Notowania

Zachodnie koncerny niszczą polski rynek. Poseł składa zawiadomienie do ABW i UOKiK

Poseł Jarosław Sachajko złożył zawiadomienie ws. sprzedaży cukru poniżej kosztów produkcji. Zdaniem szefa sejmowej komisji rolnictwa zachodnie cukrownie specjalnie zaniżają ceny, aby zniszczyć polską konkurencję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Poseł Jarosław Sachajko chce by służby zbadały sprawę sprzedaży cukru w naszym kraju

Poseł Jarosław Sachajko złożył zawiadomienie ws. sprzedaży cukru poniżej kosztów produkcji. Zdaniem szefa sejmowej komisji rolnictwa zachodnie cukrownie specjalnie zaniżają ceny, aby zniszczyć polską konkurencję.

Poseł Kukiz'15 poinformował o swoich działaniach na konferencji prasowej w Sejmie. Parlamentarzysta domaga się, by Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy w branży cukrowniczej nie ma cen dumpingowych.

Sachajko podkreślił, że Polska jest trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej - po Francji i Niemczech.

"Tamte kraje mają trzy-czterokrotnie większą produkcję niż Polska, dlatego mogą sobie pozwolić na to, żeby chwilowo - do czasu upadku Krajowej Spółki Cukrowej - sprzedawać cukier poniżej kosztów produkcji. Jest to działanie nieetyczne, ale również niezgodnie z prawem" - przekonywał Sachajko i dodawał, że to celowe działanie, które ma na celu zniszczenie kolejnej dużej branży w Polsce.

Dlatego też sprawa trafi do UOKiK, ale również do ABW.

Zobacz: Epidemia ASF. "Pozbyć się wszystkich dzików, one wszystkie zdechną i tak"

Szef sejmowej komisji rolnictwa Sachajko zwrócił uwagę, że z 78 cukrowni, które działały w Polsce pod koniec lat dziewięćdziesiątych, zostało 18. Ostrzegał, że bez zdecydowanych działań ministerstwa rolnictwa, nie będzie nawet tych kilkunastu.

Pomysłem resortu na ratowanie m.in. Krajowej Spółki Cukrowej jest utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego. W jego skład ma wejść właśnie KSC oraz Elewarr, Rynki Hurtowe i spółki należące do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

- To ma być grupa, która połączy te resztki Skarbu Państwa, które jeszcze zostały w obszarze rolnictwa, by mogły one aktywnie oddziaływać na rynek - zapewniał w lipcu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na konferencji podczas prezentacji Planu dla Wsi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: polski cukier, jarosław sachajko, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-08-2018

genioniemcy od razu zamkneli nasze cukrownie jak tylko millery, balcery i kwachy nas sprzedały!

14-08-2018

TomashCo to za dziwny człowiek. Konstytucja jest zagrożona, wolne sądy zagrożone o on o jakimś cukrze. Ci z Kukiza to naprawdę jacyś wariaci. Zamiast łazić … Czytaj całość

14-08-2018

MlodyA kto sprzedał Polski przemysł? Balcerowicz i Wałęsa! złodzieje To tylko ich zasługa , a oni maja teraz czelność, żeby się odzywac, że niby demokracja … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (141)