Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Czerwińska ujawnia szczegóły budżetu na 2019 r. Wzrost 3,8 proc., niski deficyt

14
Podziel się

Minister finansów Teresa Czerwińska w programie „Gość Wiadomości” mówiła o ustawie budżetowej na przyszły rok. Jej wstępny projekt ma zostać zaprezentowany jutro na posiedzeniu Rady Ministrów.

Czerwińska jutro przedstawi wstępny projekt budżetu na 2019 r.
Czerwińska jutro przedstawi wstępny projekt budżetu na 2019 r. (Robert Ostrowski)
bEqQzAbp

Minister finansów Teresa Czerwińska w programie „Gość Wiadomości” mówiła o ustawie budżetowej na przyszły rok. Jej wstępny projekt ma zostać zaprezentowany jutro na posiedzeniu Rady Ministrów.

Ustawa budżetowa, która zostanie poddana konsultacjom społecznym, zakłada w przyszłym roku wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc. Odnosząc się do ostatnich danych, według których wynosi on obecnie ok. 5 proc. i jest najwyższy w UE, Czerwińska stwierdziła, że istotne jest trwałe i stabilne tempo wzrostu, a nie „chwilowe wyskoki”.

Szefowa resortu finansów nie przewiduje też większej zmiany stopy bezrobocia. Podkreśliła bowiem, że wedle metodologii unijnej wynosi ono w tej chwili 3,7 proc., więc przestrzeń do jego redukcji jest mała. – Demografia i rynek pracy stają się wyzwaniem dla gospodarki – powiedziała. I zaznaczyła, że konieczne jest np. aktywizowanie osób, które mogłyby pracować, ale są już w wieku emerytalnym.

bEqQzAbr
Zobacz także: 2 mln zł dziennie traci budżet. Na niewystawionych mandatach

Podwyżki dla budżetówki. Ale o policjantach ani słowa

Nowy budżet ma także przynieść podwyżki w budżetówce, choć nie dla wszystkich po równo. Na ten cel zarezerwowane 2,4 mld zł. Pensje nauczycieli mają wzrosnąć dzięki temu o 5 proc., a np. służby więziennej – o 6-7 proc.

Natomiast na waloryzację emerytur rząd chce przeznaczyć 7 mld zł.

bEqQzAbx

Zmniejszeniu ma ulec także deficyt budżetowy. – To jest kwestia odpowiedzialności. Musimy wykorzystać koniunkturę do redukcji deficytu i zadłużenia. Mam nadzieję, że w tym roku wykonamy 60-70 proc. zakładanego na 2018 r. 41 mld deficytu – stwierdziła.

W przyszłorocznym budżecie zakładana dziura ma być jeszcze mniejsza i wynieść 28 mld. – To po to, aby zapewnić potencjał wzrostu na czasy, gdy gospodarka spowolni – podkreśliła.

System podatkowy? Uprościć i uszczelnić

Minister zapowiedziała także dalsze prace przy uszczelnianiu systemu podatkowego. W tym roku, wedle Czerwińskiej, z tego tytułu uzyskano dodatkowe 10 mld zł. Wśród działań rządu, które miały się do tego przyczynić (albo jeszcze przyczynią) szefowa resortu finansów wymieniła m.in. Jednolity Plik Kontroli, e-PIT, uproszczoną matrycę VAT i nową ordynację podatkową.

Zmiany podatkowe mają iść w stronę upraszczania i uszczelniania. – Bolączką jest transparentność systemu. Kalibracja stawek jest sprawą drugorzędną. Chcemy zlikwidować deklarację VAT. Mamy informację z JPK. Obniżamy także PIT z 15 do 9 proc. dla małych i średnich przedsiębiorców – skończyła Czerwińska.

bEqQzAby

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEqQzAbS
KOMENTARZE
(14)
moje zdanie
3 lata temu
Wystarczy nie kraść. Korupcja i złodziejstwo niszczą gosPOdarkę, uczciwość ją rozwija. Dopóki rządzi PIS czekają nas złote czasy w gospodarce, bo PIS to pilnowanie uczciwości.
kawa44
3 lata temu
a czy pani Minister zaplanowała w budżecie obiecane emerytury po 40 latack pracy
cofka
3 lata temu
bujać w obłokach to każdy może, jednemu to wychodzi lepiej innemu idzie znacznie gorzej
bEqQzAbT
moje imie
3 lata temu
A świstak siedzi i zawija w te sreberka.
Adam
3 lata temu
W 2013 r. dług sięgał prawie bilion zł. dodatkowe 150 mld z OFE pozwoliły rządowi PO zmniejszyć zadłużenie. ZUS od dawna wypłaca emerytury z bieżących składek, Państwo i ZUS potężnie zadłużyły rządy liberalnych złodziei i z tym problemem musimy żyć. Najważniejsze że rząd PiS-u nie powiększa zadłużenia tylko spłaca długi poprzedników.