Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny wody. Rząd chce ustalać maksymalne stawki

0
Podziel się:

Rząd rozważa stworzenie nowego urzędu, który określałby maksymalne stawki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków - wynika z informacji Dziennika Gazety Prawnej. Gminy nie podzielają entuzjazmu dla tego pomysłu, bo choć w niektórych mieszkańcy zapłaciliby mniej niż teraz, to w innych ceny mogłyby skoczyć do góry.

Ceny wody. Rząd chce ustalać maksymalne stawki
(fotolia.com)

Rząd rozważa stworzenie nowego urzędu, który określałby maksymalne stawki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków – wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". Gminy nie podzielają entuzjazmu dla tego pomysłu, bo choć w niektórych mieszkańcy zapłaciliby mniej niż teraz, to w innych ceny mogłyby skoczyć do góry.

Wprowadzenie urzędowych stawek na wodę ma być batem na spółki wodociągowe, które przedstawiają co roku gminom propozycję stawek za wodę. Rząd liczy, że jeśli ustali górny pułap opłat za wodę i ścieki, to przestaną one drożeć. - Chcielibyśmy wprowadzić na ten rynek krajowego regulatora. Coś na wzór Urzędu Regulacji Energetyki – mówi cytowany przez "DGP" wiceminister środowiska Mariusz Gajda. - Chodzi o to, żeby zawartość kranów więcej nie drożała - dodaje.

Samorządowcy nie wykazują entuzjazmu do rządowego pomysłu. Uważają, że w tych gminach, gdzie woda jest wyraźnie tańsza niż wynikałoby to z cen maksymalnych, spółki wodociągowe uznają, że warto podnieść ceny.

Zobaczmy, ile płacimy za wodę i odprowadzenie ścieków. Jak wynika z danych zna stronie cena-wody.pl, rozpiętość cen jest duża, od 4,81 zł za metr sześcienny wody i ścieków do 51,58. Mieszkańcy Zamościa płacą na przykład 2,40 zł brutto za metr sześcienny wody i 4,16 za taką samą ilość ścieków, co razem daje 6,56 zł. Tymczasem na przykład w Rybniku jest to ponad dwa razy więcej, bo 5,41 zł za wodę i 9,30 za ścieki, razem 14,71. Średnia cena dla całego kraju to 4,11 zł za wodę i 7,19 za ścieki. Jeżeli więc rząd ustaliłby cenę maksymalną na poziomie średniej ceny z całego kraju, to dla mieszkańców Rybnika rzeczywiście byłoby taniej, ale tych z Zamościa mogłyby czekać podwyżki.

Zobacz także: Zobacz także: koniec darmowej wody.
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)