Notowania

emisja co2
16.11.2013 11:55

Cameron popiera redukcję emisji CO2

- Wielka Brytania powinna redukować emisję dwutlenku węgla, ponieważ tak nakazuje rozsądek - powiedział premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Moritz Hager/World Economic Forum/CC/Flickr)

Wielka Brytania powinna redukować emisję dwutlenku węgla, nawet jeśli naukowcy nie mają całkowitej pewności, że przyczynia się ona do zmian klimatycznych, ponieważ tak nakazuje rozsądek - powiedział premier David Cameron.

Zapobieganie globalnemu ociepleniu jest równie niezbędne, jak ubezpieczenie domu od nieprzewidzianych wydarzeń - podkreślił Cameron w piątek wieczór w stolicy Sri Lanki, Colombo, gdzie przebywa na szczycie państw Commonwealthu (Wspólnoty Narodów). Jego wypowiedź przytacza sobotni _ Times _.

_ - Jako polityk myślący praktycznie uważam, że rozsądnie jest powiedzieć: podejmijmy działania zapobiegawcze i łagodzące skutki (zmian klimatu), biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo, że musi występować związek między zmianami klimatycznymi a emisją gazów powodujących efekt cieplarniany _ - zaznaczył premier.

_ - Przybywa dowodów potwierdzających, że zachodzi związek między ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi a zmianami klimatycznymi _ - dodał Cameron. Jako przykład podał tajfun Haiyan, który w ubiegłym tygodniu spustoszył Filipiny. Według ostatniego bilansu podanego przez filipińskie władze żywioł spowodował śmierć 3633 osób i obrażenia u blisko 13 tys.

Z myślą o ochronie środowiska Wielka Brytania wprowadziła tzw. zielone podatki. Koncerny energetyczne uważają je jednak za zbyt duże obciążenie i od ich uchylenia uzależniają tańszą energię dla brytyjskich konsumentów.

_ Times _ przypomina, że rząd Australii uchylił ostatnio podatek od CO2 i sprzeciwił się przyjęciu bardziej wymagających celów redukcji tego gazu. Z kolei Japonia _ rzuciła cień na konferencję klimatyczną ONZ w Warszawie _, wycofując się ze zobowiązania redukcji emisji gazu o 25 proc. do 2020 roku (wobec 1990 roku); uzasadniono to niedoborami energii po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: emisja co2, wlk.brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz