Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CBA zatrzymało Jerzego Krzanowskiego. To jeden z najbogatszych Polaków

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje o zatrzymaniu wiceprezesa i współwłaściciela spółki Nowy Styl Jerzego Krzanowski. To jeden z najbogatszych Polaków. Sprawa ma mieć związek z aferą korupcyjną w Agencji Rozwoju Przemysłu. Według informacji money.pl Krzanowskiemu nie postawiono jak dotąd żadnych zarzutów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP/Michał Masiak)

Jak podaje CBA, sprawa dotyczy lat 2014 i 2015. Poza Jerzym Krzanowskim zatrzymano też byłą wiceprezes ARP Patrycję Z. oraz prezesa giełdowej spółki Wasko Wojciecha W. Jego majątek szacowany jest na ponad 100 mln zł. Parę lat temu także W. znajdował się na listach 100 najbogatszych Polaków.

- Czynności trwają i w związku z tym nie będziemy informować o szczegółach zarzutów i działań - podał rzecznik CBA Piotr Kaczorek.

Informacje te potwierdza Grupa Nowy Styl, która pisze, że "w godzinach porannych funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali zatrzymania Pana Jerzego Krzanowskiego współwłaściciela Grupy Nowy Styl".

- Chcemy jednocześnie podkreślić, że spółka współpracuje z organami państwowymi w celu szybkiego wyjaśnienia spraw będących przedmiotem prowadzonego postępowania - mówi prezes spółki Adam Krzanowski.Spółki nie poinformowano czego dokładnie dotyczy sprawa.

Jak dowiedział się money.pl, wiceprezesowi Nowego Stylu nie postawiono jak dotąd żadnych zarzutów. _ _

_ _

Jerzy Krzanowski to jeden z najbogatszych Polaków, którego majątek szacuje się na ok. 0,4 mld zł, co daje mu 79. pozycję na liście najbogatszych Polaków według miesięcznika "Forbes". K. razem z bratem Adamem na początku lat 90. otworzyli firmę produkującą krzesła. Szybko zdobyli też rynek siedzisk na stadiony. To na ich krzesełkach rozgrywane były mecze Euro 2012, a za niecały miesiąc zasiądą na nich kibice na Euro 2016 we Francji.

Od kilku lat spółka koncentruje się jednocześnie na dostawie mebli do biur na zamówienie. Obecnie jest czwartą pod względem przychodów firmą w tej branży w Europie. Nowy Styl przejął kilku producentów mebli, m.in. w Turcji, Francji czy Niemczech. Firma posiada zakłady w Polsce, Ukrainie i Rosji. W 2014 roku Adam, brat zatrzymanego, został zwycięzcą konkursu na najlepszego polskiego przedsiębiorcę według EY.

W zeszłym roku spółka uruchomiła w Jaśle nową fabrykę mebli, która kosztowała 118 mln zł, z czego ok. 40 mln zł dołożyła Unia Europejska.

- Śledztwo prowadzi CBA pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. To wszystkie informacje jakie w tej chwili możemy przekazać - podaje CBA.

Wiadomo, że do korupcji miało dojść w latach 2014-2015. W tych latach spółka Nowy Styl sp. z. o.o. wygrała w sumie 6 przetargów publicznych na łączną kwotę 3,37 mln zł.

W 2014 roku ARP przyznało spółce Nowy Styl prawo do działania w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan. Dzięki temu firma mogła starać się o dofinansowanie do swoich inwestycji oraz do zatrudniania pracowników. Spółki działające w SSE mają też ulgi w podatku CIT. To właśnie w SSE Euro-Park Wisłosan powstała w 2015 roku fabryka mebli w Jaśle.

Tagi: zatrzymanie, wiadomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz