Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Centralny Port Komunikacyjny nie podoba się Polakom, Warszawiacy nie chcą słyszeć o zamknięciu Chopina. Rząd PiS ma problem

453
Podziel się:

Warszawiacy negatywnie oceniają pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak wynika z sondażu wykonanego dla money.pl, CPK nie podoba się 64 proc. mieszkańców stolicy. I właśnie dlatego liczba obrońców lotniska wśród polityków w ostatnich dniach urosła. W Warszawie nie da się wygrać mówiąc o zamknięciu Chopina.

To tutaj ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. Baranów jest około 45 km od centrum Warszawy
To tutaj ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. Baranów jest około 45 km od centrum Warszawy (Google)

Warszawiacy negatywnie oceniają pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak wynika z sondażu wykonanego dla money.pl, CPK nie podoba się 64 proc. mieszkańców stolicy. I właśnie dlatego liczba obrońców lotniska wśród polityków w ostatnich dniach urosła. W Warszawie nie da się wygrać, mówiąc o zamknięciu Chopina.

"Nie" dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, "nie" dla zamknięcia lotniska im. Chopina w Warszawie, "nie" dla likwidacji lotniska w Modlinie i... "nie" dla latania z Radomia. Polacy w większości krytycznie oceniają pomysłu rządu PiS na rozwój polskiego nieba. Tak wynika z badania przeprowadzonego dla money.pl na trzech próbach: ogólnopolskiej, dotyczącej mieszkańców Mazowsza i trzeciego oddzielnego tylko dla mieszkańców Warszawy.

Centralny Port Komunikacyjny to pomysł Prawa i Sprawiedliwości na rozbudowę polskiego nieba. Zgodnie z planami port będzie kosztował nawet 30 mld zł - to cena lotnisko, szybkie drogi dojazdowe, błyskawiczna kolej. Perspektywa budowy? Najbliższa dekada. Przeciwni są mieszkańcy Baranowa, którzy będą musieli oddać swoje gospodarstwa na potrzeby budowy. Jak wynika z badań dla money.pl, krytyków pomysłu jest naprawdę sporo. Pomysł nie podoba się mieszkańcom województwa mazowieckiego i warszawiakom.

Badanie pokazuje jak na dłoni, dlaczego politycy wszystkich partii rzucili się do obrony lotniska im. Chopina i zapewnianiu o jego świetlanej przyszłości. Ani Polacy, ani Mazowszanie, ani warszawiacy nie akceptują zmian. Jeżeli którakolwiek z partii chce wygrać w stolicy i regionie, musi zapewniać o przyszłości dotychczasowego układu. Bo innego Polacy na razie nie chcą. Prawo i Sprawiedliwość będzie musiało ich przekonać.

Centralny Port Komunikacyjny? Pierwsze słyszę

Jak wynika z badania na ogólnopolskim panelu Ariadna, spora grupa Polaków w ogóle nie słyszała o takim pomyśle. 4 na 10 Polaków o planach rządu nie wie. Dla ekipy Prawa i Sprawiedliwości pocieszająca jest informacja, że cokolwiek o centralnym porcie wie z kolei 6 na 10 badanych.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku Warszawy. Mieszkańcy stolicy zdecydowanie częściej deklarują wiedzę o planach PiS. Znają - przynajmniej ze słyszenia - pomysł. 78 proc. deklaruje, że orientuje się w temacie. O porcie w okolicach Baranowa nie wie 22 proc. mieszkańców stolicy.

Ważniejsza jest jednak inna kwestia. 43 proc. Polaków negatywnie ocenia największą inwestycję rządu. Pozytywne zdanie ma z kolei 36 proc. badanych. Reszta odpowiada, że jeszcze nie ma zdania.

Jeżeli jednak zawęzimy obszar badań tylko do Mazowsza i Warszawy to liczba krytyków rośnie. W województwie źle o pomyśle wypowiada się już 57 proc. badanych. Popierający pomysł stanowią 29 proc. badanych.

