Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny ropy. 10 dolarów za baryłkę ropy? To możliwe

0
Podziel się

Bloomberg argumentuje, że przyczynić się do tego może słabnący popyt na ten surowiec przy jednoczesnym zachowaniu wydobycia na dotychczasowym poziomie.

Ceny ropy. 10 dolarów za baryłkę ropy? To możliwe
(Colin Lowe / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bDyHpKut

Choć dziś wynosi około 50 dolarów, cena za baryłkę ropy naftowej może spaść nawet w okolice 10 - 20 dolarów - przekonuje ekonomista A. Gary Shilling na łamach Bloomberga. Ekspert argumentuje, że przyczynić się do tego może słabnący popyt na ten surowiec przy jednoczesnym zachowaniu wydobycia na dotychczasowym poziomie, a nawet jego zwiększeniu.

Tak jest w przypadku Stanów Zjednoczonych, które w okresie od listopada 2013 do listopada 2014 roku zwiększyły o 15 procent wydobycie z odwiertów horyzontalnych.

Już dziś, w porównaniu do zeszłego lata, ropa jest tańsza o połowę. Jak na razie kraje OPEC są w stanie wydobywać tyle samo surowca, co wcześniej, za mniejsze pieniądze. Shilling przekonuje, że mogą to robić nawet w sytuacji, gdy ropa stanieje do 10-20 dolarów za baryłkę.

bDyHpKuv

Średni koszt wydobycia i przesyłu ropy w USA to około 33 dolary za baryłkę ropy crude, a w krajach Bliskiego Wschodu zaledwie 17 dolarów - wynika z danych amerykańskiej agencji zajmującej się monitorowaniem rynku energii, US Energy Information Administration.

Zobacz, jak kształtowały się ceny ropy crude od ostatniego lata:

Dziesiątki tysięcy ludzi na bruk i drastyczne cięcia w inwestycjach - to dotychczasowe efekty niskich cen ropy, jakie dotknęły największe światowe koncerny paliwowe. Fala dociera już do Polski. Największe paliwowe spółki takie jak PKN Orlen i Grupa Lotos już ujawniły wyniki lub ich szacunki, znacznie gorsze od oczekiwań. Ofiarami niskich cen są też właściciele niezależnych stacji paliw. - _ Jeżeli porówna się ceny hurtowe z detalicznymi okazuje się, że obecnie marże stacji często nie pokrywają nawet kosztów transportu paliwa _ - mówią eksperci.

bDyHpKuB

Czytaj więcej w Money.pl

bDyHpKuW
KOMENTARZE
(0)