Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chcą ustawy blokującej sprzedaż Lotosu

0
Podziel się:

Rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przeciwko sprzedaży akcji Grupy Lotos. Prowadzi ją Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, wspierany przez PiS.

Chcą ustawy blokującej sprzedaż Lotosu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rozpoczęła się akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przeciwko sprzedaży akcji Grupy Lotos. Prowadzi ją Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość.

Podczas konferencji prasowej inaugurującej akcję, europoseł PiS Jacek Kurski poinformował, że jej rozpoczęcie umożliwiła decyzja Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny z 4 maja o zarejestrowaniu Inicjatywy Obywatelskiej dotyczącej Ustawy o zachowaniu przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos S.A. Kurski ma nadzieję, że inicjatywa zyska poparcie dużej części społeczeństwa.

- _ Nie jest to inicjatywa PiS - to ludzie przyszli do nas, żebyśmy to nagłośnili i wsparli; to pokazuje wymiar społecznego buntu wobec tej prywatyzacji _ - powiedział. Aby projekt ustawy wszedł pod obrady Sejmu, do 5 sierpnia musi się pod nim podpisać co najmniej 100 tys. Polaków.

- _ Spółka musi pozostać w polskich zasobach ze względów strategicznych i ze względu na bezpieczeństwo energetyczne; jest to firma wznoszona "krwawicą regionu, ludzi Pomorza _" - dodał Kurski.

Pełnomocnik Komitetu Krzysztof Steckiewicz tłumaczył, że jest przeciwny sprzedaży spółki jako Polak, Gdańszczanin i kibic sportowy. - _ Jest to przedsiębiorstwo o strategicznym znaczeniu dla kraju. Jest źródłem podatków i miejscem pracy dla mieszkańców Pomorza i Gdańska oraz jest to prawdopodobnie największy sponsor polskiego sportu _ - wyjaśnił.

Podpisy będą zbierane w całym kraju również przez specjalną stronę internetową, gdzie znajdują się formularze i instrukcje na temat akcji. - _ Będziemy intensywnie zbierać podpisy na różnego rodzaju imprezach sportowych z udziałem m.in. Lechii Gdańsk i żużlowców GKS Wybrzeże, których Grupa Lotos jest sponsorem _ - dodał Steckiewicz.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t21874.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lotos;dla;rosjan;to;nie;jest;dobry;czas,75,0,805451.html) Lotos dla Rosjan? "To nie jest dobry czas"
Zastępca pełnomocnika Komitetu Ireneusz Lipecki nie wykluczył, że _ jeszcze przed wakacjami, czyli do końca czerwca, uda się złożyć projekt ustawy u marszałka Sejmu _. Ma on nadzieję, że jesienią projekt ustawy będzie głosowany w Sejmie. Liczy na poparcie SLD i - jak powiedział - _ szeregu innych ugrupowań _.

Pod koniec października ubiegłego roku resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji Grupy Lotos, stanowiących około 53 proc. kapitału zakładowego. Na przełomie 2011 i 2012 r. ma być znana lista potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem.

29 kwietnia minął termin składnia wstępnych ofert na zakup akcji Lotosu. Ministerstwo Skarbu nie ujawnia, ile ofert wpłynęło, ani kto je przesłał. Do 13 maja resort ma poinformować o swojej decyzji w sprawie rozpatrzenia odpowiedzi. Według mediów Lotosem zainteresowane są m.in. OAO Gazprom Neft, węgierski MOL, TNK BP, PGNiG, fundusze private equity. Wymieniana jest też firma chińska.

Grupa Lotos S.A. jest drugim po PKN Orlen producentem paliw w Polsce. W marcu firma zakończyła realizację programu inwestycyjnego 10+, dzięki któremu potencjał przerobu ropy w rafinerii wzrósł o 75 proc. Rozbudowa gdańskiej rafinerii kosztowała 1,43 mld euro. W 2010 roku grupa uzyskała 30-proc. udział w krajowym rynku paliw.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t83729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grad;przed;trybunal;-;jesli;sprzeda;lotos,21,0,819733.html) Grad przed trybunał - jeśli sprzeda Lotos Taki wniosek złoży PiS, jeśli akcje Grupy Lotos zostaną sprzedane rosyjskim spółkom paliwowym, bądź kontrolowanym przez rząd rosyjski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/lotos;w;calosci;pojdzie;pod;mlotek,137,0,643977.html) Lotos w całości pójdzie pod młotek Warunkiem jednak będzie to, czy złożone oferty będą odpowiadały wymaganiom Skarbu Państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t137005.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/musimy;sie;temu;pomyslowi;przeciwstawic,75,0,825675.html) "Musimy się temu pomysłowi przeciwstawić" Prezes PiS Jarosław Kaczyński chce zablokować prywatyzację Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SPEC SA.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)