Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bułgaria stawia warunki dla swego udziału w pakcie fiskalnym

0
Podziel się

Bułgaria na razie przyłączy się do tej części paktu, która zobowiązuje kraje unijne do przestrzegania dyscypliny finansowej.

Bułgaria stawia warunki dla swego udziału w pakcie fiskalnym
(Robert Brook/CC/Flickr)
bEiewqXV

Parlament Bułgarii zgodził się dzisiaj na udział kraju w unijnym pakcie fiskalnym pod warunkiem, że nie będzie on zmuszony dostosowywać własnej polityki podatkowej i podejmować wynikających z niego finansowych zobowiązań.

W 240-miejscowym parlamencie _ za _ opowiedziało się 129 posłów rządzącej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) i niezależni deputowani, jeden głosował przeciw, 48 wstrzymało się od głosu.

Uchwała zakłada, że Bułgaria poprze cały tekst paktu dopiero po wejściu do strefy euro. - _ Udział Bułgarii w pakcie nie prowadzi do finansowego zaangażowania kraju i do dostosowania jego ustawodawstwa podatkowego _ - stwierdza się w dokumencie.

bEiewqXX

Szef dyplomacji Nikołaj Mładenow wyjaśnił, że Bułgaria na razie przyłączy się do tej części paktu, która zobowiązuje kraje unijne do przestrzegania dyscypliny finansowej, a pozostałe części dokumentu wejdą w życie dopiero po wejściu kraju do strefy euro.

_ - Bułgaria będzie prowadzić samodzielną politykę podatkową także po podpisaniu europejskiego paktu fiskalnego _ - oświadczył Mładenow podczas debaty parlamentarnej. _ - Odpowiadając na obawy posłów i opinii publicznej zapewniam, że uchwała zapobiega stosowaniu wszelkich przepisów, które godziłyby w nasze prawo do samodzielnej polityki podatkowej _ - podkreślił minister.

Mładenow podkreślił również, że dla Bułgarii _ kwestią kluczową jest osiągnięcie zgody na udział w spotkaniach na szczycie strefy euro tych państw spoza strefy, które deklarowały częściowe lub całościowe przyłączenie się do paktu fiskalnego _. Wicepremier i minister finansów Simeon Diankow powiedział, że państwa spoza strefy euro powinny mieć status obserwatora na szczytach eurolandu.

Czytaj więcej o pakcie fiskalnym w Money.pl
"To problem". Bruksela nas przekonuje, że... W Brukseli dyplomaci, także Francji, wierzą, że uda się znaleźć kompromis z Polską w sprawie udziału państw spoza euro w szczytach dotyczących paktu fiskalnego.
Jest decyzja w sprawie paktu fiskalnego. Twarde stanowisko Tuska Premier ocenił, że popierają nas w tej sprawie szefowie instytucji unijnych, a także kanclerz Niemiec i premier Włoch. Z kolei prezes PiS widzi w postępowaniu premiera zmianę.
Nie wpuszczą ich do Schengen? Przez raport Bukareszt i Sofia napotykają na drodze do dołączenia do Schengen sprzeciw Holandii.
bEiewqYy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)