Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Olszewski
Krzysztof Olszewski
|

Czwarta rewolucja przemysłowa na impact`17

2
Podziel się:

Jeśli Polska to wykorzysta, to mamy szansę, na nowy skok rozwojowy

Czwarta rewolucja przemysłowa na impact`17
(Richard Jones/REX FEATURES)

Sektor 4.0 określany jest jako następna faza digitalizacji sektora produkcyjnego.

Docelowo możemy sobie wyobrazić fabrykę produkującą spersonalizowane produkty, właściwie zawsze na życzenie klienta dzięki zastosowaniu w produkcji systemów cyber-fizycznych (CPS), czyli sieci elementów obliczeniowych całkowicie kontrolujących proces, dzięki czemu każdy produkt może być wytwarzany zgodnie z własnym „dowodem tożsamości” – informacją przypisywaną mu w momencie wpłynięcia zamówienia i pozostającą z nim przez cały cykl życia (aż po recykling)

Czy to rzeczywiście rewolucja?

Tak. I to przynajmniej z trzech względów:

  • poziom automatyzacji produkcji dzięki przekroczeniu bariery firma/firma może rzeczywiście w znaczący sposób zwiększyć wydajność procesów produkcyjnych. W praktyce cały proces w pełnej Gospodarce 4.0 będzie zachodził niemal całkowicie automatycznie uwzględniając w procesie także wykonawców, podwykonawców, przez co ludzie będą potrzebni jedynie do przewożenia półproduktów;
  • produkty będą w coraz silniejszy sposób zbierały dane i przekazywały je do wielkich hurtowni danych (Big Data) i tam będą te dane wykorzystywane do optymalizacji samych produktów jak i procesów ich sprzedaży i wytwarzania;
  • produkty same będą próbowały sprzedawać nam usługi i inne produkty przy okazji „dbając" o interesy producentów, co może uniemożliwić lub utrudnić wykorzystywanie zamienników i doprowadzić do powrotu monopoli

Zagrożenia nowoczesnej gospodarki

Eksperci ostrzegają niemal przed całkowitą marginalizacja przedsiębiorstw jak również całych krajów, które nie będą uczestniczyć w tym procesie Może się np. okazać , że produkcja gospodarcza np. Niemiec w Gospodarce 4.0 zaspokoi połowę populacji świata na produkty przemysłowe, przy niespotykanym dotychczas współczynniku cena/jakość. Na dodatek przedsiębiorstwa niemieckie w tym scenariuszu będą mogły odciąć się od poddostawców spoza sieci Gospodarki 4.0.

Gdy dołączyć do tego prężne chińskie fabryki, oznaczałoby to ogromne rzesze bezrobotnych niemal na całym świecie, gdyż w praktyce zniknęłyby niemal wszystkie dotychczasowe etaty nie tylko związane z produkcją, ale nawet z handlem B2B.

impact'17 o gospodarce przyszłości

O wyzwaniach i zagrożeniach branży będzie można porozmawiać podczas impact'17, który rozpoczyna się 31 maja i potrwa dwa dni.

Impact jest największym wydarzeniem w regionie poświęconym temu zagadnieniu. To podczas i dzięki zeszłorocznej edycji kongresu zaczęło się mówić o tym trendzie z polskiej i środkowoeuropejskiej perspektywy - Ekonomia 4.0 to nie moda a rzeczywistość.

Dzięki speakerom z całego świata publiczność dowie się zatem jak dużo się zmieniło i jak dużo się zmieni w najbliższym czasie.

  • Limor Schweitzer z RoboSavvy skupi się w swoim przemówieniu na współpracy człowieka z robotem.

- Docieramy do punktu, gdy roboty stają się bardzo zręczne i będą zdolne wykonywać przydatne dla człowieka zadania. Jeśli chodzi o rozmiar to jest to trochę problematyczna kwestia, ponieważ wraz z zwiększeniem ich wielkości, zwiększa się również ich siła a to może stanowić pewnego rodzaju zagrożenie kiedy pomyślimy o interakcjach pomiędzy tak potężną maszyną a człowiekiem. Jednakże małe roboty nadal mogą być bardzo przydatne. Będziemy obserwować coraz więcej mobilnych i zręcznych robotów pracujących w domach czy szpitalach – dodaje Schweitzer.

  • Mark Loughran z Microsoft przeanalizuje zastosowanie „chmury dla przemysłu”;

swoje rozwiązania w tej materii przedstawią też inni giganci, np.: Comcast, Siemens czy SAP.

Rejestracja, szczegóły programu na stronie organizatora-impact'17 w Krakowie

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Greg from Ams...
7 lat temu
Jedynym towarem eksportowym Turcji jest islam i wiem co mówię mieszkam w Holandii wiec się stolce pisowskie zastanówcie bo PLUJECIE na islamistów że wam zagrażają a interesy chcecie z nimi robić na Niemców PLUJECIE a Mercedes będzie wyzyskiwał polskich pracowników za pozwoleniem PiS a szydło sobie piątki z Merkel przybija o co wam PISOWCY chodzi
Longi
7 lat temu
No I w takiej fabryce będzie pracowac 100 osób a nie 3-4 tyś. Ciekawe dł kogo będą produkować te zdigitalizowane fabryki swoje zindywidualizowane produkty? Dla elity jak w XIX wieku? nie będzie tak dobrze bo rozwarstwienie dochodów w społeczeństwch jest galopujace 2-3% posiada większości zasobów i kapitału świata jeszcze nigdy w historii tak nie było. Bogaci są coraz bardie icoraz szybciej bogaci a klasa średnia podstawa społeczeństw "wymiera" zastępuje ją prekariat czyli biedni pracujący- niewolnicy kredytu.