Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny i Rosja przeciwko sankcjom i ingerowaniu w sprawy państw

0
Podziel się:

Putin powiedział po rozmowach z prezydentem Chin, że oba kraje chcą zasadniczej zmiany we wzajemnych relacjach gospodarczo-handlowych.

Chiny i Rosja przeciwko sankcjom i ingerowaniu w sprawy państw
(ec.europa.eu)

_ _

_ Chiny i Rosja są przeciwne ingerowaniu w sprawy wewnętrzne państw i wzywają do odejścia od języka jednostronnych sankcji _ - głosi wspólne oświadczenie, które prezydenci Xi Jinping i Władimir Putin przyjęli w trakcie wizyty tego ostatniego w Szanghaju.

_ Strony podkreślają potrzebę poszanowania historycznej spuścizny państw i samodzielnie wybranego ustroju polityczno-społecznego, systemu wartości i dróg rozwoju; potrzebę przeciwstawiania się ingerowaniu w sprawy wewnętrzne innych państw, rezygnacji z języka jednostronnych sankcji _ - głosi oświadczenie.

Obaj prezydenci wyrazili też sprzeciw wobec _ organizowania pomocy, finansowania czy zachęcania do działalności, której celem jest zmiana ustroju konstytucyjnego innego państwa czy jego wciągnięcie w wielostronną organizację lub sojusz _.

Putin powiedział po rozmowach z prezydentem Chin, że oba kraje chcą zasadniczej zmiany we wzajemnych relacjach gospodarczo-handlowych. _ - Nasze kraje wykonały olbrzymią wspólną pracę w celu osiągnięcia nowego historycznego przełomu - wszechstronnej współpracy i strategicznego współdziałania _ - oświadczył.

Na razie nie doszło w Szanghaju do podpisania zapowiadanego przez stronę rosyjską wieloletniego kontraktu na dostawę gazu do Chin. Putin przed wyjazdem mówił o _ wysokim stopniu gotowości do podpisania _ tej umowy, która pozwoliłaby Rosji zdywersyfikować trasy eksportu gazu.

W Szanghaju rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że wciąż trwają rozmowy na temat ceny rosyjskiego surowca. - _ Wizyta jeszcze się nie zakończyła, rozmowy wciąż trwają. Osiągnięto istotny postęp, ale wciąż jest praca do zrobienia w sprawie ceny _ - wyjaśnił.

Obaj prezydenci uzgodnili natomiast powołanie dwustronnej komisji ds. współpracy inwestycyjnej na szczeblu pierwszych wicepremierów oraz grupy ds. kontroli nad projektami strategicznymi w dziedzinie gospodarki.

Ich wspólne oświadczenie wyraża ponadto niepokój z powodu _ wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w sposób sprzeczny z zadaniami wspierania stabilności bezpieczeństwa międzynarodowego _. W komunikacie zapowiedziano też, że oba kraje przeprowadzą pierwszą wspólną weryfikację przebiegu linii granicy.

Chiny i Rosja przeprowadzą także wspólne obchody 70-lecia _ zwycięstwa nad niemieckim faszyzmem i japońskim militaryzmem _ podczas II wojny światowej. Będą też nadal _ zdecydowanie sprzeciwiać się próbom fałszowania historii _.

Wizyta Putina w Chinach potrwa dwa dni. Jest to jego pierwsza podróż zagraniczna od czasu wprowadzenia przez Zachód sankcji przeciwko Rosji za jej interwencję militarną na Ukrainie i zaanektowanie Krymu.

W zamyśle Kremla wizyta ta ma zademonstrować, że w obliczu presji ze strony USA i Unii Europejskiej Rosja może liczyć na swoich wypróbowanych partnerów w Azji. Źródła rosyjskie zapowiadają, że w trakcie wizyty ogłoszone zostaną nowe projekty w logistyce, turystyce, wydobyciu surowców i budowie infrastruktury transportowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Kontrakt gazowy Rosja-Chiny na finiszu Po ponad 10 latach negocjacji wieloletni kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu do Chin jest bliżej podpisania, niż kiedykolwiek wcześniej.
Rosja i Chiny podpisują kontrakt warty 60 miliardów dolarów Putin żartuje, że jego bliski współpracownik, prezes Rosnieftu Igor Sieczyn spędza więcej czasu w Chinach niż w Rosji.
Władimir Putin ma 81 procent poparcia w Rosji Sondaż opublikowało Centrum Jurija Lewady, niezależna rosyjska pracownia badania opinii publicznej.
Gazprom dogada się z Chinami? Wielki kontrakt Negocjacje z Chinami rosyjski koncern prowadzi od ponad 10 lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)