Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Arkadiusz Braumberger
|

CETA przegłosowana. Anna Fotyga: to nie jest umowa idealna, ale daje określone korzyści

5
Podziel się:
CETA przegłosowana. Anna Fotyga: to nie jest umowa idealna, ale daje określone korzyści
(Alex Indigo/ flickr)

CETA nie jest idealna, ale daje określone szanse. Tę umowę oceniam jako dodatkowy element naszej architektury bezpieczeństwa - powiedziała europosłanka PiS Anna Fotyga podczas środowej debaty w PE przed głosowaniem nad ratyfikacją CETA - umowy o wolnym handlu UE-Kanada.

- Relacje polsko-kanadyjskie mają charakter strategiczny, nie koniunkturalny, potwierdzany wielokrotną walką o naszą wolność - podkreśliła Fotyga, przypominając o udziale kanadyjskich żołnierzy w obydwu wojnach światowych oraz utworzeniu wówczas na kanadyjskiej ziemi oddziałów Wojska Polskiego.

- Tę umowę oceniam jednak jako dodatkowy element naszej architektury bezpieczeństwa. Relacje transatlantyckie wzmacniają Polskę, również w układzie wewnątrzeuropejskim - wskazała Fotyga w komunikacie, przekazanym PAP przez Biuro Prasowe Delegacji PiS w Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Parlament Europejski przegłosował w środę zatwierdzenie unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu CETA. Za ratyfikacją opowiedziało się 408 z prawie 700 europosłów, którzy wzięli udział w głosowaniu.

CETA zniesie prawie 99 procent ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami między UE i Kanadą. Umowa wymaga jeszcze ratyfikacji przez parlamenty krajów członkowskich UE. Większość jej zapisów dotyczących ceł, dzięki zgodzie PE, będzie jednak stosowana tymczasowo jeszcze przed zakończeniem całego procesu ratyfikacji.

Umowa nie zmienia unijnych regulacji dotyczących bezpieczeństwa żywności, w tym żywności genetycznie modyfikowanej czy zakazu wykorzystywania hormonów w produkcji żywności.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Tak to jest
6 lat temu
A różne Budki i kioski podniecają się jakimś Sebastianem
jack447
6 lat temu
szkoda ze spoleczenstwo nie mialo glosu w tej sprawie,umowa jest tajna ,moze w demokratyczntm ustroju spoleczenstwo powinno samodzielnie stwierdzic czy ta umowa bedzie odpowiednia dla nas,PIS=PO jak juz nie raz pisalem ,roznica polega tylko na nabijaniu kabzy innym srodowiskom
oiwer
6 lat temu
Przegłosowano jak zwykle. Po cichu.
Robin
6 lat temu
Trzeba wyjśc z Unii NATYCHMIAST! Każdy widzi, że to jest projekt, który odsuwa wladzę od obywateli i przekazuje ją w ręce biurokratów, którzy nie ponoszą ŻADNEJ odpowiedzialności! Właśnie została zawiązana katastrofalna umowa. Kiedyś się śmiałam z teorii o NWO i złych globalistach. Już się nie śmieję...
Cze
6 lat temu
[QUOTE] CETA przegłosowana. Anna Fotyga: to nie jest umowa idealna, ale daje określone korzyści [/QUOTE] CETA to katastrofa, a pani Fotyga jest, najłagodniej rzecz ujmując, nie bardzo wiarygodna.