W Warszawie negatywne opinie o CPK ma 64 proc. badanych. Tylko co czwarty warszawiak popiera pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Reszta, czyli 11 proc., nie ma zdania. Pod względem CPK mieszkańcy stolicy w większości są pewni swojego stanowiska.

Chopin musi zostać?

I jednocześnie - większość badanych nie chce nawet słyszeć o pomyśle wyłączenia ruchu pasażerskiego z lotniska im. Chopina. W skali kraju "nie" dla zmian na Okęciu deklaruje 56 proc. Ograniczenie ruchu lotniczego w Warszawie tylko do samolotów wojskowych popiera co czwarty badany.

Pomysł z przeznaczeniem warszawskiego lotniska na cele wojskowe przez ostatnie tygodnie był najczęściej powtarzanym. Dopiero od kilku dni pojawiają się deklaracje, że lotnisko będzie "w jakiejś formie funkcjonowało". Konkretów jednak nie ma. Dlatego pytanie brzmiało: "Jak oceniasz pomysł przeznaczenia lotniska Chopina w Warszawie wyłącznie na potrzeby wojskowe po zbudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów?".

Im bliżej do Warszawy, tym więcej negatywnych emocji budzi kwestia wyłączenia ruchu pasażerskiego w centrum. W stolicy pomysł zamknięcia Okęcia nie podoba się aż 71 proc. badanych.

Pozostałe pomysły lotnicze budzą równie wiele negatywnych emocji. Ponad 58 proc. Polaków krytycznie ocenia idee rozbudowy lotniska w Radomiu. Nie chcą tego również warszawiacy - odsetek negatywnie oceniających ten pomysł przekracza 76 proc. Opcję Radom popiera zaledwie 17 proc. mieszkańców stolicy. Bez zdania jest zaledwie 7 proc. badanych.

Pytanie w sondażu brzmiało w tym wypadku tak: "Jak oceniasz pomysł rozbudowy lotniska w Radomiu na potrzeby tanich i charterowych przewozów lotniczych, co może doprowadzić do likwidacji lotniska w Modlinie?".

Jak zostało wykonane badanie? Było przeprowadzone dla na panelu Ariadna w dniach od 24 do 29 maja 2018 roku. W badaniu zostało wykorzystane trzy próby: 1. Ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż, 2. Mieszkańców Warszawy od 18 lat wzwyż i 3. Mieszkańców województwa mazowieckiego od 18 lat wzwyż. Wszystkie próby uwzględniały reprezentację płci i wieku. W każdym z badań wzięła udział reprezentatywna grupa ponad 1 tys. osób.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(453)
miki
5 lata temu
Największe problemy z lotniskiem ma WP i Niemcy.
Fajna
6 lat temu
Widzę, SPOGLĄDAJĄC NA KOMENTARZE, że poparcie dla budowy CPK jest gigantyczne! OGROMNE!! Człowiek PRZECIERA OCZY ZE ZDUMIENIA jak manipulują w tych żałosnych artykulikach "Centralny Port Komunikacyjny nie podoba się Polakom". KOMU SIĘ NIE PODOBA?
bl
6 lat temu
Zamykanie Okęcia to oczywista durnota, Londyn City zbudowano już w miejskiej zabudowie od zera i sens to miało i ma, po prosto to lotnisko o innym charakterze niż Heathrow. Budowanie zaś nowego molocha przy nie wykorzystanym potencjale kilkunastu istniejących portów, zamiast połączenia ich możliwości i sensownej rozbudowy, to już czysto, prawdziwo polskie podejście do rzeczy - zamiast posprzątać stary bałagan, zróbmy sobie nowy.
szczurzyca
6 lat temu
Zwróćcie uwagę, że wpisy popierające powstanie CPK mają setki "plusów", podczas gdy przy innych jest normalnie - trochę na plus, trochę na minus. Cały PiS siedzi i napiernicza w komputerki: +,+,+,+....... OSZUŚCI!
Fury
6 lat temu
Najlepiej, zeby Polska pozostala skansenem Europy a niech rozwijaja sie inne panstwa..Okecie jest juz za male i mozliwosci rozbudowy zadne. Zreszta zaraz zacznie sie lament, ze za glosno
...
Następna strona