Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny prądu. URE czeka na nowe wnioski taryfowe

5
Podziel się:

Urząd Regulacji Energetyki ma nadzieję, że przedsiębiorstwa energetyczne złożą wnioski taryfowe spełniające wymogi nowej ustawy. Regulator jest też zaniepokojony ograniczeniem swoich kompetencji oraz zamrożeniem opłat dystrybucyjnych.

URE oczekuje złożenia wniosków taryfowych zgodnych z nową ustawą
URE oczekuje złożenia wniosków taryfowych zgodnych z nową ustawą (MAREK LASYK/REPORTER)

- W związku z wejściem w życie ustawy (...) regulator oczekuje, że przedsiębiorstwa energetyczne przedłożą wnioski taryfowe spełniające wymogi nowych regulacji prawnych - napisał URE w komunikacie.

Złożenie wniosków o podwyższenie taryf o 30 proc. przez spółki energetyczne wywołało ogromne zamieszenie, które skutkowało szukaniem na ostatnią chwilę sposobów na zamrożenie cen prądu dla końcowego odbiorcy.

W przededniu pierwszego czytania autopoprawkę do rządowego projektu ustawy złożył premier Mateusz Morawiecki. Opozycja zarzucała, że nie jest to autopoprawka, a zupełnie nowa ustawa. Ponadto opozycja z treścią autopoprawki zapoznała się zaledwie kilka godzin przed sejmowym posiedzeniem w tej sprawie.

W piątek 28 grudnia ustawa o obniżce akcyzy i rekompensatach błyskawicznie przeszła przez Sejm i Senat. Prezydent podpisał ją dzień później. Tempo prac było tak szybkie, że rząd nie wydał do ustawy żadnych rozporządzeń.

URE z "dużym zaniepokojeniem" przyjął uszczuplenie swoich kompetencji w zakresie ustalania cen i stawek opłat dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Urząd zarzuca rządowi, że - po wejściu w życie ustawy - uprawnienia regulatora dotyczące ustalania taryf dla energii elektrycznej na 2019 r. zostały w praktyce znacznie ograniczone.

Zobacz także: Zobacz też: Co dalej z cenami prądu?

- W wyniku dotychczasowych rozważnych działań regulatora i dzięki starannie prowadzonym postępowaniom taryfowym przez ostatnie lata rachunki za energię dla odbiorców w gospodarstwach domowych pozostawały na niemal niezmienionym poziomie, a zarazem przyjęty w taryfach zatwierdzanych przez prezesa URE poziom kosztów uzasadnionych umożliwiał przedsiębiorstwom prowadzenie inwestycji niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego - czytamy dalej w komunikacie URE.

Szczególny niepokój regulatora budzi ponadto "zamrożenie" opłat dystrybucyjnych w kontekście konieczności realizacji szeregu prowadzonych przez przedsiębiorstwa sieciowe inwestycji, mających na celu w szczególności zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej odbiorcom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
as
5 lata temu
Bajka o tym jak ciemny lud kupił sobie za swoje pieniądze (9 miliardów!!!!!) obniżki cen energii elektrycznej
juru
5 lata temu
Nie ma co narzekać na górę, dół taki sam. Pracownicy w firmach kradną, lekarze wystawiają lewe l4 lub kierują na rentę zdrowych. Policja jest od mandatów i lubi tylko lekkie proste sprawy. Nauczyciele nie radzą sobie z dziećmi i ciągle narzekają na pokolenie (Po co jest straż miejska lub policja. Wezwać do gówniarza i dziecko i rodzice siedzą cicho). Sędziowie jadą za granicę bronić swoich przywilejów itd, itd. Dół cieszy się jak zwinnie małe pieniądze góra jak sobie przyzna premie na duże. Wybory, jak to śpiewał Jacek Kaczmarski : „Na elekcjach dawaj kreskę. Nie za słowa, a za kieskę” Czyli za obietnice np. 500 plus. I RP normalnie.
wszechpolak
5 lata temu
Co na ten bałagan vice cyfryzacji?Nic,on nie jest od tego,ha,ha,ha.
Buksy NA S...
5 lata temu
PIS szuka rozwiazan skomplikowanych ,a wystarczy do kazdego rachunku dodac oplate klimatyczna w wysokosci 100 zlotych . W ten sposob biedni i bogaci placili by po rowno !
już się ciesz...
5 lata temu
Co tam prąd.Teraz będziemy mogli tanio kupować dizle z Niemiec z przebiegiem 500 000+