Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co dalej z Grupą Wyszehradzką? W Budapeszcie trwają rozmowy na ten temat.

0
Podziel się:

Prezydent Aleksander Kwaśniewski rozpoczął wizytę w Budapeszcie, podczas której prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji zdecydują o przyszłości tak zwanej Grupy Wyszehradzkiej. W Budapeszcie trwają rozmowy plenarne delegacji czterech państw z udziałem prezydentów.

Polska opowiada się za kontynuowaniem współpracy naszych państw w ramach grupy.

Obserwatorzy uważają, że przyszłość Grupy Wyszehradzkiej jest niepewna. Przedstawiciele Czech, Słowacji i Węgier niekiedy publicznie wyrażają wątpliwości co do sensu jej istnienia. Niedługo przystąpimy bowiem do Unii Europejskiej i będziemy współpracować w ramach większej i silniejszej organizacji. Polska wskazuje na przykład Beneluxu. Podkreśla, że Belgia, Holandia i Luxemburg, kraje zamożne, ale małe, utrzymują bliższe kontakty w ramach wspólnoty europejskiej i na tym korzystają.

Polska chciałaby, by ten pomysł na wzmocnienie pozycji międzynarodowej grupy państw, sprawdził się także w naszym regionie. Tym bardziej, że Polska, Czechy, Słowacja i Węgry jeszcze długo będą korzystały z unijnych funduszy, wspierających rozwój biedniejszych regionów Wspólnoty.

Grupa Wyszehradzka powstała w 1991 ym roku. Jej członkami są Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Zainteresowana członkostwem jest także Słowenia. Grupa została utworzona w celu podjęcia wspólnych działań na rzecz integracji naszych państw z Unią Europejską.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)