Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz dłuższe kolejki do specjalistów dziecięcych

0
Podziel się:

Wydłużają się się kolejki do kardiologów i neurologów dziecięcych. Skrócił się czas oczekiwania na operacje usunięcia guzów oraz na biopsje.

Coraz dłuższe kolejki do specjalistów dziecięcych
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

Wydłużają się się kolejki do kardiologów i neurologów dziecięcych. Skrócił się czas oczekiwania na operacje usunięcia guzów nowotworowych oraz na biopsje - wynika z raportu fundacji Watch Health Care (WHC).

Na stronie internetowej www.korektorzdrowia.pl (prowadzonej przez WHC) pacjenci, lekarze i inni pracownicy ochrony zdrowia mogą zgłaszać przypadki utrudnień w dostępie do świadczeń oferowanych przez publiczną służbę zdrowia. Dane te są weryfikowane przez przedstawicieli fundacji i publikowane.

Z danych WHC wynika, że wydłużyły się kolejki do specjalistów dziecięcych. Do kardiologa dziecięcego trzeba czekać trzy miesiące, podobnie do neurologa dziecięcego. W porównaniu z rokiem 2010 r. w obu przypadkach czas oczekiwania wydłużył się średnio o miesiąc.

W 2011 r. w porównaniu z poprzednim rokiem polepszyła się sytuacja, jeśli chodzi o diagnostykę i operacje onkologiczne. Długość oczekiwania na operacje usunięcia guzów nowotworowych oraz na biopsje uległa obniżeniu. Te świadczenia są wykonywane maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy. Jedynie kolonoskopia wykonywana jest średnio trzy miesiące od rejestracji.

Krócej oczekuje się również na operacje wszczepienia protez stawów - w zależności od rodzaju protezy od pół do dwóch i pół roku. Są to jednak lepsze wyniki niż w ubiegłych latach, kiedy na operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego oczekiwało się kilka lat.

W bazie rankingowej Fundacji znajduje się już ponad 300 zweryfikowanych wpisów. Wszystkie pozycje rankingowe będą porównywane co 6 miesięcy. Dzięki temu monitorowany jest nie tylko bieżący czas oczekiwania, ale również obserwowane są tendencje do skracania lub wydłużania czasu oczekiwania na badanie.

Fundacja Watch Health Care została założona w 2010 r. Jak podkreślają jej założyciele, inspiracją była narastająca dysproporcja pomiędzy zawartością koszyka świadczeń i wielkością środków finansowych ze składki na ubezpieczenie. Zdaniem WHC, powoduje to pozbawienie lub ograniczenie chorym dostępu do podstawowych świadczeń zdrowotnych.

WHC ma stanowić źródło sprawdzonej informacji dla NFZ, administracji rządowej oraz osób zarządzających szpitalami o świadczeniach zdrowotnych, do których ograniczenieË™dostępu jest nieuzasadnione, a wręcz niesprawiedliwe. Na stronie internetowej WHC gromadzone są i prezentowane dane dotyczące świadczeń zdrowotnych i procedur medycznych, do których dostęp jest utrudniony.

Kłopoty ze służbą zdrowia - czytaj o tym w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t20918.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/na;rozladowanie;kolejek;do;szpitali;potrzeba;3;mld;zlotych,106,0,636010.html) Na rozładowanie kolejek do szpitali potrzeba 3 mld złotych By zdobyć te pieniądze, wystarczyłoby podniesienie składki zdrowotnej średnio o 15 złotych miesięcznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t136572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/money;pl;ocenia;rzady;ewy;kopacz;to;stracony;czas,149,0,830101.html) Rządy Ewy Kopacz. To stracony czas Wydatki na leczenie wzrosły o 30 procent, jednak nie udało się dokończyć żadnej z zapowiadanych dużych reform.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t111604.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nfz;wyda;60;9;mld;zl;w;2012;roku,195,0,881603.html) Wydadzą 60,9 mld zł. Na co najwięcej? Ponad 60,9 mld zł zamierza przeznaczyć Narodowy Fundusz Zdrowia na finansowania świadczeń zdrowotnych w 2012 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t73804.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zakazenia;szpitalne;kosztuja;rocznie;800;mln;zl,21,0,848405.html) Zakażenia szpitalne kosztują rocznie 800 mln zł Według Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych zmniejszenie częstości zakażeń o 1 proc. może zmniejszyć koszty leczenia od 7 do 10 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)