Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Buzek: Tania energia gwarantuje wzrost gospodarczy

0
Podziel się:

Odpowiednio tania energia gwarantuje wzrost gospodarczy, miejsca pracy i konkurencyjność - powiedział europoseł, były premier i przewodniczący parlamentu europejskiego Jerzy Buzek.

Buzek: Tania energia gwarantuje wzrost gospodarczy
(Apaimages / Polaris/East News)
bECNZyrV

Odpowiednio tania energia gwarantuje wzrost gospodarczy, miejsca pracy i konkurencyjność - powiedział europoseł, były premier i przewodniczący parlamentu europejskiego Jerzy Buzek w przesłaniu odtworzonym podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego w Warszawie.

Według Buzka energetyka jest obecnie najlepszym tematem na kongres gospodarczy. _ - Przecież chcemy być konkurencyjni, chcemy mieć stały wzrost i chcemy tworzyć miejsca pracy. Można je tworzyć, być konkurencyjnym i mieć wzrost tylko wtedy, gdy energia będzie odpowiednio tania _ - powiedział Buzek.

Dodał, że w USA gaz dla przemysłu kosztuje niemal czterokrotnie mniej niż w Europie, a w Chinach energia elektryczna za kilka lat może być dwa razy tańsza niż w Europie.

bECNZyrX

Według niego w obniżeniu cen energii może pomóc wolny, wspólny, unijny rynek energii. _ - Od cen energii zależą wszystkie ceny i konkurencyjność całej gospodarki _ - zaznaczył. Mówił, że temat rynku energii jest też przedmiotem raportu, przedstawianego przez niego we wtorek w Dublinie w Irlandii.

_ - Chcemy przede wszystkim połączyć wszystkie kraje UE w jeden wspólny rynek energetyczny. Połączenia transgraniczne są najważniejsze, ale musimy mieć na to pieniądze _ - powiedział Buzek.

Dodał, że konieczne jest stworzenie konkurencyjnego rynku, ale też trzeba się liczyć z ekologią. Jego zdaniem trzy zasadnicze cele polityki energetycznej to bezpieczeństwo energetyczne, poszanowanie środowiska i umiarkowanie niska cena energii. _ - To taki trójkąt, który powoduje, że gospodarka może być konkurencyjna _ - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl
Będziemy musieli kupić zieloną energię za 6 mld zł Według Instytutu Energetyki, zakładając, że za siedem lat energia z OZE na rynku będzie kosztować 150 euro za MWh, Polska rocznie będzie musiała wydać 6 mld zł na _ zieloną _ energię.
Polska liderem w Europie Wschodniej. W czym? Pięć z dwunastu przyjętych do Unii państw (Bułgaria, Polska, Republika Czeska, Rumunia oraz Węgry) posiada 88 procent...
Sposób na niższe rachunki? Ruszają testy Kalisz jest pierwszym miastem w Polsce, w którym wymieniono wszystkie liczniki energii elektrycznej na liczniki zdalnego odczytu.
bECNZysy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)