Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny
14.11.2018 11:40

Inflacja jednak wyższa. Wegetarianie znowu dostali po kieszeni

W październiku ceny były średnio o 1,8 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ceny rosną, ale wolniej niż w czterech poprzednich miesiącach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
Ceny warzyw ostro poszły w górę

Ceny w sklepach idą w górę, ale pocieszające, że nie tak szybko, jak by można było się obawiać. Według danych GUS inflacja w październiku wyniosła 1,8 proc. rok do roku, czyli nieznacznie wyżej niż wyliczono wstępnie dwa tygodnie temu. W skali jednego miesiąca ceny poszły w górę o średnio 0,4 proc.

Co drożało najbardziej? Jeśli chodzi o żywność rozczarowani mogą być wegetarianie. Warzywa zdrożały tylko w październiku o aż 6,2 proc. i są droższe o jedną dziesiątą niż rok temu. Drożało też pieczywo o 1,8 proc. w październiku, a 7,4 proc. rok do roku. Mięso natomiast nawet taniało - szczególnie to drobiowe, którego cena spadła o 3 proc. w porównaniu z wrześniem.

Zobacz też: Ceny na święta zaskoczą konsumentów. Wyliczamy, co ile ma kosztować

Generalnie ceny żywności dały aż 0,11 pkt. proc. w miesięcznej inflacji 0,4 proc. Większy wpływ miała tylko jedna grupa produktów.

Odzież i obuwie, które przez długi czas taniały na fali umacniającego się złotego, tym razem dołożyły sporo do wskaźnika cen. Aż 0,2 pkt. proc., czyli połowa październikowej inflacji wzięła się w październiku właśnie z podrożenia tej grupy produktów. W porównaniu z wrześniem ceny wzrosły tu o 3,9 proc., z czego 5 proc. obuwie a 3,6 proc. odzież.

Główny czynnik, który to powoduje, to słabnący złoty. W październiku stracił względem dolara aż 2,5 proc., a większość z importowanych ubrań i obuwia rozliczana jest właśnie w dolarze. Ceny w sklepach musiały iść w górę, żeby importerzy, czyli m.in. LPP, czy CCC nie wpadli w straty.

Złoty nie miał przełożenia na ceny paliw w październiku. Ropa na świecie tanieje, więc efekt walutowy i ceny surowca się równoważyły.

Ceny już siódmy miesiąc z rzędu znajdują się w granicach celu inflacyjnego NBP, czyli 1,5-3,5 proc. To oznacza, że bank nie ma powodów, by reagować zmianami polityki pieniężnej, czyli np. podnoszeniem stóp procentowych. Kredytobiorcy mogą być więc spokojni - ich raty nie wzrosną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny, inflacja, cpi, gus, ceny w polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2018

pesymistaPisowski "dobrobyt" puka do drzwi, a oni ciągle mają gęby pełne frazesów - faryzeusze!!!!! Ale to dopiero początek tego "dobrego" rządzenia !!!!! … Czytaj całość

14-11-2018

456Napiszcie lepiej co nie podrożało, bo nie ma takiego produktu, który nie zmienił ceny od kwartału.....myślę, że to jest raczej chciwość sprzedających … Czytaj całość

15-11-2018

ZenekWarzywa drozeja bo jest taka pora roku. W DE tez podrozaly bo trzeba sprowadzac z hiszpani, portugali etc.Tylko ze na wiosne zpowrotem potanieja w DE … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)