Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koniunktura
22.03.2010 14:50

Coraz lepsze nastroje w przemyśle

Nieźle wygląda także sytuacja w handlu i usługach. Trochę gorzej jest w budownictwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(XcBiker/CC/Flickr)

Pozytywne są również nastroje w handlu i usługach. Negatywna, choć lepsza niż w lutym jest ocena perspektyw w budownictwie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł w marcu z 4 do 7 punktów. Polepszyły się również nastroje w handlu i usługach. Wyraźna poprawa widoczna jest także w przypadku budownictwa. Choć ogólny klimat w tym sektorze wciąż jest oceniany jako negatywny (-6 pkt), to w stosunku do lutego wskaźnik go obrazujący wzrósł o 9 punktów.

Pozytywnie w przemyśle, handlu

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w marcu oceniany pozytywnie, lepiej niż w lutym i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wpływają na to korzystniejsze przewidywania w zakresie portfela zamówień i produkcji oraz znacznie mniej pesymistyczne niż w lutym oceny bieżące.

Również pozytywnie oceniany jest klimat koniunktury w handlu detalicznym. Jest on lepszy niż w lutym i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Przedsiębiorcy nieco mniej negatywnie oceniają bieżącą sprzedaż. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem.

Nieźle w usługach

W marcu oceny ogólnego klimatu koniunktury zgłaszane przez przedsiębiorstwa usługowe ze wszystkich badanych grup, za wyjątkiem jednostek z sekcji informacja i komunikacja, są lepsze od sygnalizowanych przed miesiącem. Najlepiej koniunkturę oceniają firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa – w porównaniu z marcem zeszłego roku oceny te są znacznie bardziej korzystne.

Ogólny klimat koniunktury oceniany jest negatywnie w jednostkach z sekcji transport i gospodarka magazynowa, edukacja oraz działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, jednak we wszystkich tych sekcjach oceny są mniej pesymistyczne od zgłaszanych w marcu ubiegłego roku.

Budownictwo wciąż na minusie, choć jest coraz lepiej

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w marcu negatywne, choć lepsze od zgłaszanych w lutym i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Poprawiły się, jednak wciąż pozostają pesymistyczne, oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są optymistyczne i dużo lepsze od formułowanych przed miesiącem.

Tagi: koniunktura, przemysł, handel, usługi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz