Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ceny paliw w górę. Rząd szykuje nową opłatę

Ceny paliw w górę. Rząd szykuje nową opłatę

Nowa opłata uderzy kierowców po kieszeni. Fot. ADRIAN SLAZOK/REPORTER
Nowa opłata uderzy kierowców po kieszeni.

Rząd chce wprowadzić nową opłatę doliczaną do każdego litra benzyny i oleju napędowego. Wyniesie 8 groszy netto i zasili nowo tworzony Fundusz Niskoemisyjnego Transportu - wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl.

Fundusz ma on wspierać m.in. rozwój transportu wodorowego i elektrycznego. Przeforsowanie nowej opłaty będzie sprawdzianem dla rządu Morawieckiego.

Opłata paliwowa ma wejść w życie pół roku po uchwaleniu ustawy, którą w środę zajmie się rządowa komisja prawnicza. W praktyce będzie to początek 2019 roku. Oprócz niej, nowo tworzony Fundusz Niskoemisyjnego Transportu oraz istniejący od lat Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zasilić mają też odpisy z akcyzy nałożonej na paliwa transportowe. Dodatkowo dorzucą się Polskie Sieci Elektroenergetyczne (0,1 proc. zwrotu z zainwestowanego kapitału). Pieniądze będą też z opłat zastępczych od producentów i handlarzy paliwem za brak odpowiedniego udziału biokomponentów.

Rachunek za paliwo o 2 proc. w górę, za prąd bez zmian

Dla przeciętnego posiadacza samochodu benzynowego nowa opłata będzie oznaczać wzrost miesięcznych wydatków na paliwo o 2 proc. O ile dzisiaj Polak tankuje średnio za 307 zł miesięcznie, to po wejściu w życie nowej opłaty na paliwo wyda 313 zł. Czyli nieco ponad 6 zł więcej.

Zobacz też: Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze

 

 

Wzrost cen energii elektrycznej będzie natomiast praktycznie nieodczuwalny. Z szacunków portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że dla przeciętnej rodziny wyniesie mniej niż 1 grosz miesięcznie.

Bez wpływu na kieszeń Kowalskiego będą 1,5-proc. odpisy z akcyzy naliczanej już dziś od paliw transportowych. Z pozyskanego w ten sposób pół miliarda złotych rocznie 85 proc. popłynie do NFOŚiGW, a pozostała część zasili Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, także zarządzany przez NFOŚiGW.


wysokienapiecie.pl

Pieniądze na walkę ze smogiem komunikacyjnym

Ministerstwo Energii szacuje, że już w przyszłym roku oba rządowe fundusze pozyskają w ten sposób 1,7 mld zł, z czego jedną trzecią zapłacą ze swojej kieszeni osoby prywatne, a dwie trzecie - firmy.

Do kogo będą trafiać pieniądze z "opłaty emisyjnej"? O tym w dokończeniu artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

energetyka, benzyna, transport, ceny paliw
Czytaj także
Polecane galerie
Blodoo
2018-03-09 00:17
Dobra zmiana.. dla tych co nie płacą za paliwo, a jeżdżą na koszt podatników.. darmowymi limuzynami...
TF
2018-03-08 08:20
Morawiecki. A taki był ładny, amerykański.
Gumis
2018-03-08 06:14
Spier.....dojna zmiano,zapłacie ze swoich niesłusznie przyznanych nagrod,jak Wam to przeszkadza,a od Nas Polaków wara.A najlepiej to wyjazd z baru.
Pokaż wszystkie komentarze (559)