Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet: Największe oszczędności na rodzinach i bezrobotnych

0
Podziel się:

Ministerstwo opublikowało szczegóły najważniejszej ustawy.

Budżet: Największe oszczędności na rodzinach i bezrobotnych
(PAP/Radek Pietruszka)
bESusUbV

Największe oszczędności w przyszłym roku rząd planuje na wydatkach społeczno-socjalnych. W sumie na te cele pójdzie 5 miliardów złotych mniej. Cięcia uderzą w rodziny, bezrobotnych i osoby utrzymujące się z zasiłków po zmarłych.

Cięcia nie dotykają tych, którzy mają duże poparcie polityczne albo dobrze zorganizowane i silne związki zawodowe - pisze _ Dziennika Gazeta Prawna _. Dodaje też, że oszczędności to drobna część wydatków socjalnych. Sam Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wyda w przyszłym roku 160 miliardów złotych.

Najważniejsze ograniczenia wydatków to zmniejszenie zasiłku pogrzebowego z 6,4 do 4 tysięcy złotych - oszczędności wyniosą w tym przypadku miliard zł. Spadną też nakłady na Fundusz Pracy, czyli aktywizację bezrobotnych - m.in. dotacje na założenie firmy, szkolenia czy pomoc firmom, które zatrudniają bezrobotnych. Dziennik pisze, że w tym roku pójdzie na ten cel 7 miliardów złotych, a w przyszłym tylko 3,2 mld.

bESusUbX

Rząd zaplanował też., że nie wzrosną pensje w budżetówce - wyjątkiem są nauczyciele,kwota bazowa , od której zależy wysokość ich pensji, wzrośnie od września o 7 procent. Oznacza to wzrost wydatków na nauczycielskie pensje o 0,5 miliardów złotych.

Według _ Dziennika Gazety Prawnej _ Kancelaria Prezydenta planuje wzrost wydatków o 7,2 procent, a Sejmu i Senatu o 9 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t94063.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/po;podwyzce;vat;rzad;obetnie;zasilki,194,0,655042.html) Po podwyżce VAT rząd obetnie zasiłki Resort finansów planuje ostre cięcia, zagrożony jest zasiłek pogrzebowy i becikowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/resort;finansow;budzet;zadaniowy;w;2013;r;,119,0,553847.html) Resort finansów: Budżet zadaniowy w 2013 r. Już ustawa budżetowa na 2012 rok ma być napisana w dwóch wersjach: tradycyjnej i zadaniowej.
bESusUcy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)