Notowania

inwestycje
23.01.2018 10:10

Coraz mniej chętnych do budowy dróg. Jest projekt zmiany prawa

Samorządowcy coraz częściej skarżą się, że oferty firm budowlanych przekraczają założone na inwestycje budżety. Nic dziwnego, skoro potencjalnych zleceniobiorców jest na rynku coraz mniej. Branżowa izba proponuje zmiany w prawie, które mogą ten trend odwrócić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Drogowcy chcieliby obniżenia wadium z dotychczasowych maksymalnie 3 proc. do 1 proc.

Coraz mniej firm staje do przetargów na realizacje publicznych inwestycji. Problem dostrzega Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (OIGD), która opracowała propozycję zmiany przepisów w taki sposób, by zachęcić firmy do udziału w przetargach organizowanych przez samorządy. O sprawie informuje Puls Biznesu.

W latach 2012-16 zbankrutowało lub zostało zlikwidowanych 114 firm budowlanych i to jest jeden z powodów malejącego zainteresowania publicznymi inwestycjami. Innym powodem jest wysokie, bo wynoszące do 3 proc. kwoty zamówienia, wadium.

OIGD postuluje ograniczenie go do 1 proc. proponuje także wprowadzenie obowiązkowych zaliczek dla wykonawców oraz złagodzenie wymagań dotyczących dokumentów składanych przez firmy biorące udział w postępowaniu. Dziś zamawiający ma prawo żądać wykazu robót oddanych przez wykonawcę w ciągu pięciu lat poprzedzających złożenie oferty oraz dostaw i usług z 3 lat.

Zobacz też:

Na drogi ekspresowe poczekamy dekadę? Brakuje ponad 3600 km

Zdaniem Izby, negatywnie wpływa to na konkurencyjność postępowań, gdyż ogranicza możliwość ubiegania się o zamówienie małych i średnich wykonawców.

Biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach odbywa się mniej postępowań o zamówienia na inwestycje drogowe, firmy te nie mają kiedy zdobyć niezbędnego doświadczenia i potwierdzających go dokumentów.

W poprzednim roku z wnioskiem o wprowadzenie pewnych ułatwień dla podmiotów budowlanych wystąpiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

26 stycznia 2018 r. odbędzie się posiedzenie zarządu Związku Miast Polskich, który jest jednym z adresatów pisma. Dyrektor biura Związku Andrzej Porawski zapowiedział, że projekt może wtedy trafić pod obrady uczestników.

Tagi: inwestycje, przetarg, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2018

BudowlaniecAkurat pracuje w jednej z wiodących firm budowlanych i brak rąk do pracy jest tylko i wyłącznie wina pracodawców. Nie chcą płacić pracownikom … Czytaj całość

23-01-2018

KlientSamorządy made in PO.Byle szkodzić

23-01-2018

PrzemoW TEJ CHWILI NAWET TAKIE FIRMY JAK STRABAG PRACUJĄ GŁÓWNIE PODWYKONAWCAMI KTÓRYM OCZYWIŚCIE NIE PŁACĄ.

Rozwiń komentarze (97)