Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Były szef MSW z czasów dyktatury nominowany na premiera

0
Podziel się

Agencja Associated Press nazywa 65-letniego polityka weteranem poprzednich dyktatorskich rządów. Również po obaleniu Ben Alego Essid był szefem MSW w jednym z rządów tymczasowych.

Były szef MSW z czasów dyktatury nominowany na premiera
(Keith Roper/Flickr.com/CC)
bErDSath

Misję sformowania nowego rządu Tunezji otrzymał Habib Essid, były minister spraw wewnętrznych - poinformował dziś szef parlamentu Mohammed Ennasir. Nominowała go partia Wezwanie Tunezji, która wygrała październikowe wybory parlamentarne.

Essid był szefem MSW także za czasów autokratycznego prezydenta Zin el-Abidina Ben Alego, obalonego przez rewolucję z 2011 roku. Agencja Associated Press nazywa 65-letniego polityka weteranem poprzednich dyktatorskich rządów. Również po obaleniu Ben Alego Essid był szefem MSW w jednym z rządów tymczasowych.

W październikowych wyborach parlamentarnych zwyciężyła świecka partia Wezwanie Tunezji (Nida Tunis). Zdobyła ona 86 miejsc w 217-osobowym Zgromadzeniu Przedstawicieli Ludowych. Partia ta, zrzeszająca wielu działaczy poprzedniego reżimu, obiecała ustabilizowanie kraju po okresie transformacji. Essid nie należy do tej partii; przedstawiając jego kandydaturę, Ennasir uzasadnił wybór _ kompetencjami i doświadczeniem _ kandydata, szczególnie w sferze bezpieczeństwa".

bErDSatj

Teraz Wezwanie Tunezji musi sformować koalicję rządową z innymi partiami w parlamencie. _ Od dziś rozpoczniemy konsultacje z partiami, instytucjami narodowymi i społeczeństwem obywatelskim _ - zapowiedział Essid.

Na zaproponowanie swojej ekipy rządowej Essid ma miesiąc; okres ten może zostać przedłużony jeden raz.

Drugą co do wielkości frakcję, liczącą 69 deputowanych, ma w tunezyjskim parlamencie umiarkowane islamistyczne ugrupowanie Partia Odrodzenia (Hizb an-Nahda), które wygrało pierwsze wolne wybory parlamentarne w Tunezji 2011 roku i przez trzy lata dominowało w rządzących koalicjach. Jak podała agencja AFP, partia ta przyjęła pozytywnie nominację Essida - wybór kandydata był z nią konsultowany - i zapowiedziała, że jest gotowa z nim współpracować.

Czytaj więcej w Money.pl

bErDSatp
bErDSatK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)