Notowania

Będą wywłaszczenia pod Centralny Port Komunikacyjny? "To ostateczność"

Ustawa przygotowywana w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego ma znacząco przyspieszyć realizację inwestycji. Zwiększy uczestnictwo społeczności lokalnej - zapewnił na konferencji prasowej Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fot.Marcin Jurkiewicz)
Ziemia pod CPK ma być kupowana

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, a więc jednej z największych inwestycji rządu PiS, zmusi ludzi do oddania gruntów państwu. Wywłaszczenia mają być jednak ostatecznością. Większość ma być wykupywana.

Ustawa przygotowywana w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego ma znacząco przyspieszyć realizację inwestycji. Zwiększy uczestnictwo społeczności lokalnej - zapewnił na konferencji prasowej Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Z punktu widzenia mieszkańców z terenów, gdzie będzie zlokalizowana inwestycja, najważniejszą niewiadomą jest sposób, w jaki będą zmuszeni oddać swoje grunty. Mikołaj Wild starał się uspokajać, że blisko 90 proc. terenów ma być odkupiona.

Co z pozostałymi? Będą wywłaszczane, choć ma to być ostateczność.

- Odsetek 90 proc. wynika z ilości gruntów nabywanych od mieszkańców, zanim pojawiły się specustawy, które znacząco przyspieszyły proces nabywania ziemi pod inwestycje. Dzięki temu możemy jeździć autostradami, ale jednocześnie specustawy doprowadziły do rozwiązywania większości konfliktów w drodze władczej, poprzez nabywanie nieruchomości w drodze wywłaszczeń. My chcemy odwrócić ten trend - powiedział Mikołaj Wild, cytowany przez Business Insider.

CPK ma obejmować powierzchnię około 35 km kwadratowych. Na razie jeszcze nie jest znana dokładna lokalizacja. Więcej szczegółów w tej sprawie ma być znanych w maju. Na ostateczną decyzję trzeba będzie poczekać do 2020 roku.

Premier o CPK: "to będzie nasza Gdynia w sercu Europy"

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Komunikacyjnego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości.

Do końca 2019 roku potrwają prace przygotowawcze. CPK będzie budowany przez kolejne osiem lat. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować około 30-35 mld zł.

Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: CPK, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2018

NickNowe gęby muszą się przecież nachapać.

16-04-2018

mxWywłaszczać będą na rzecz kościoła, a potem będą wykupować.

17-04-2018

BrawoTo lotnisko to rewelacyjny pomysł. Lotów przybywa non stop. Niezwykle trafiona inwestycja.

Rozwiń komentarze (16)