Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Ceny w Polsce jeszcze nigdy nie rosły tak wolno

0
Podziel się:

Przy tak niskim wzroście cen Rada Polityki Pieniężnej może spokojnie obniżać stopy procentowe.

Ceny w Polsce jeszcze nigdy nie rosły tak wolno
(Bartosz KRUPA/East News)

Aktualizacja, godz. 14.45

Zaledwie 0,2 procent wyniósł w czerwcu poziom inflacji - podał właśnie Główny Urząd Statystyczny. Wyraźnie widać, że dotychczasowe obniżki stóp procentowych na razie nie miały negatywnego wpływu na wzrost cen.

Zgodnie z najnowszymi informacjami GUS ceny w Polsce były w czerwcu zaledwie o 0,2 procent wyższe niż przed rokiem i nie zmieniły się w porównaniu do maja. Dane są zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami analityków.

Informacje GUS potwierdzają, że inflacja w Polsce utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie. Wskaźnika na poziomie 0,2 procent r/r nie notowaliśmy jeszcze nigdy. Natomiast wynik w wysokości 0,3 procent pojawił się w 2003 roku.

Informacje o ponownym rekordzie wskaźnika inflacji utwierdzą w swoich przekonaniach zwolenników cięć stóp procentowych. W lipcu Rada Polityki Pieniężnej kierowana przez Marka Belkę (na zdjęciu) już po raz ósmy z rzędu zdecydowała o obniżce stóp o 0,25 punktu procentowego. W tej chwili główna stopa referencyjna wynosi 2,50 procent i jest najniższa w historii. Zgodnie z zapowiedzią RPP cykl cięć stóp dobiegł już końca.

- _ Spodziewam się, że stopy procentowe pozostaną na rekordowo niskim poziomie przez dłużej niż rok _ - mówi w rozmowie z Money.pl Rafał Benecki, ekonomista z banku ING. - _ Presja inflacyjna jeszcze długo będzie niska _ - dodaje. Jego zdaniem, chociaż wskaźnik wzrostu cen raczej nie spadnie już do poziomu poniżej 0,2 procent r/r, to inflacja w kolejnych miesiącach wciąż będzie niska i na koniec roku nie powinna przekroczyć 1 procenta r/r.

Co podrożało, co potaniało?Jeżeli spojrzymy na szczegółowe dane GUS, to okaże się, że powód do zadowolenia mają kierowcy. Według statystyków paliwo potaniało w ciągu roku aż o 6,9 procent. O 0,5 procent spadły za to wydatki na energię. Mniej płacimy też chociażby za obuwie i ubrania, których ceny w porównaniu do czerwca ubiegłego roku spadły o 4,7 procent.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy drożała za to żywność - GUS odnotowuje skok jej cen o 0,8 procent, ale już alkohol i papierosy skoczyły o 3,7 procent.

Polska waluta na razie nie zareagowała zbyt mocno na dane o inflacji. Złoty nieznacznie umacnia się dzisiaj w stosunku do głównych walut.

wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)