Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cypr przełożone spotkanie ministrów eurostrefy

0
Podziel się:

Przyczyną jest brak postępów w negocjacjach. EBC zapowiedział, że w razie braku ustalenia szczegółów wstrzyma awaryjną pomoc finansową.

Cypr przełożone spotkanie ministrów eurostrefy
(PAP/EPA)
Spotkanie ministrów finansów strefy euro w sprawie finansowego ratunku dla Cypru przełożone na późniejszą godzinę. Szczyt miał się zacząć o osiemnastej, ale ma się rozpocząć o dwudziestej.

[Aktualizacja 21:45]

Według doniesień, przyczyną jest brak odpowiednich postępów w negocjacjach miedzy Cyprem a międzynarodowymi pożyczkodawcami. Europejski Bank Centralny zapowiedział, że w razie braku ustalenia szczegółów juto wstrzyma awaryjną pomoc finansową dla rządu w Nikozji.

Ugoda jest też warunkiem udzielenia pilnej pożyczki Cyprowi w wysokości 10 miliardów euro. To kwota bez której kraj ten może zbankrutować. Tym czasem prezydent Cypru Nikos Anastasiades prowadzi w Brukseli pilne rozmowy dotyczące ratowania kraj od zapaści finansowej. Ostateczny termin przyjęcia porozumienia upływa jutro.

Rzecznik drugiego co do wielkości banku na Cyprze, Laiki Popular Bank, który wcześniej wprowadził limit w wysokości 260 euro, powiedział, że nowe ograniczenia zaczęły obowiązywać o godz. 13 czasu lokalnego (godz. 12 czasu polskiego).

Dodał, że zostaną one zniesione po otwarciu banku, co ma nastąpić we wtorek, lub po otrzymaniu zapewnienia od Europejskiego Banku Centralnego o utrzymaniu finansowania dla banku centralnego Cypru.

Cytowany przez agencję Reutera anonimowy przedstawiciel rządu powiedział, że ograniczenia dotyczą wszystkich lokalnych banków na wyspie.

Czytaj więcej w Money.pl
Cypr ugina się pod żądaniami Brukseli. Koniec raju? Parlament w Nikozji zgodził się na emisję obligacji ratunkowych oraz nadzór kapitałowy nad bankami. Są kolejne propozycje w sprawie podatków.
Prezydent Cypru ratuje swój kraj w Brukseli Ostateczny termin przyjęcia porozumienia upływa jutro.
Tylko tyle wyjmiesz z cypryjskich bankomatów Bank centralny Cypru wprowadził limit wypłat z bankomatów należących do miejscowych banków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)