
Podziel się:

Takie zapewnienie dał dzisiaj wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Budżet 2014: nie będzie ograniczenia finansowania wyrobów medycznych
(PAP/Rafał Guz)
bECCtwTF

Ministerstwo Zdrowia nie chce ograniczyć finansowania wyrobów medycznych wydawanych pacjentom na zlecenie. W 2014 r. będzie więcej środków na ten cel - zapewnił dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki (na zdjęciu).

Wiceminister odpowiadał na pytania posłów Twojego Ruchu, którzy twierdzą, że MZ chce w 2014 r. zmniejszyć środki na finansowanie części wyrobów medycznych, a tym samym ograniczyć pacjentom dostęp m.in. do protez, cewników i wózków inwalidzkich.

Radziewicz-Winnicki podkreślił, że rozwiązania proponowane przez MZ w projekcie rozporządzenia zakładają zwiększenie finansowania tych świadczeń o ok. 25 proc. (180 mln zł) w stosunku do wydatków poniesionych przez NFZ na ten cel w 2012 r.

bECCtwTH

Z informacji resortu zdrowia przekazanej PAP wynika, że podniesiono limity finansowania większości wyrobów medycznych. Zwiększono limit finansowania wszystkich protez kończyn górnych i dolnych, np. w przypadku protezy modularnej w obrębie uda limit finansowania wynosi obecnie 2800 zł, natomiast projekt zakłada zwiększenie go do 5500 zł.

MZ podkreśla, że zmienione zostały także limity finansowania protez. Resort informuje, że tam, gdzie było to zasadne, limit został podwyższony, natomiast w przypadku protez, których limit finansowania był wyższy niż faktyczna ich cena na wolnym rynku, limit został obniżony.

Ponadto zwiększono limit finansowania aparatów słuchowych (jednocześnie poszerzając grono lekarzy uprawnionych do wystawiania zlecenia o lekarzy audiologów i foniatrów)
oraz limit finansowania sprzętu dla pacjentów z mukowiscydozą, skrócono okres użytkowania tych wyrobów.

Większy będzie także limit finansowania poduszki przeciwodleżynowej (zwiększenie ze 100 zł do 500 zł). Zwiększono limit cenowy na kule, laski dla niewidomych (skrócono okres użytkowania laski z 2 lat do 6 miesięcy).

bECCtwTN

MZ podkreśla, że choć zmniejszono limit finansowania wózka inwalidzkiego ręcznego (z 800 zł na 600 zł) - co wynikało z faktycznych cen tych wózków na wolnym rynku - to zwiększono limit cenowy na zaopatrzenie w wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku (z 1500 zł do 1700 zł).

Podniesiono również limit na wózek inwalidzki specjalny z 1800 zł do 3000 zł. Resort zaznacza, że wózek inwalidzki specjalny został celowo ogólnie opisany, aby dać pacjentowi możliwość wyboru rodzaju tego wózka np. elektryczny, stabilizujący plecy i głowę czy wózek z funkcją pionizacji.

Czytaj więcej w Money.pl

bECCtwUi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)