Notowania

emigracja
13.08.2008 07:03

Byli emigranci chcą po 5 tysięcy na rękę

Według ekspertów często jednak ich oczekiwania przekraczają kompetencje zawodowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amaxim/Dreamstime)

W instytucjach finansowych osoby wracające z Anglii czy Irlandii stanowią nawet 15 procent kandydatów zgłaszających się do pracy.

Jak pisze _ Gazeta Wyborcza _ bankowcy, którzy od dłuższego czasu mają kłopoty z rekrutacją cieszą się, ale jednocześnie przyznają, że wiele osób przecenia swoje umiejętności.

Większość powracających to młodzi ludzie, którzy wyjechali zaraz po studiach i pracowali w administracji lub jako asystenci. Zdobyli trochę oszczędności, nauczyli się języka i teraz chcą wrócić do kraju, by rozpocząć karierę w swoim zawodzie.

Według jednej z opinii, na powrót emigrantów do ojczyzny wpływ mają dwa czynniki: z jednej strony perspektywa spowolnienia gospodarczego na rynkach zachodnich, z drugiej możliwości rozwoju zawodowego w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Polski hydraulik wraca do kraju ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/polski;hydraulik;wraca;do;kraju,51,0,361011.html )
* [ ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/polski;hydraulik;wraca;do;kraju,51,0,361011.html )[ Emigranci przysłali do Polski 1,2 mld euro ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emigranci;przyslali;do;polski;1;2;mld;euro,63,0,359231.html )
* [ ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/polski;hydraulik;wraca;do;kraju,51,0,361011.html )[ Zarabiamy średnio 2951 złotych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zarabiamy;srednio;2951;zlotych,194,0,360898.html )
* [ Pensje prawie trzy razy szybsze od inflacji ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/pensje;prawie;trzy;razy;szybsze;od;inflacji,123,0,355451.html )

Pracownicy banków jednak uważają, że wiele osób ubiega się o nieadekwatnie wysokie stanowiska. Przedstawiciel jednej z instytucji finansowych zaznacza, że wielokrotnie zetknął się z kandydatami, którzy do niedawna pracowali w hotelach i restauracjach, a w Polsce ubiegają się o stanowiska znacznie przekraczające ich kompetencje.

Ekspert tłumaczy to faktem, że byli emigranci mają nieadekwatne oczekiwania finansowe do kompetencji. Większość z nich chciałaby na początek zarabiać przynajmniej 4-5 tys. zł na rękę. Tyle mogliby dostać na starcie na stanowiskach specjalistycznych, tak więc o nie zwykle się ubiegają. Natomiast w ocenie ekspertów od rekrutacji nadają się na stanowiska asystenckie lub sprzedażowe, gdzie wynagrodzenia są zdecydowanie niższe.

Tagi: emigracja, banki, pieniądze, zarobki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz