Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Ceny za internet w Polsce wyższe niż w Luksemburgu, a prędkość...

0
Podziel się:

Za wyższą cenę dostajemy lepszą jakość? A skąd! W całej Unii Europejskiej łącza są o 40 procent szybsze.

Ceny za internet w Polsce wyższe niż w Luksemburgu, a prędkość...
(PAP/Rafał Guz)

**Wolny, drogi i tylko dla wybranych - oto smutna prawda o polskim internecie. Money.pl sprawdził ceny i jakość połączenia z siecią w kraju i porównał do europejskich standardów. Pod każdym względem jesteśmy na szarym końcu stawki. Co w tej sprawie robi rząd? Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy Michała Boniego (na zdjęciu), poprawiający elektroniczny kontakt z administracją publiczną - głównie za pomocą internetu. To ważne, ale wciąż aż 40 procent Polaków w kraju z tego nie skorzysta, bo po prostu nie ma takiej możliwości.

Dostęp do sieci w Polsce ma 75,7 procent osób w wieku od 16 lat, wynika z badania _ Diagnoza Społeczna 2013 _. Nie jest to jednak cała prawda, bo wśród tych, którzy mogą być _ online _, niemal 15 procent korzystać z internetu nie chce. Daje to w sumie 40 procent osób żyjących offline.

Źródło: Diagnoza Społeczna 2013

Z takimi statystykami plasujemy się na szarym końcu Unii Europejskiej. W krajach Wspólnoty z internetu, jak wynika z danych Eurostatu, korzysta 76 procent gospodarstw domowych. Tymczasem w krajach Beneluksu i sporej części Skandynawii, sieci używa 90 procent społeczeństwa.

_ - Polska goni pod względem penetracji szerokopasmowym dostępem do internetu __ Europę Zachodnią, jednak tempo jest mniejsze niż _ _ zakładaliśmy jeszcze kilka lat temu - _ komentuje Karol Wieczorek, kierownik do spraw komunikacji korporacyjnej w Netii, popularnego dostawcy internetu w Polsce.

Karol Wieczorek twierdzi jednak, że zestawiając dane na ten temat z poszczególnych krajów, trzeba brać pod uwagę, iż w naszym wskaźniki dostępności łącza na stu mieszkańców zaniżane są przez wysoką średnią liczbę osób przypadającą na gospodarstwo domowe.

- _ Drugim elementem zaniżającym polski wskaźnik jest spora liczba dostępów mobilnych, które często zastępują dostęp stacjonarny, który z kolei jest podstawą do wyliczenia penetracji w Unii Europejskiej - dodaje Wieczorek. _

Dlaczego Polacy uciekają od wirtualnego świata?

Ogromny odsetek internautów po prostu z sieci korzystać nie chce - to obecnie niemal 60 procent wśród osób _ offline _. Co ciekawe, brak zainteresowania internetem z roku na rok wykazuje coraz większy odsetek ankietowanych - jeszcze w 2007 roku było to niewiele ponad 46 procent.

Powody braku dostępu do internetu w gospodarstwach domowych
- wskazania
źródło: Diagnoza Społeczna 2013
internet nie jest nam potrzebny 57 proc.
brak odpowiedniego sprzętu 30,4 proc.
brak odpowiednich umiejętności korzystania 26,5 proc.
koszty dostępu są zbyt duże 20,5 proc.
brak możliwości technicznych korzystania z łącza stałego 3,7 proc.
internet nie ma nic ciekawego do zaoferowania 1,5 proc.
internet może być szkodliwy 1 proc.

_ - W 2012 roku w stosunku do roku poprzedniego zmalał odsetek gospodarstw, dla których powodem braku dostępu do internetu w domu były: brak technicznej możliwości podłączenia, dostęp do internetu z innego miejsca oraz zbyt wysokie koszty sprzętu - _ komentuje Joanna Trybuchowska, PR Manager Polskiego Badania Internetu. Dane te z jednej strony świadczą o eliminowaniu barier technologicznych, jednak z drugiej sugerują brak zainteresowania siecą.

_ - Osoby, które nie korzystają z internetu wskazują przede wszystkim na brak potrzeby, a nie bariery finansowe. To, czego przede wszystkim od zawsze brakuje w Polsce, to szeroko zakrojonych akcji edukacyjnych, które pokazywałyby, jak korzystanie z internetu poprawia jakość codziennego życia - _ komentuje Sławomir Pliszka, dyrektor do spraw badań Polskiego Badania Internetu.

Fatalna sytuacja na wschodzieWciąż jednak ogromna liczba Polaków chciałaby korzystać z internetu, ale nie ma takiej możliwości. Tragiczna sytuacja jest zwłaszcza we wschodnich województwach - świętokrzyskim i lubelskim. Eksperci twierdzą, że w większości miejscowości, szerokopasmowy internet ma tam niewiele ponad 10 procent mieszkańców.

Dostęp do szerokopasmowego internetu. Dane w procentach
region 2008 2009 2010 2011 2012
Źródło: GUS
Polska wschodnia 34,2 47,3 52,8 56,2 62,4
Polska centralna 38,3 51,8 57 60,9 69
Polska zachodnia 40,4 52,9 59,6 65,6 66,4

Nieco lepszy obraz wyłania się z danych Głównego Urzędu Statystycznego dla całej wschodniej części kraju. Szerokopasmowy dostęp ma tam obecnie ponad 60 procent gospodarstw domowych. To jednak wciąż najniższy odsetek w kraju. Mieszkańcy wschodnich województw równocześnie najrzadziej korzystają z internetu regularnie - taką częstotliwość deklaruje niewiele ponad 53 procent. Dla porównania, w części centralnej jest to ponad 61 procent osób.

Fatalną sytuację próbuje naprawić Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji - Michał Boni zapowiedział, że do końca 2020 roku w kraju powstanie ponad 33 tysiące kilometrów nowych sieci internetu szerokopasmowego, a ponad sto tysięcy gospodarstw domowych otrzyma w tym czasie dofinansowanie. Plany są ambitne, zwłaszcza, że przepływność sieci ma wynosić 30 megabitów na sekundę na terenie całego kraju.

Obecnie realizacja projektu idzie jednak mozolnie. Na początku tego roku, zgodę na dofinansowanie w wysokości 156 milionów złotych Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej, dostało województwo świętokrzyskie. Powstaje tam 1,4 tysiąca kilometrów światłowodów, a sieć obejmie swoim zasięgiem ponad 230 tysięcy osób. Projekty realizowane są również w pozostałych województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i podkarpackim. Zgodnie z planami, najpóźniej do końca października 2015 roku powstanie tam w sumie ponad 6,1 tysiąca kilometrów sieci światłowodowej o wartości niemal 860 milionów złotych.

_ - Jest wiele miejsc, w których komercyjne inwestycje w budowę infrastruktury dostępowej z prawdziwego zdarzenia są całkowicie nieopłacalne i tam bez wsparcia środkami publicznymi sieci nie powstaną. Angażowanie się rządu w takich sytuacjach jest więc pożądane. W pozostałych przypadkach rząd powinien się koncentrować na tworzeniu środowiska ułatwiającego prowadzenie inwestycji i zachowanie konkurencji - _ twierdzi Karol Wieczorek.

Sławomir Pliszka z Polskiego Badania Internetu zaznacza jednak, że różnice między zachodnią a wschodnią częścią Polski nie da się zasypać tylko workiem pieniędzy na inwestycje._ - Brakuje przede wszystkim programów motywacyjnych, które wskazują na korzyści wynikające z korzystania z sieci - poprawę jakości zycia, bliższy kontakt z rodziną, dostęp do usług lub oszczędność czasu i pieniędzy - _ dodaje ekspert PBI.

Internet jest wolny i bardzo drogiW niektórych częściach kraju internet to wciąż dobro luksusowe, a jeśli już mamy do niego dostęp, to łącza są bardzo wolne. Według danych Net Index, internet w Polsce pod względem szybkości jest dopiero czwarty od końca w całej Unii Europejskiej. Za nami są tylko Grecja, Cypr i Włochy.

Internet w Unii Europejskiej. Prędkość w megabitach na sekundę
miejsce kraj prędkość
Źródło: Net Index
1 Luksemburg 71,2
2 Holandia 36,2
3 Litwa 35,6
4 Szwecja 32,7
5 Rumunia 31,6
6 Belgia 27,4
7 Dania 26,7
8 Łotwa 26,6
9 Bułgaria 25,9
10 Portugalia 22,2
--- --- ---
24 Polska 13,4

Zgodnie z metodologią Net Index, krajowe łącza są w stanie osiągnąć maksymalną prędkość średnio na poziomie 13,4 megabitów na sekundę. W Unii Europejskiej średnia wynosi niemal 20 megabitów na sekundę. Najszybsze łącza mają Luksemburczycy - to obecnie ponad 71 megabitów na sekundę.

Źródło: Net Index

Krajowy internet należy również do najdroższych w Europie. Zgodnie z danymi Net Index, za miesiąc dostępu do internetu musimy płacić niemal 19 dolarów, czyli około 60 złotych. Instytucja wyliczyła, że kwota ta stanowi ponad 1,6 procent wartości PKB na osobę, co daje szósty, najdroższy wynik w Unii Europejskiej. Najtaniej mają Luksemburczycy. Miesięczny abonament kosztuje tam co prawda średnio ponad 54 dolary miesięcznie, jednak ta kwota to zaledwie 0,6 procent wartości PKB na osobę.

_ - Oczywiście względne koszty dostępu do internetu w Polsce nadal są mniej __ korzystne w porównaniu z Europą Zachodnia. Jednak i u nas na przestrzeni ostatnich lat możemy zaobserwować wyraźny spadek cen usług lub polepszenie parametrów łączy za tę sama cenę - _ komentuje Sławomir Pliszka.

Ekspert zwraca też uwagę na znaczenie rosnącego rynku internetu bezprzewodowego. - _ Już za 10-30 złotych miesięcznie można korzystać z internetu w komórce. Tanieje __ także sam sprzęt - za kilkaset złotych można mieć tablet, za tysiąc-półtora laptop, a smartfona za złotówkę - _ wylicza Sławomir Pliszka.

Nadzieją jest mobile. Gdyby tylko był tańszyZ roku na rok rośnie popularność internetu bezprzewodowego, który może poprawić sytuację Polski, ale przede wszystkim wschodnich województw. Na koniec minionego roku, korzystało z niego już ponad cztery miliony Polaków, czyli 10,6 procent wszystkich użytkowników - wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Głównymi dostawcami byli operatorzy sieci ruchomych - P4, Polkomtel, PTC oraz PTK Centertel, koncentrujący blisko 95 procent udziałów w sektorze, czytamy w raporcie.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Internet mobilny w kraju idzie w górę, jednak dużo wolniej niż średnio w Europie. W ciągu 12 miesięcy od kwietnia 2012 roku, najniższy przyrost udziału odsłon mobilnych w ruchu internetowym odnotowano na Białorusi (34 procent), na Litwie (81 procent) oraz właśnie w Polsce (wzrost o 87 procent), wynika z danych Gemiusa, międzynarodowego ośrodka badania internetu. Na pozostałych rynkach wzrost liczby odsłon dokonywanych za pośrednictwem urządzeń przenośnych wyniósł między 100 a 200 procent.

Sieć bezprzewodowa rozwija się dużo szybciej w Słowacji, na Węgrzech, w Chorwacji i na Litwie. _ - To wpływ funkcjonowania na tych rynkach silnych lokalnych marek, które wysoką popularność wśród użytkowników urządzeń przenośnych zdobyły dzięki swoimi mobilnym serwisom www - _ komentuje Krzysztof Rosiński, ekspert Gemiusa w obszarze mobile. Tymczasem w Polsce część wydawców, oprócz mobilnych wersji serwisów, udostępnia również dedykowane aplikacje na smartfony i tablety, które nie wliczają się do statystyk odsłon stron internetowych.

Eksperci wskazują , że popularność sieci _ mobile _będzie w najbliższych latach rosła. _ - Znaczący wpływ na ten stan rzeczy będą mieli operatorzy, których oferty staną się atrakcyjniejsze dla klientów - _tłumaczy Krzysztof Jahns, mobile account managerw Mobiu, marce należącej do Cube Group. O potencjale mobile świadczą też wyniki w Europie. W krajach takich jak Dania, Irlandia lub Luskemburg, niemal 50 procent połączeń nawiązywanych jest z urządzeń przenośnych.

Bezprzewodowy internet stosunkowo bardzo powoli zwiększa swoją popularność głównie przez wciąż wysokie ceny. Te na bieżąco monitoruje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Okazuje się, że średni miesięczny koszt mobilnego internetu dla klientów indywidualnych wyniósł 66,75 złotych. Niemal w miejscu stoją ceny internetu na kartę. Dobra wiadomość jest jednak taka, że spadają ceny abonamentów.

_ W przypadku ofert dla klientów indywidualnych _ - _ czytamy w raporcie URE - najwyższe spadki charakteryzowały taryfy z pakietem 15-20 gigabajtów - abonent decydujący się na taką opcję w marcu 2013 r. zapłaciłby o ponad 31 procent mniej niż w styczniu 2012 roku _.

Czytaj więcej w Interaktywnie.com:

  • [ ( http://static1.interaktywnie.com/i/199/222407_mhp.jpg ) ] (http://interaktywnie.com/biznes/newsy/biznes/wideo-kusi-reklamodawcow-246706#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wideo kusi reklamodawców
    • [ ( http://static1.interaktywnie.com/i/12/256780_mhp.jpg ) ] (http://interaktywnie.com/biznes/newsy/raporty-i-badania/jak-uzywamy-internetu-246358#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jak używamy internetu?
    • Internauci chcą być monitorowani?
    • [ ( http://static1.interaktywnie.com/i/102/209766_mhp.jpg ) ] (http://interaktywnie.com/biznes/newsy/software/przedsiebiorcy-z-sektora-msp-przechodza-na-oprogramowanie-w-chmurze-246142#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Firmy przechodzą na oprogramowanie w chmurze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)