Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Będą wywłaszczenia pod Centralny Port Komunikacyjny? "To ostateczność"

16
Podziel się:

Ustawa przygotowywana w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego ma znacząco przyspieszyć realizację inwestycji. Zwiększy uczestnictwo społeczności lokalnej - zapewnił na konferencji prasowej Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Ziemia pod CPK ma być kupowana
Ziemia pod CPK ma być kupowana (fot.Marcin Jurkiewicz)

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, a więc jednej z największych inwestycji rządu PiS, zmusi ludzi do oddania gruntów państwu. Wywłaszczenia mają być jednak ostatecznością. Większość ma być wykupywana.

Ustawa przygotowywana w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego ma znacząco przyspieszyć realizację inwestycji. Zwiększy uczestnictwo społeczności lokalnej - zapewnił na konferencji prasowej Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Z punktu widzenia mieszkańców z terenów, gdzie będzie zlokalizowana inwestycja, najważniejszą niewiadomą jest sposób, w jaki będą zmuszeni oddać swoje grunty. Mikołaj Wild starał się uspokajać, że blisko 90 proc. terenów ma być odkupiona.

Co z pozostałymi? Będą wywłaszczane, choć ma to być ostateczność.

- Odsetek 90 proc. wynika z ilości gruntów nabywanych od mieszkańców, zanim pojawiły się specustawy, które znacząco przyspieszyły proces nabywania ziemi pod inwestycje. Dzięki temu możemy jeździć autostradami, ale jednocześnie specustawy doprowadziły do rozwiązywania większości konfliktów w drodze władczej, poprzez nabywanie nieruchomości w drodze wywłaszczeń. My chcemy odwrócić ten trend - powiedział Mikołaj Wild, cytowany przez Business Insider.

CPK ma obejmować powierzchnię około 35 km kwadratowych. Na razie jeszcze nie jest znana dokładna lokalizacja. Więcej szczegółów w tej sprawie ma być znanych w maju. Na ostateczną decyzję trzeba będzie poczekać do 2020 roku.

Zobacz także: Premier o CPK: "to będzie nasza Gdynia w sercu Europy"

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Komunikacyjnego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości.

Do końca 2019 roku potrwają prace przygotowawcze. CPK będzie budowany przez kolejne osiem lat. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować około 30-35 mld zł.

Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Bereza
4 lata temu
Precz z Sanacją
Piotr Sahajda...
6 lat temu
Mi działkę budowlaną w Gdańsku proponują 29 000 zł podobną miasto sprzedaje 150 m dalej za 200 000zł/Było to 10 lat temu/Za bezumowne użytkowanie proponują 10 000zł rocznie/za 4 lata 40000zł.W sądzie rejonowym i okręgowym radczyni kłamie pod przysięgą że miasto nie korzysta.Jeżeli nie korzysta a proponują pieniądze to przestępstwo z kodeksu karnego.Jest pismo że działka jest wykorzystywana na drogę publiczną.Zgodnie z cennikiem prezydenta Gdańska za bezumowne jest to kwota 400 000zł rocznie.Do dnia dzisiejszego nie zapłacili ani grosza.Trwa to 14 lat .Bydyń jesteś złodziejem! i to trwa pomimo kwestii opodatkowanie za bezumowne użytkowanie.
ddddd
6 lat temu
Jakie wywłaszczenie, nie siejcie paniki.. Przecież zaproponują cene za m2 jaka jest w danym miejscu i tyle zapłacą, zawsze można się targować. Jak swego czasu kupowali w moich stronach pod S8 było tak samo. Większość ludzi sprzedała i była zadowolona bardzo. Ale byli też ludzie którzy z zasady nie chcieli sprzedać i takim wywłaszczano, a dokładniej płacono minimum- dodam że chcieli oni za m2 ok 600zł.
wm
6 lat temu
Nie ma obaw Pismatoły za co się nie wezmą to spartolą, tylko rozdawanie im wychodzi!
um
6 lat temu
Megalomania dyktatury .