Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Chiński prąd w polskich gniazdkach. Prof. Strupczewski: "Nie mamy powodu, aby odmówić elektrowni jądrowej z Chin"

60
Podziel się

Możliwe, że to Chiny wybudują pierwszą polską elektrownię jądrową.

Polska delegacja w Chinach. Elektrownia jądrowa Fangchenggang
Polska delegacja w Chinach. Elektrownia jądrowa Fangchenggang (MSZ.GOV)
bDzNazlx

Rozmowy z naszym rządem prowadzi właśnie China General Nuclear Power Group (CGN). Zdaniem eksperta z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, prof. Andrzeja Strupczewskiego, chińskie rozwiązania są rzetelne, a przy tym tańsze.

Polski rząd ma w planach budowę co najmniej dwóch elektrowni o łącznej mocy 6 GW. Co najmniej, ponieważ na początku czerwca minister energii Krzysztof Tchórzewski, zaskoczył wszystkich deklaracją, że w perspektywie lat 2050 - 2060 w Polsce mogłoby powstać"do trzech elektrowni jądrowych".

Otwarte wciąż pozostaje pytanie, kto sfinansuje tę gigantyczną inwestycję i na którą technologię Polska się zdecyduje. O zaangażowaniu Chin w polski atom mówi się przynajmniej od dwóch lat, czyli od wizyty prezydenta Dudy w Szanghaju.

bDzNazlz

Ostatnie doniesienia pozwalają sądzić, że coraz poważniej brana jest pod uwagę współpraca z Państwem Środka. W połowie lipca polska delegacja pod przewodnictwem wiceministra Andrzeja Piotrowskiego, odwiedziła siedzibę koncernu China General Nuclear Power Group w Szenzen, a także elektrownię Dayawan.

Chińska spółka CGN oficjalnie oświadczyła, że prowadzi rozmowy z polskim rządem - donosi portal "China Daily", który powołał się na oficjalną notatkę koncernu.

Zobacz także: Elektronie atomowe w Polsce i na świecie

- " CGN zwrócił szczególną uwagę na polski rynek energii jądrowej i chce zostać długoterminowym partnerem strategicznym kraju" - powiedział Shu Guogang, wiceprezes CGN cytowany przez "Global Times". Zauważył również, że taka współpraca przyniesie obopólne korzyści obu krajom.

bDzNazlF

Równie rzetelne, ale tańsze

Budowa elektrowni atomowej pochłania średnio około 12 mld euro, w Polsce będzie kosztować ona od 40 mld do 60 mld zł. Jak tłumaczy w rozmowie z money.pl ekspert z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, prof. Andrzej Strupczewski, również brane pod uwagę francuskie, a zwłaszcza amerykańskie rozwiązania są względnie drogie. I na tym polu Chiny mają dużą przewagę.

- Ceny w Chinach są dużo niższe niż zachodnie. Średni koszt waha się między 3,5 a 4,5 mld dol. za 1000 MW. A są to elektrownie rzetelne i sprawdzone - wyjaśnia prof. Strupczewski. Dla Chin wejście do Polski to brama do unijnego rynku. Zależy im na współpracy, mogą więc zaoferować nam bardzo atrakcyjną cenę.

Chiny mają rozwinięty program atomowy - w Kraju Środka pracuje obecnie 15 reaktorów. Kraj ten wytwarza z atomu 12,5 gigawatów mocy. To ponad 30 proc. całego polskiego systemu energetycznego.

bDzNazlG

- Choć ich doświadczenie w energetyce jądrowej jest stosunkowo krótkie, to rozwija się bardzo szybko. Budują średnio około 4-5 bloków rocznie. W ciągu dekady staną na czele stawki i będą najbardziej liczącym się graczem w energetyce jądrowej – zaznacza ekspert z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Ważniejsze niż czołgi i armaty

W kontekście podjęcia współpracy z Chinami zawsze pojawia się również kwestia polityczna oraz bezpieczeństwa narodowego. Zwłaszcza, kiedy w grę w chodzi strategiczna branża, jaką jest energetyka.

- Od energetyki zależy rzeczywista niezależność kraju. Dziś jest to ważniejsze od liczby posiadanych czołgów czy armat – przyznaje prof. Strupczewski.

bDzNazlH

Zwiększenie zaangażowania i obecności w Europie poprzez rozwój szlaków handlowych – morskich oraz kolejowych i cała koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku, jak również współpraca energetyczna, wzbudza jednak spore kontrowersje. Zwłaszcza w kontekście rywalizacji Pekinu z Waszyngtonem o wpływy gospodarcze, a co za tym idzie - pośrednio również polityczne w Europie - o czym pisaliśmy w money.pl.

Czy więc powinniśmy obawiać się chińskiego prądu w polskich gniazdach i elektrowni "made in China"? Zdaniem profesora z Narodowego Centrum Badań Jądrowych - nie. Kupno chińskiego nie oznacza uzależnienia się od Chin.

- Reaktory trzeciej generacji mogą funkcjonować nawet do 80 lat. Przez tak długi czas stosunki polityczne mogą wielokrotnie się zmieniać. Budowa chińskiej elektrowni nie oznacza zaraz, że musimy się lubić z Chińską Republiką Ludową. To samo paliwo mogą nam dostarczać Francuzi i Amerykanie. Również dostęp do uranu jest możliwy z innych źródeł – zaznacza prof. Strupczewski. Jak podsumował, nie mamy powodu, aby odmówić chińskiemu atomowi.

bDzNazma
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
KOMENTARZE
(60)
asd
3 lata temu
Śmiejecie się z Chińczyków i ich budowy autostrad u nas a fakty są trochę inne które media przemilczały. Wszystkie firmy nasze które współpracowały z chińczykami byli mega zadowoleni bo kasa była od razu. Chińczycy wnioskowali do rządu o skrócenie terminu płatności z 30 dni na dużo mniejszy. Niestety nasz rząd zdecydował że będzie płacić dokładnie w 30 dniu. Chińczyk głupi nie jest i stwierdził że nie będzie kredytować wszystkich z własnej mamony mimo że przebiegi prac były znacznie szybsze niż przewidywano. Wszystkie firmy też ich chwaliły za jakość. Dlaczego nikt przy okazji nie wspomni ile firm padło polskich przy budowie autostrad?
Atom
3 lata temu
Nareszcie, Chińska jakość i Polskie podejście do regulacji w jednej elektrowni jądrowej. What could go wrong?
andrzej1952
3 lata temu
Trzeba wreszcie podjąć DECYZJĘ, a nie ciągle dywagować, wrzucać wrzutki na łamy Prasy i Internetu. Czas zacząć rozwijać szybciej i inne rodzaje Energetyki oprócz Konwencjonalnej. Bo obudzimy się XXII Wieku z Energetyką w większości na węgiel.
bDzNazmb
wrocek
3 lata temu
CHiny maja najwyższe tempo budowy elektrowni atomowych - zasadniczo robią je zgodnie z planem, a w europie przciągnięcia to średnio 2 lata. mają u siebie technologie francuskiej AREVy - i ją zodyfikowai, mają Westinghousa z USA - i też go zmodyfikowali, mają rosyjskie - i też je zmodyfikowali... Jako jedyni chyba juz skończyli budowe elektrowni III generacji...... dostali kiedyś każą technologię jaka była i je udoskonalili.... TO MA SENS, wbre wielu niedowiarkom.
waldek
3 lata temu
pomyślcie, elektrownia atomowa im. L. Kaczyńskiego twórcy podwalin polskiej atomistyki.. czyż to nie piękne?
...
Następna strona