Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera z wyciekiem danych zniszczyła Cambridge Analytica. Firma kończy działalność

5
Podziel się:

Cambridge Analytica, uwikłana w kontrowersje związane z wykorzystaniem danych użytkowników Facebooka, zwija interes. Po tym jak skandaliczne informacje wyszły na jaw, firma przyznaje, że dalsza działalność nie ma sensu.

Cambridge Analytica miało wykorzystywać dane blisko 90 milionów użytkowników Facebooka
Cambridge Analytica miało wykorzystywać dane blisko 90 milionów użytkowników Facebooka (Reporters/ STG/REPORTER/EAST NEWS)

Cambridge Analytica, uwikłana w kontrowersje związane z wykorzystaniem danych użytkowników Facebooka, zwija interes. Po tym, jak skandaliczne informacje wyszły na jaw, firma przyznaje, że dalsza działalność nie ma sensu.

O sprawie informuje agencja Reuters, która powołuje się na oświadczenie Cambridge Analytica. Firma rozpocznie postępowanie upadłościowe. Spowodowane jest to m.in. utratą klientów i rosnącymi opłatami prawnymi związanymi ze skandalem.

W środę z recepcji w londyńskich biurach został usunięty znak Cambridge Analytica

Jak podaje Reuters, brytyjskie służby zapowiadają, że pomimo zamknięcia przedsiębiorstwa, będą kontynuować dochodzenia w sprawach cywilnych i kryminalnych oraz ścigać osoby odpowiedzialne. Mają też monitorować firmy, które mogą dopuszczać się próby kontynuacji działalności Cambridge Analytica.

Dane blisko 50 mln osób miały zostać nielegalnie użyte w kampanii wyborczej w 2016 roku. Posłużyły do "promowania" Donalda Trumpa lub jak mówią niektórzy - do zmanipulowania wyborców. Firma miała za to zainkasować niemal 9 mln dolarów.

Jednym z twórców algorytmu, który wykorzystała Cambridge Analytica, był Polak Michał Kosiński. Polski naukowiec, koordynator projektu myPersonality, współtworzył algorytmu, który niezwykle precyzyjnie opisuje model osobowości każdego użytkownika mediów społecznościowych na podstawie jego aktywności w sieci.

Zobacz także: Zobacz: Afera Cambridge Analytica

Zarzuty zaszkodziły nie tylko Cambridge Analytica, ale też największej sieci społecznościowej na świecie i zapoczątkowały liczne śledztwa w Stanach Zjednoczonych i Europie. Szacuje się, że wyciek danych użytkowników Facebooka kosztował już jego właścicieli dziesiątki miliardów dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
ten
6 lat temu
A i tak wszystkiemu był podobno winien Putin. Taka jest ta usamańska prawdomówność...
Geri
6 lat temu
Projekt moim zdaniem bez sensu.... jeżeli ktoś zamyka sie w tej swojej Bance jak to nazwaliście to znaczy że tego chce ..... a jak nie chce sie ograniczać to po prostu tego nie robi i tyle.... nie tedy droga moim zdaniem:.. ale życzę powodzenia
hynio
6 lat temu
Algorytmy zostały napisane i ich wyniesienie chociażby na pendrive, to kaszka z mleczkiem. Pytanie o kontynuatorów nie brzmi czy, ale ile i kiedy. W naszym systemie edukacji o retoryce, propagandzie i reklamie jest tyle co kot napłakał, więc polscy obywatele na manipulowanie przez serwisy społecznościowe są mocno podatni. Piękny przykład jak wygląda kampania wyborcza w erze postprawdy widać dziś w starciu Jaki-Trzaskowski.
ollo
6 lat temu
dziwne jakoś brak informacji , że o winie właścicieli spółki, biedna a spółka była winna więc upadłą, sama się zarządzała? j
asgsagas
6 lat temu
I powstanie nowa pod inna nazwą będąca nowym początkiem z większością pracowników z upadłej spółki ahahaha tak działa demokracja ... winna spółka, a nie człowiek