Notowania

transport
06.03.2018 10:47

Ceny paliw w górę. Rząd szykuje nową opłatę

Rząd chce wprowadzić nową opłatę doliczaną do każdego litra benzyny i oleju napędowego. Wyniesie 8 groszy netto i zasili nowo tworzony Fundusz Niskoemisyjnego Transportu - wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. Ma on wspierać m.in. rozwój transportu wodorowego i elektrycznego. Przeforsowanie nowej opłaty będzie sprawdzianem dla rządu Morawieckiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ADRIAN SLAZOK/REPORTER)
Nowa opłata uderzy kierowców po kieszeni.

Rząd chce wprowadzić nową opłatę doliczaną do każdego litra benzyny i oleju napędowego. Wyniesie 8 groszy netto i zasili nowo tworzony Fundusz Niskoemisyjnego Transportu - wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl.

Fundusz ma on wspierać m.in. rozwój transportu wodorowego i elektrycznego. Przeforsowanie nowej opłaty będzie sprawdzianem dla rządu Morawieckiego.

Opłata paliwowa ma wejść w życie pół roku po uchwaleniu ustawy, którą w środę zajmie się rządowa komisja prawnicza. W praktyce będzie to początek 2019 roku. Oprócz niej, nowo tworzony Fundusz Niskoemisyjnego Transportu oraz istniejący od lat Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zasilić mają też odpisy z akcyzy nałożonej na paliwa transportowe. Dodatkowo dorzucą się Polskie Sieci Elektroenergetyczne (0,1 proc. zwrotu z zainwestowanego kapitału). Pieniądze będą też z opłat zastępczych od producentów i handlarzy paliwem za brak odpowiedniego udziału biokomponentów.

Rachunek za paliwo o 2 proc. w górę, za prąd bez zmian

Dla przeciętnego posiadacza samochodu benzynowego nowa opłata będzie oznaczać wzrost miesięcznych wydatków na paliwo o 2 proc. O ile dzisiaj Polak tankuje średnio za 307 zł miesięcznie, to po wejściu w życie nowej opłaty na paliwo wyda 313 zł. Czyli nieco ponad 6 zł więcej.

Zobacz też: Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze

Wzrost cen energii elektrycznej będzie natomiast praktycznie nieodczuwalny. Z szacunków portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że dla przeciętnej rodziny wyniesie mniej niż 1 grosz miesięcznie.

Bez wpływu na kieszeń Kowalskiego będą 1,5-proc. odpisy z akcyzy naliczanej już dziś od paliw transportowych. Z pozyskanego w ten sposób pół miliarda złotych rocznie 85 proc. popłynie do NFOŚiGW, a pozostała część zasili Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, także zarządzany przez NFOŚiGW.

wysokienapiecie.pl

Pieniądze na walkę ze smogiem komunikacyjnym

Ministerstwo Energii szacuje, że już w przyszłym roku oba rządowe fundusze pozyskają w ten sposób 1,7 mld zł, z czego jedną trzecią zapłacą ze swojej kieszeni osoby prywatne, a dwie trzecie - firmy.

Do kogo będą trafiać pieniądze z "opłaty emisyjnej"? O tym w dokończeniu artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Tagi: transport, ceny paliw, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2018

XdWmawiają nam ,że ceny paliw są rynkowe ! A ostatnio było wahnięcie cen ropy prawie o 1zł w dół , dolar spadł o ok 1 zł a HURTOWY DYKTATOR RZĄDOWY … Czytaj całość

07-03-2018

XdW kolejności to chyba FUNDUSZ RYDZYKOWY !!!!!!!!!! A co !!!!!! A dla ludzi to ryczałtu za jazdy prywatnym samochodem w celach służbowych … Czytaj całość

06-03-2018

polaknie daj boze bo teraz to juz wyjde z pała na ulice, ten rzad nic innego nie robi tylko kombinuje jak nas okrasc

Rozwiń komentarze (559)