Notowania

inwestycje chin
03.11.2010 11:43

Chiny kupią 100 tys. ton polskiej miedzi

Chińska delegacja podpisała kilka kontraktów handlowych, m.in. na dostawę miedzi i z Ciechem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Polska i Chiny podpisały umowy gospodarcze. Ich celem jest zrównoważenie obrotów handlowych z Chinami poprzez wzrost eksportu, wpieranie polskich przedsiębiorstw na rynku chińskim oraz inicjowanie kontaktów dwustronnych.

Na zdjęciu Jia Qinglin, przewodniczący Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin i premier Donald Tusk

Prócz porozumień ministerialnych podpisano kilka kontraktów handlowych, w tym na dostawę do Chin, w przyszłym roku, 100 tysięcy ton polskiej miedzi elektrolitycznej, kontrakt w branży chemicznej, gdzie partnerem jest Ciech, oraz umowę o współpracy z Politechniką Warszawską.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który był przy podpisaniu dokumentów, podkreślił, że w uroczystości brali udział politycy wysokiego szczebla: wiceminister handlu Chin, a przede wszystkim przewodniczący instytucji o kluczowym znaczeniu w tym państwie - Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej.
W ocenie Waldemara Pawlaka, oznacza to akceptację i istotne wsparcie władz chińskich dla współpracy gospodarczej z Polską.

- _ Dla Polski jest to bardzo ważne bo dzisiaj Chiny są tym krajem który może w sposób bardzo istotny rozwijać inwestycje. Wiadomo, ze tam jest spory potencjał kapitałowy _ - powiedział wicepremier.

POSŁUCHAJ WALDEMARA PAWLAKA:

Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji. Według danych GUS, nasz eksport do Chin wzrósł w ubiegłym roku o 21 proc., import spadł o 13 proc. Tym samym, po raz pierwszy od wielu lat, został zredukowany deficyt w obrotach z Państwem Środka o blisko 2 miliardy złotych.

Dwustronny handel nadal rozwija się. Tylko w ciągu 8 miesięcy tego roku nasz eksport do Chin wzrósł o kolejne 28 proc. Rósł także import, ale nie tak szybko.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t96146.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;chca;zarobic;na;ochronie;srodowiska;w;chinach,25,0,671001.html) Polacy chcą zarobić na ochronie środowiska w Chinach Technologie promujemy w Pawilonie Polskim na EXPO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t93360.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rybinski;nie;ma;strategii;wspolpracy;z;chinami,232,0,703464.html) Rybiński: Nie ma strategii współpracy z Chinami Własne strategie kooperacji z Państwem Środka mają za to nasi sąsiedzi, np. Czechy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;zainwestuja;na;bialorusi;3;5;mld;dolarow,233,0,690665.html) Chiny zainwestują na Białorusi 3,5 mld dolarów Umowy podpisała w Pekinie delegacja pod przewodnictwem Alaksandra Łukaszenki.
Tagi: inwestycje chin, waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz