Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Ceny energii w górę. A to nie koniec

20
Podziel się:

Już kilkadziesiąt procent więcej niż przed rokiem kosztuje w hurcie energia. To może odbić się na konkurencyjności polskich firm.

- Grozi nam podwojenie cen energii - uważa Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki
- Grozi nam podwojenie cen energii - uważa Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki (Adam Staskiewicz/ EastNews)

Cena prądu w ujęciu rocznym poszybowały w górę o 60-70 proc. Według wyliczeń ekspertów z Credit Agricole średnia cena kontraktu na dostawy energii na następny dzień (BASE) na Towarowej Giełdzie Energii we wrześniu wyniosła 276,24 zł/MWh. Oznacza to wzrost o 60,2 proc. rok do roku. Natomiast cena kontraktu z dostawą na następny rok (BASE_Y-19) wniosła 285,53 zł/MWh, czyli 71,5 proc. więcej niż prze rokiem.

Zobacz także: Będzie drożej. Podwyżki cen prądu przełożą się na kolejne

Skąd te skoki? Po pierwsze, drożeje węgiel. We wrześniu cena węgla ARA osiągnęła 100,69 dolarów za tonę, czyli 11 proc. więcej, niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Ponadto rosną ceny za prawo do emisji dwutlenku węgla. Obecnie oscylują wokół 25 euro za tonę. A polska energetyka jest zależna od węgla w 80 proc. Stąd jej wrażliwość na zmiany jego ceny.

- Grozi nam podwojenie cen energii – uważa Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Dodał, że jeżeli podwyżki w całości zostaną przerzucone na przemysł, odbije się to na konkurencyjności polskiego przemysłu.

Według Credit Agricole przedsiębiorstwa wzrost cen prądu odczują na początku przyszłego roku. Według nich podwyżka wyniesie między 50 do 70 proc. w ujęciu rocznym. Dotychczas koszty energii w strukturze budżetowej polskich firm były ograniczone. Ogółem w 2017 r. stanowiły 1,36 proc. przychodów i 1,44 proc. kosztów.

Dotychczas firmy radziły sobie rozkładając podwyżki cen swoich produktów w czasie. Ale wtedy wzrost energii w skali roku oscylował w okolicach 10 proc. W obecnych warunkach ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosłyby o cztery proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
ccccc
5 lata temu
a wystarczy obnizyć podatki na energie
Tak będzie......
6 lat temu
Cena praw do emisji dwutlenku węgla wzrosły , a ich wzrost był do przewidzenia jako odpowiedż na ,, zachowanie " krajów / Polska / popierających dalszy rozwój swoich mocy wytwórczych w zakresie energii na ,, brudnych " paliwach. Nie ma żadnych złudzeń , że taka polityka wzrostu kosztów limitów ,, gazowych " będzie przez Unię kontynuowana.
Pikimiki
6 lat temu
Kopia krypto to prąd drożeje...
buno
6 lat temu
WP i Onet to wiedzą ,Platfusów się portale
złośnik :(
6 lat temu
Pisać można wiele ale ...............wola polityczna jest by DOTOWAĆ GÓRNICTWO TRUĆ POLAKÓW NISZCZYĆ ŚRODOWISKO ( obecne starania górnictwa o koncesje dramat na Śląsku ) jasno trzeba sobie powiedzieć że węgla na Śląsku nie warto wydobywać bo jest złej jakości ten którego dużo a ten potrzebny na którym kopalnie zarabiają ( nie do kupienia niech ktoś spróbuje od ręki na kopalni kupić grube sortymenty kostka itp.czy nawet dobre miały powyżej 23 klasa ) więc albo budować kopalnie na Lubelszczyźnie albo ok Wałbrzych najlepsze węgle ( antracyty ) inwestować trzeba w małe wiatraki , lokalne biogazownie , wszelkie małe źródła energii bo im bliżej energia powstaje i jest zużywana tym niższe koszty i czyściej dla środowiska ..................... ALE NASI WYBRANI WIEDZĄ LEPIEJ RZĄD SIĘ ZNA a min Tch...................... to z tych naj naj ambitniejszych