Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS gasi pożar. Narodowy Holding Spożywczy jeszcze w tym roku

153
Podziel się:

Jak ustalił money.pl Narodowy Holding Spożywczy może powstać jeszcze w tym roku. Jego utworzenie zapowiedział minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski. Ma to być grupa państwowych spółek, która zajmie się wsparciem polskiego rolnictwa.

Minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski zapowiedział utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego
Minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski zapowiedział utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego (Tadeusz Koniarz/REPORTER)

Rządowa strategia wsparcia polskiego rolnictwa oparta ma być na trzech filarach: większe dopłaty do paliwa rolniczego, więcej sprzedaży bezpośredniej i handlu detalicznego oraz utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego.

Ten ostatni filar wydaje się być najbardziej odważną inicjatywą rządu w zakresie rolnictwa.

Zjednoczone spółki

Minister rolnictwa poinformował, że w skład holdingu wejdą: Krajowa Spółka Cukrowa, Elewarr, Rynki Hurtowe oraz spółki należące do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

- To ma być grupa, która połączy te resztki Skarbu Państwa, które jeszcze zostały w obszarze rolnictwa, by mogły one aktywnie oddziaływać na rynek - przyznał na konferencji Ardanowski.

Zobacz także: Zobacz: Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"

Rząd chce, aby holding prowadził skuteczny skup towarów. Rolnicy mieliby być udziałowcami w tym przedsięwzięciu.

Szef resortu odniósł się do zarzutów, jakoby był to powrót do praktyk z poprzedniego ustroju.

- Nie ma powrotu do komunizmu. Ja będę pierwszy, który będzie temu przeciwdziałał. Nie ma nacjonalizacji, ustalania przez komitet centralny partii, jak to było za Gierka, ile będzie kosztowało żyto. Działamy w ramach gospodarki wolnorynkowej, otwartej. Od 2004 r również nie ma granic w ramach jednolitego rynku unijnego - przypominał Ardanowski.

Jako przykład interwencji na wolnym rynku, która nie będzie powodować nacjonalizacji przemysłu, ale pozwoli państwu stabilizować sytuację, podał rynek koncentratu jabłkowego.

- Ceny są głęboko niestabilne. Skoki z roku na rok są ogromne. Wynikają m.in. z podaży tzw. jabłek przemysłowych. Jest to opanowane przez dwie-trzy firmy globalne. Dlaczego nie miałaby być polska firma, która zacznie być operatorem handlującym i sprzedającym ten koncentrat? - wyjaśniał minister.

W rozmowie z money.pl wymienił także inne branże rolnicze, w które państwo będzie ingerować. To m.in. obrót zbożem, obrót rzepakiem oraz obrót roślinami wysokobiałkowymi.

Port rolniczy

W rozmowie z money.pl minister ujawnił również, że w ramach holdingu w Gdańsku powstanie port rolniczy. Ta inwestycja ma przyczynić się do rozwoju eksportu polskich produktów drogą morską.

- Potrzebny jest państwowy port do przeładunku - udostępniany tym, którzy na rynku są operatorami - przekonywał minister Ardanowski.

Nie wiadomo jeszcze, ile miałaby kosztować budowa. Szef resortu rolnictwa zapewnia jednak, że decyzja o budowie już zapadła - pozostały jedynie kwestie techniczne. Trzeba wybrać miejsce, w którym - jak to określił - są linie kolejowe, głęboki tor podejściowy i uzbrojone nabrzeże.

Ardanowski przyznał również, że nie musi się skończyć na Gdańsku. Rząd będzie rozważać realizację podobnej inwestycji w Szczecinie, aby większy potencjał eksportowy mieli także rolnicy z zachodniej części kraju.

Minister podkreślił, że dziwna jest sytuacja, w której polscy rolnicy eksportują przez porty niemieckie.

Minister Ardanowski zapewnił nas, że Narodowy Holding Spożywczy może powstać jeszcze pod koniec tego roku - najpóźniej na początku 2019.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(153)
Kowalus
6 lat temu
Ciekawe rozwiązanie. Sytuacja 1: Rolnik idzie do skupu. Cena go nie zachwyca więc idzie do Holdingu. Tam cena też nie najlepsza. Rolnicy protestują. Rząd się ugina. Holding płaci więcej. Ale od Holdingu nikt tego nie odkupuje, skoro można kupić taniej. Owoce i inne zbiory zalegają na magazynach, Holding upłynnia po cichu taniej. Oczywiście trzeba do interesu dopłacić. Rolnik zadowolony. W międzyczasie rząd wprowadza po cichu daniny, żeby odbić sobie straty na skupie. Podatki w górę. Sytuacja 2: Powstaje Holding. Skupy prywatne upadają. Sklepy zaczynają kupować od Holdingu ale widzą, że sztucznie utrzymywana cena jest za duża. Wolą kupić taniej za granicą. Holding płacze. Rząd zakazuje importu. Oczywiście w Holdingu zatrudnienie znajdą NAJLEPSI managerowie, sprzedawcy, prezes będzie człowiekiem sukcesów biznesowych, który stworzył niejedną firmę, doradzał najlepszym spółkom i niejedną wprowadził na giełdę. Jednak myślę że najlepszym kandydatem będzie taki jegomość jak ten dyplomata z filmu e=mc2 co to jedzie do NYC. Kto widział ten wie.
hhy34ew3
6 lat temu
I znowu pracownicy zapłacą za jakieś holdingi. Pracownicy w Polsce są gnębieni przez wysokie podatki i ZUS. Te pieniądze wydają PISowcy na jakieś swoje zachcianki i premie.
info
6 lat temu
Jeszcze tym oraczom mało? A kiedy państwo pomoże przedsiębiorcom , obniży podatki i zlikwiduje zus?
obywatel
6 lat temu
Obywatele pokazali przy wyborach czerwoną kartkę i aut PO, czy to samo zrobią z PIS? Wybory samorządowe pokażą czy naród RP godzi się na to co robi PIS i jak to odbierają obywatele. Nieroby na pewno zagłosują na PIS,ale czy ci którzy sumiennie pracują i mają kolosalny wpływ na rozwój państwa oddadzą im swoje glosy, np.gdzie obiecywana wolna kwota od podatku (8,5 tyś zł.) dla wszystkich, itd.......obiecywano dużo przed wyborami a dano tym którzy i tak z tego skorzystać nie mogą. Jak widać każda zmiana PIS to nowe zobowiązania wobec fiskusa kosztem pracujących. PIS celowo dzieli obywateli i kieruje ich przeciwko sobie bo w ten sposób metodą SB łatwiej manipulować państwem ale do czasu.
robert
6 lat temu
BRAWO PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ A Z PRETENSJAMI TO DO BALCEROWICZA KTÓRY ZNISZCZYŁ PGR-Y
...
Następna strona