Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CBA prześwietla majątek Marka Chrzanowskiego. Jest oskarżany o korupcję

154
Podziel się

CBA sprawdza oświadczenia majątkowe Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Pod lupę agentów trafił jego majątek, dochody, ale także zobowiązania.

Marka Chrzanowskiego do KNF zarekomendował prezes NBP Adam Glapiński.
Marka Chrzanowskiego do KNF zarekomendował prezes NBP Adam Glapiński. (MARIUSZ GACZYNSKI)
bDTLmIgR

_ Aktualizacja 11:59 _

Centralne Biuro Antykorupcyjne ustala, czy Chrzanowski ma możliwość regulowania zobowiązań, analizowane też będą zmiany wartości jego majątku - dowiedziało się radio RMF FM.

W wydanym przed południem komunikacie CBA informuje, że Departament Postępowań Kontrolnych CBA wszczął analizę oświadczeń majątkowych byłego przewodniczącego KNF. "Agenci CBA badają prawidłowość i prawdziwość składanych oświadczeń. Analiza zakończy się rekomendacją, co do dalszych działań Biura w tym zakresie" - napisano.

bDTLmIgT

Według informacji RMF FM na razie agenci działają na ogólnodostępnych materiałach, ale jeśli będą mieć podejrzenia, wszczęta zostanie kontrola z prawdziwego zdarzenia. Wtedy uzyskają wgląd w konta bankowe i rachunki w instytucjach finansowych, a także sprawdzą ewidencje nieruchomości i szczegóły przepływów finansowych.

Zobacz także: Wideo: minister przedsiębiorczości: "Ani skandal, ani afera. To był wypadek przy pracy"

Marek Chrzanowski zrezygnował ze stanowiska we wtorek po tym, jak "Gazety Wyborcza" opublikowała nagranie jego rozmowy z Leszkiem Czarneckim, podczas której miał złożyć biznesmenowi propozycję korupcyjną.

bDTLmIgZ

Składając swoje pierwsze oświadczenie majątkowe w październiku 2016 r., Chrzanowski deklarował, że jego oszczędności wynoszą 50 tys. zł. Półtora roku później na jego koncie było już 200 tys. zł.

Z ostatniego oświadczenia majątkowego, które składał w marcu 2018 r., wynika, że w "portfelu" miał 164 tys. zł, 9,5 tys. dolarów oraz 400 euro. Oznacza to, że w 14 miesięcy odłożył równowartość 150 tys. zł.

Jak informowaliśmy w środę, choć Marek Chrzanowski błyskawicznie pożegnał się ze stanowiskiem przewodniczącego KNF, do końca roku zachowa swoje wynagrodzenie. Zarabia około 33 tys. zł brutto miesięcznie.

"Marek Chrzanowski nie pełni już funkcji Przewodniczącego KNF, ale pozostaje w stosunku pracy do końca XII br. zgodnie z art. 70 Kodeksu pracy" - poinformował w środę na Twitterze rzecznik KNF Jacek Barszczewski. Zapytany przez money.pl, czy ma wiedzę, czy Marek Chrzanowski zadeklarował zrezygnowanie z dalszego pobierania pensji, zaprzeczył.

bDTLmIha

Marek Chrzanowski na stanowisko szefa KNF został powołany w październiku 2016 roku przez ówczesną premier Beatę Szydło. Pięcioletnia kadencja Chrzanowskiego upłynęłaby w 2021 roku.

Rok przed objęciem funkcji szefa KNF Chrzanowski został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na początku 2016 r. został przez Senat powołany z rekomendacji PiS w skład Rady Polityki Pieniężnej, ale kilka miesięcy zrezygnował. Potem rezygnację wycofał, następnie ponowił.

Szef KNF w chwili objęcia stanowiska miał 35 lat i zerowe doświadczenie nie tylko w kierowaniu urzędem, ale także w nadzorowaniu instytucji finansowych. Nie pracował ani w KNF, ani w NBP, ani w żadnej innej państwowej instytucji.

bDTLmIhb

Doświadczenie zawodowe Chrzanowskiego przed objęciem stanowiska w KNF to głównie praca na uczelni. W 2006 roku obronił doktorat na SGH, a rok później się habilitował. Jest profesorem nadzwyczajnym Instytutu Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej.

Chrzanowskiego do KNF rekomendował Adam Glapiński, obecny szef NBP, ale jednocześnie jego kolega uczelniany. Glapiński jest profesorem zwyczajnym SGH i kieruje Katedrą Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej.

W rozmowie z Leszkiem Czarneckim Chrzanowski podkreśla swoje doświadczenie biznesowe. Chodzi o firmę konsultingową MCC Group. Jej działalność nie jest bliżej znana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDTLmIhu
KOMENTARZE
(154)
Kuba
2 lata temu
-Premier Morawiecki milczy. -B. Szydło,której człowiekiem był szef KNF,milczy. -Z. Ziobro nie pozwala sobie zadawać trudnych pytań. -CBA wchodzi do siedziby KNF kilka godzin po tym,gdy był w niej zdymisjonowany szef KNF. -TVP w głównym serwisie przekłamuje i upycha materiał o KNF
???
2 lata temu
Zabezpieczyli bilingi? Dlaczego go wpuścili do biura aby oczyścił dowody? Kiedy CBA sprawdzi CBA?
kibic111
2 lata temu
"CBA prześwietla majątek Marka Chrzanowskiego"- tylko pytanie czy coś z tego wyniknie? Czy jak zwykle u pisoli nic nie wykryją na ich podwórku i państwo znów zda egzamin.
bDTLmIhv
Maniek36
2 lata temu
Bez jaj jakie oświadczenie majątkowe nawet dzieci wiedzą, że wszyscy ci przekreciarze mają konta na kajmanach i innych rajach
es
2 lata temu
Po p. Blidę przyszli jak po bandytę i potem nie wiadomo, co się stało. Kobieta nie żyje. A pismafia dobrze się ma, a nawet strzeże ją policja.
...
Następna strona