Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Masło na świecie mocno staniało. W polskich sklepach tego nie widać

27
Podziel się:

Gdy ceny masła na świecie rosły, bardzo szybko przełożyło się to na podwyżki w polskich sklepach. W drugą stronę niestety tak to nie działa. Statystyki Global Dairy Trade pokazują, że w tym roku cena masła na świecie spadła o blisko jedną piątą.

Ceny masła na półkach sklepowych wiele nie spadły w ostatnim czasie.
Ceny masła na półkach sklepowych wiele nie spadły w ostatnim czasie. (Piotr Kamionka/REPORTER)

Ceny w Polsce od dłuższego czasu rosną. W październiku inflacja była średnio na poziomie 1,8 proc. O tyle też przeciętnie wzrosły ceny żywności, choć oczywiście w zależności od rodzaju produktu zmiany są bardzo różne.

Przez długi czas w centrum uwagi były statystyki dotyczące jaj i masła, które bardzo mocno drożały (porównując ceny rok do roku). Ten trend jakiś czas temu się odwrócił, a według najnowszych danych GUS za październik masło praktycznie nie zmieniło ceny. Potaniało o 0,1 proc. w porównaniu do października 2017. Gorzej wypada w porównaniu z końcówką ubiegłego roku, gdy podrożało o 1,7 proc.

Zobacz także: Masło jest drogie? Zrób je sam

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na świecie. Serwis Global Dairy Trade, który śledzi ceny masła, wskazuje na bardzo duży spadek. Od stycznia notowania spadły o blisko 20 proc. W ciągu 12 miesięcy potaniało o prawie 30 proc.

Ceny masła (w dolarach za tonę)

Ceny masła rosły przede wszystkim w latach 2016-2017. Miało to związek ze spadkiem produkcji mleka, które wykorzystywano w pierwszej kolejności do innych produktów niż masło. Spadek skupu mleka był z kolei wynikiem utrzymujących się od połowy 2014 roku niskich cen skupu mleka, niższej dostępności paszy oraz programu dobrowolnej redukcji produkcji mleka uruchomionego przez KE.

Od pewnego czasu sytuacja na rynku się zmienia, co przekłada się od razu na ceny na rynkach, choć nie zawsze od razu widać to na półkach sklepowych.

Według Global Dairy Trade tona masła wyceniana jest na rynku obecnie na około 3637 dolarów. Daje to około 3,63 dolara za kilogram, a więc niecałe 14 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
lombol
5 lata temu
ORLEN zarządzany przez dobrą zmianę, to samo robi z paliwem.
Makaron89
5 lata temu
dajcie jeszcze jeden miliard euro dla Kauflanda i Lidla żeby rozwijały handel w Europie środkowowschodniej... wtedy może obniżą ceny masła...
zcx
5 lata temu
Polska to nie Świat a nawet Europa, ty ekonomia ma całkiem odmienne znaczenie.
emerytka
5 lata temu
U nas dobra zmiana podniosła cenę masła o 100 %
jan
5 lata temu
na wyspach potaniało już rok temu z 1 funta na 1,45 pismaku i tak się trzyma cały rok
...
Następna strona