Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Będą wywłaszczenia pod Centralny Port Komunikacyjny? "To ostateczność"

Będą wywłaszczenia pod Centralny Port Komunikacyjny? "To ostateczność"

Ziemia pod CPK ma być kupowana Fot. fot.Marcin Jurkiewicz
Ziemia pod CPK ma być kupowana

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, a więc jednej z największych inwestycji rządu PiS, zmusi ludzi do oddania gruntów państwu. Wywłaszczenia mają być jednak ostatecznością. Większość ma być wykupywana.

Ustawa przygotowywana w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego ma znacząco przyspieszyć realizację inwestycji. Zwiększy uczestnictwo społeczności lokalnej - zapewnił na konferencji prasowej Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Z punktu widzenia mieszkańców z terenów, gdzie będzie zlokalizowana inwestycja, najważniejszą niewiadomą jest sposób, w jaki będą zmuszeni oddać swoje grunty. Mikołaj Wild starał się uspokajać, że blisko 90 proc. terenów ma być odkupiona.

Co z pozostałymi? Będą wywłaszczane, choć ma to być ostateczność.

- Odsetek 90 proc. wynika z ilości gruntów nabywanych od mieszkańców, zanim pojawiły się specustawy, które znacząco przyspieszyły proces nabywania ziemi pod inwestycje. Dzięki temu możemy jeździć autostradami, ale jednocześnie specustawy doprowadziły do rozwiązywania większości konfliktów w drodze władczej, poprzez nabywanie nieruchomości w drodze wywłaszczeń. My chcemy odwrócić ten trend - powiedział Mikołaj Wild, cytowany przez Business Insider.

CPK ma obejmować powierzchnię około 35 km kwadratowych. Na razie jeszcze nie jest znana dokładna lokalizacja. Więcej szczegółów w tej sprawie ma być znanych w maju. Na ostateczną decyzję trzeba będzie poczekać do 2020 roku.

Premier o CPK: "to będzie nasza Gdynia w sercu Europy"


 

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Komunikacyjnego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości.

Do końca 2019 roku potrwają prace przygotowawcze. CPK będzie budowany przez kolejne osiem lat. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować około 30-35 mld zł.

Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

grunty, wywłaszczenia, mikołaj wild, cpk, centralny port kounikacyjny
CPK
Czytaj także
Polecane galerie
Piotr Sahajdaczny
2018-07-04 23:22
Mi działkę budowlaną w Gdańsku proponują 29 000 zł podobną miasto sprzedaje 150 m dalej za 200 000zł/Było to 10 lat temu/Za bezumowne użytkowanie proponują 10 000zł rocznie/za 4 lata 40000zł.W sądzie rejonowym i okręgowym radczyni kłamie pod przysięgą że miasto nie korzysta.Jeżeli nie korzysta a proponują pieniądze to przestępstwo z kodeksu karnego.Jest pismo że działka jest wykorzystywana na drogę publiczną.Zgodnie z cennikiem prezydenta Gdańska za bezumowne jest to kwota 400 000zł rocznie.Do dnia dzisiejszego nie zapłacili ani grosza.Trwa to 14 lat .Bydyń jesteś złodziejem! i to trwa pomimo kwestii opodatkowanie za bezumowne użytkowanie.
ddddd
2018-04-17 18:05
Jakie wywłaszczenie, nie siejcie paniki..
Przecież zaproponują cene za m2 jaka jest w danym miejscu i tyle zapłacą, zawsze można się targować.
Jak swego czasu kupowali w moich stronach pod S8 było tak samo. Większość ludzi sprzedała i była zadowolona bardzo. Ale byli też ludzie którzy z zasady nie chcieli sprzedać i takim wywłaszczano, a dokładniej płacono minimum- dodam że chcieli oni za m2 ok 600zł.
wm
2018-04-17 13:53
Nie ma obaw Pismatoły za co się nie wezmą to spartolą, tylko rozdawanie im wychodzi!
Pokaż wszystkie komentarze (15)