Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Coraz mniej chętnych do budowy dróg. Jest projekt zmiany prawa

Coraz mniej chętnych do budowy dróg. Jest projekt zmiany prawa

Drogowcy chcieliby obniżenia wadium z dotychczasowych maksymalnie 3 proc. do 1 proc. Fot. Jacek Bereźnicki
Drogowcy chcieliby obniżenia wadium z dotychczasowych maksymalnie 3 proc. do 1 proc.

Samorządowcy coraz częściej skarżą się, że oferty firm budowlanych przekraczają założone na inwestycje budżety. Nic dziwnego, skoro potencjalnych zleceniobiorców jest na rynku coraz mniej. Branżowa izba proponuje zmiany w prawie, które mogą ten trend odwrócić.

Coraz mniej firm staje do przetargów na realizacje publicznych inwestycji. Problem dostrzega Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (OIGD), która opracowała propozycję zmiany przepisów w taki sposób, by zachęcić firmy do udziału w przetargach organizowanych przez samorządy. O sprawie informuje Puls Biznesu.

W latach 2012-16 zbankrutowało lub zostało zlikwidowanych 114 firm budowlanych i to jest jeden z powodów malejącego zainteresowania publicznymi inwestycjami. Innym powodem jest wysokie, bo wynoszące do 3 proc. kwoty zamówienia, wadium.

OIGD postuluje ograniczenie go do 1 proc. proponuje także wprowadzenie obowiązkowych zaliczek dla wykonawców oraz złagodzenie wymagań dotyczących dokumentów składanych przez firmy biorące udział w postępowaniu. Dziś zamawiający ma prawo żądać wykazu robót oddanych przez wykonawcę w ciągu pięciu lat poprzedzających złożenie oferty oraz dostaw i usług z 3 lat.

Zobacz też:

Na drogi ekspresowe poczekamy dekadę? Brakuje ponad 3600 km


 

Zdaniem Izby, negatywnie wpływa to na konkurencyjność postępowań, gdyż ogranicza możliwość ubiegania się o zamówienie małych i średnich wykonawców.

Biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach odbywa się mniej postępowań o zamówienia na inwestycje drogowe, firmy te nie mają kiedy zdobyć niezbędnego doświadczenia i potwierdzających go dokumentów.

W poprzednim roku z wnioskiem o wprowadzenie pewnych ułatwień dla podmiotów budowlanych wystąpiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

26 stycznia 2018 r. odbędzie się posiedzenie zarządu Związku Miast Polskich, który jest jednym z adresatów pisma. Dyrektor biura Związku Andrzej Porawski zapowiedział, że projekt może wtedy trafić pod obrady uczestników.

Czytaj także
Polecane galerie
mixxi
2018-02-25 15:29
Zatrudniajcie więcej bezproduktywnych urzędników! Setki milionów na premie dla nich. Za zdjęcie kotka z drzewa - medale i nagrody dla mundurowych .... Firma budująca ten kraj dostaje po tyłku. To musi zbankrutować.
Buzek
2018-01-24 16:29
syfkilamogila
Nikt
2018-01-24 07:29
500+ dla Chińczyka i drogi budżet. Polska to bogaty kraj
Pokaż wszystkie komentarze (97)